Katmülkiyeti.Com

İzoder Forum


Dergiyi Okumak İçin İçin Tıklayın...  İZODERGİ 145. Sayısı Yayında! - İZODER

"Dergiyi Okumak İçin Yukarıdaki Görsele Tıklayabilirsiniz... İZODERGİ 145. Sayısı Yayında! - İZODER"

Katmulkiyeti

İzlemek İçin Tıklayın...  Apsiyon Akademi Yönetici Sohbetleri

"Dilediğiniz Zaman İzlemek İçin Yukarıdaki Görsele Tıklayınız... Apsiyon Yönetici Sohbetleri"

Binanın İsmine Karar Verilmesi ve Değiştirilebilir Durumu

Başlatan Skyyours, Nisan 30, 2017, 03:51:41 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bir binanın isminin nasıl ve ne şekilde belirleneceğinin tanımlandığı, eğer belirlenmiş ise nasıl ve ne şekilde değiştirilebileceğini belirtir bir yönetmelik var mıdır? Yeni yapılmış bir binada konut satın aldım. Satın aldığım zaman binanın ismi yoktu, sonra bir anda (toplantı da yapılmadı herhangi bir karar da alınmadı diye biliyorum), binanın ismi, müteahhitin soyismi oluverdi. Bu gelişme biraz dikkatimi çekti ve açıkçası müteahhitin binanın adının müteahhitin soyismi olmasını da pek istemiyorum. Daha dolu daha anlamlı bir isim olsun istiyorum. Bu anlamda değerlendirip yanıtlayabilirseniz memnun olurum.
Linkback: Binanın İsmine Karar Verilmesi ve Değiştirilebilir Durumu Mesajı Paylaş


  • Gösterim 2,151 
  • Yeni Üyeler ve Acemi Sorular...
  • 1 Yanıt
(1) Anagayrimenkulün tüm bileşenleri (daire, dükkan, depo vb) yönetim planı ile belirlenir. Yönetim Planı tapuda tescil edilir. Yönetim planı yoksa yine bina ile ilgili tüm bileşenlere ait bilgiler tapuda yer alır.
(2) Müteahhit binanın ismini, daire/dükkan/depo gibi alanların arsa payını tapuya beyan eder. Bu arada binanın ismi de tapuda yer alabilir. Sonuçta siz bir mal satın aldınız ve bu malın adının olması normal.
(3) Dolayısıyla tapuda binanıza ait tüm bilgileri inceleyiniz. Tapuda bina adı önceden müteahhit tarafından verilmişse siz bağımsız bölüm sahibi olarak müdahale edemezsiniz. Ancak Yönetim Planı Kat Malikleri Kurulunun 4/5'i ile değiştirilebilir. Bu değişikliğin tekrar tapuda tescil edilmesi gerekir.
(4) Tapuda tescil edilmeyen hiç bir karar geçerli değildir. Kararlara imza atanı bağlar. İmza atıp da evini başkasına devreden kişiyi de bağlamaz.
(5) Yönetim Planı sözleşme niteliğinde olup, bu da imza atanı bağlar. Bağımsız bölümü sonradan satın alan malik, önceki imza atmış da olsa ve/veya imza atmış sayılsa bile, 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanununa ve onunla ilişkili diğer kanunlara aykırı maddeleri kabul etmek zorunda değildir. Ancak usulsüz de olsa kararı kabul eden malik Hak Düşürücü Süre içerisinde iptal etmediği sürece karara uyar.
Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmukiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.