Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

ÇOCUK PARK ALANI , YÖNETİM PLANI - 13. Hukuk Dairesi 2006/9943 E., 2006/14614 K.

Başlatan Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com, Ağustos 01, 2008, 12:49:50 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

13. Hukuk Dairesi 2006/9943 E., 2006/14614 K.

ÇOCUK PARK ALANI
YÖNETİM PLANI

5663 S. KÜLTÜR VE TABİAT VARLIKLARINI KORUMA KANUNUNDA ... [ Madde 3 ]

"ÖZET"

DAVACI BAGIMSIZ BÖLÜM MALİKİ VE BLOK YÖNETİCİSİNİN, SÖZLEŞME NİTELİGİNDEKİ SİTE YÖNETİM PLANINDA ÇOCUK PARKI ALANI OLARAK AYRILAN VE ÜZERİNDE İRTİFAK TESİS EDİLEN YERİN, FİİLEN ÇOCUK PARKI OLARAK TANZİM VE DİZAYN EDİLMESİ İÇİN; ÖNCELİKLE YÖNETİM PLANINA GÖRE YETKİ VERİLEN MERKEZİ YÖNETİMDEN TALEPTE BULUNARAK BİR KARAR ALDIRMASI, ALINAN KARARI SÖZLEŞMEYE VE İYİNİYET KURALLARINA AYKIRI GÖRDÜGÜ TAKDİRDE DAVA YOLUNA BAŞVURMASI GEREKİR.


"İçtihat Metni"

Taraflar arasındaki inşaata izin davasının yapılan yargılaması sonunda, ilamda yazılı nedenlerden dolayı davanın kabulüne yönelik olarak verilen hükmün süresi içinde davalı avukatı tarafından temyiz edilmesi üzerine dosya incelendi, gereği konuşulup düşünüldü.

Davacı, İ... Sitesi C Blokunda bulunan 8 nolu bağımsız bölümün maliki ve bu blokun yöneticisi olduğunu, site yönetim planında 39 ve 42 parseller üzerinde çocuk bahçesi olarak irtifak hakkı tesis edilen yerin fiilen başka amaçlarla kullanıldığını, yönetim planındaki amaca uygun kullanım için yapılan başvuruların site yönetim kurulu başkanı olan davalı tarafından dikkate alınmadığını ileri sürerek, yönetim planında çocuk bahçesi olarak belirtilen alanın davalı tarafından çocuk bahçesi haline getirilmesine, aksi takdirde davacıya izin ve yetki verilmesine karar verilmesini istemiştir.

Davalı, böyle bir davanın kendisine yöneltilemeyeceğini, yönetim planına uygun düzenlemelerin zaman içinde yerine getirileceğini savunarak davanın reddini dilemiştir.

Mahkemece, verilen süre içinde davalı tarafından yönetim planına uygun düzenlemenin yapılmadığı gerekçesi ile davanın kabulüne karar verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir.

Yukarıda da kısaca özetlendiği gibi, dava, site yönetim planında çocuk bahçesi olarak belirtilen ve irtifak hakkı tesis edilen yerde çocuk bahçesinin fiilen tesis ve düzenlenmesi istemine ilişkin olup, taraflar arasındaki uyuşmazlık, site yönetim planı karşısında doğrudan davalı yöneticiden böyle bir istekte bulunulup bulunulmayacağı hususunda toplanmaktadır. Hemen belirtmek gerekir ki, site yönetim planı taraflar arasında bir sözleşme hükmünde olup, tarafları bağlayacağı hususunda bir duraksama olmamalıdır. Site yönetim planı ve haritada işaretlenen yerin çocuk parkı alanı olarak ayrıldığı ve irtifak hakkı tesis edildiği, ne var ki, bu yerin fiilen çocuk parkı olarak tanzim ve dizayn edilmediği tarafların kabulündedir. İ... Kızıltoprak Bağdat Caddesi Sosyal Konut Sitesi'nin birden fazla parsel üzerinde inşa edildiği anlaşıldığından, somut olayda yönetim planında gönderme yapılan düzenlemeler dışında 634 sayılı Kat Mülkiyeti Yasası'nın uygulama olanağı yoktur. Uyuşmazlığın çözümünde, öncelikle taraflar arasındaki sözleşme niteliğindeki yönetim planındaki hükümlerin dikkate alınması, yönetim planıyla düzenleme getirilmeyen hususlarda ise, genel hükümler çerçevesinde uyuşmazlıkların çözümlenmesi zorunludur.

Site Yönetim Planının "Ana Gayrimenkulun ve İlgili Tesislerin Yönetimi" başlıklı 7. maddesinin B bendinde; "Bu parselin leh ve aleyhinde tesis edilmiş arzi ve şahsi irtifak hakları ile mükellefiyet altında bulunan alakalı parsellerin kat malikleri kurulunca seçilecek veya atanacak temsilcilerden teşekkül eder Merkezi Yönetim Temsilcileri Kurulu tarafından yönetim planı dahilinde kararlaştırılır" denildikten sonra, kalorifer, şehir suyu, sıcak su, telefon santrali, çocuk bahçesi, otopark, bahçe düzenlemesi... gibi işlerin düzeninde yürütülmesi ile ilgili kararları almaya merkezi yönetimin yetkili olduğu kararlaştırılmıştır. Çocuk bahçesinin de sayıldığı bir kısım işlerin yapımı, düzeni ve önceliği hususunda Merkezi Yönetime yetki verildiğine göre, davacının öncelikle, bu düzenlemeye uygun hareket ederek davaya konu talepleri hakkında bir karar alınmasını sağlaması, alınan kararların sözleşme ve iyiniyet kurallarına aykırı olduğunu düşündüğü takdirde, bu kararın iptali için dava yoluna gitmesi gerekir. Gerçekten de site yönetim planı ve projesinde yer alan konuların öncelik ve ihtiyaç durumlarının mevcut bütçe imkanları dahilinde bir değerlendirmeye tabi tutulması toplu yaşamanın gereklerine daha uygun düşecektir. Şayet Merkezi Yönetim tarafından öncelik ve ihtiyaç sıralamasında yapılması kararlaştırılan hususlar, temsilciler kurulu tarafından yerine getirilmediği takdirde böyle bir davanın dinlenme olanağı vardır. Mahkemece yukarıda açıklanan hususlara uyulmadan zamansız açılan davanın reddine karar verilmesi gerekirken, yazılı şekilde hüküm tesisi usul ve yasaya aykırı olup, bozma nedenidir.

Sonuç: Yukarıda açıklanan nedenlerle temyiz olunan hükmün davalı yararına (BOZULMASINA), peşin alınan harcın istek halinde temyiz edene iadesine, 07.11.2006 gününde oybirliğiyle karar verildi.

Linkback: ÇOCUK PARK ALANI , YÖNETİM PLANI - 13. Hukuk Dairesi 2006/9943 E., 2006/14614 K.


Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif
  • Gösterim 5,873 
  • Yargıtay Hukuk Dairesi Kararları
  • 0 Yanıtlar

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler