Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

ÇATI KATLI DUBLEKS DAİRE

Başlatan denizsenkal, Aralık 15, 2008, 04:41:12 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçiler konuyu incelemekte.

6 BİNALI 48 DAİRELİ BİR SİTENİN 4 KATLI 8 DAİRELİ BİR (E BLOK) BİNASINDA DUBLEKS BİR DAİRE SAHİBİYİM. DAİREM TERASLI VE ÇATI KATLI DUBLEKS DAİRE OLDUGUNDAN BENİM DAİREMDEN ÇATIYA ÇIKILABİLİYOR YANİ BENİM MÜLKİYETİM GİBİ GÖRÜNÜYOR. AMA ÇATIDAN FAZLA YAGMURLARDA SU SIZMASI OLUYOR(BACA DİBİNDEN VE DİGER YERLERDEN). ÇATI ONARIMI İÇİN İÇİNDE BULUNDUGUM SİTEDEN Mİ YOKSA BİNA SAKİNLERİNDEN Mİ MASRAFA ORTAK OLMALARINI İSTEMELİYİM. BENİ AYDINLATIRMIZSINIZ
Linkback: ÇATI KATLI DUBLEKS DAİRE


  • Gösterim 8,406 
  • Yeni Üyeler ve Acemi Sorular...
  • 1 Yanıtlar
Dubleks dairelerin üst kat teraslarının ortak alan olup olmadığı belediyede bulunan , inşaat ruhsatı eki olan onaylı mimari projeye göre anlaşılır.
Kat Mülkiyetinde Ortak alan tanımı bellidir. Bağımsız bölümlerin dışında kalıp ortaklaşa kullanmaya elverişli olan alanlar.
O halde bir yerin ortak alan statüsünde olabilmesi için tüm malikler tarafından kullanılmaya elverişli olması gerekir.
Eğer bir alana sadece bir bağımsız bölümün içinden geçerek girilebiliyorsa o halde bu alan eğer onaylı bir projeye göre yapılmış ise ortak alan olarak nitelendirilemez, bu alan ilgili bağımsız bölümün eklentisidir.
Bu kararı verirken bizler mutlaka onaylı mimari proje ve yönetim planı ve eki olan varsa proje ve irtifak listesine bakmalıyız.
Genel olarak ise örneğin bir çatı örtüsünün altına ancak bir bağımsız bölümün içinden ulaşılabiliyorsa bu çatı örtüsü ve altı da ortak alan olarak nitelendirilemez.
Ortak  alan olarak nitelendirilemeyen alanların onarım, bakım , güçlendirme görevi ise tüm maliklerin değil sadece ilgili alanı kullanan, kendisine yönetim planı veya proje ile eklenti olarak ilişkilendirilen bağımsız bölüm maliki / lerine aittir.
Dubleks daire teraslarını kullanan malikin yine kendi bağımsız bölümünün altındaki odaya su akması halinde bu terasın onarım ve güçlendirmesinin tüm komşular tarafından ve dolayısı ile yönetim tarafından üstlenilmesi beklenemez.
Ancak kararı verirken yapının bir ruhsat projesine uygun olarak yapılmış olup olmadığına ve bu ruhsat eki onaylı mimari projede terasın bulunmasına , yönetim planında varsa ilgili ifadelere bakılması esastır.
.
Bakınız Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler