Katmülkiyeti.Com


Apsiyon Yöneticinin Yanında

"Apsiyon Yöneticinin Yanında"

Gündem


İzlemek İçin Tıklayın...  Apartman ve Site Yaşamında Evcil Hayvan Beslenmesi...

"Apartman ve Site Yaşamında Evcil Hayvan Beslenmesi....Dilediğiniz Zaman İzlemek İçin Yukarıdaki Görsele Tıklayınız... Apsiyon Youtube"

Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

ORTAK ALANLARDA SİTE YÖNETİMİNİN MÜTEAHHİDE DAVA AÇMA YETKİSİ

Başlatan ozar73, Haziran 10, 2016, 01:43:53 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 10, 2016, 01:43:53 ös Son düzenlenme: Temmuz 04, 2016, 12:10:03 ös Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
4 er daireli 13 farklı binadan 50 bağımsız bölümden oluşan bir siteyiz. Sitede ikamet ediyorum ve aynı zamanda yöneticisiyim. Halen kat irtifakındayız. Sitenin kalorifer, su, kanalizasyon, elektrik ve telefon hattı dağınık bir şekilde toprak altından geçiyor, birindeki arızanın giderilmesi diğerine zarar veriyor. Sitenin bahçe duvarları yok, yapılacağı taahhüt edilen spor salonu, çocuk parkı v.s.eksiklikler mevcut. Müteahhit firarda. Kendisine ulaşılamıyor. Son toplantıda söz konusu eksikliklerin giderilmesi ve takibi için yönetime yetki verildi. Öncelikle yönetim olarak müteahhide ihtarname göndermek istiyorum. Söz konusu ihtarnameyi aynı zamanda TOPRAK SAHİBİ'ne de göndermem gerekli mi? Ayrıca araştırdığım kadarıyla müteahhide yapılan masraf rücu etmek istendiğinde site yönetiminin dava ehliyetinin bulunmadığı, şahısların bireysel olarak dava açma yetkilerinin bulunduğunu 2009 yılındaki yargıtay içtihat kararlarından gördüm. Yorum ve yardımlarınızı bekliyorum. Hayırlı Ramazanlar. Vereceğiniz cevap ve yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Linkback: ORTAK ALANLARDA SİTE YÖNETİMİNİN MÜTEAHHİDE DAVA AÇMA YETKİSİ Mesajı Paylaş


  • Gösterim 7,150 
  • Yapımcı Firma ve Müteahhidlere İlişkin Konular
  • 1 Yanıt
Temmuz 04, 2016, 12:07:32 ös #1 Son düzenlenme: Temmuz 04, 2016, 12:10:15 ös Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
Ortak alanlar ile ilgili eksiklikler ve ayıplar için bağımsız bölümlerimizi teslim almamızdan itibaren 5 yıl zaman aşımı süresi vardır. Burada Site Yönetiminin kurulması tarihi zaman aşımı süresinin başlaması olarak değerlendirilebilir.  Ancak bağımsız bölümlerin teslim zamanları, binada yaşamın başlaması  ile ilgili bir anlamlı sürede dikkate alınabilir.
Toprak altında anlattığınız tesisat ile ilgili gizli ayıplar için ise ayıbın tespitinin yapılmasından sonra bu zaman aşımı başlamaktadır. Davayı kat maliki olan yönetici sıfatı ile size sözleşme ile bağımsız bölümleri sata müteahhit ve toprak sahibine açabilirsiniz. Ancak davanın ilerleyen safhalarında iyi bir organizasyonu oluşturup müteahhitten ve toprak sahibinden sözleşme ile bağımsız bölümlerini satın alan maliklerinin ( sonradan ikinci elden alanları değil) davaya dahi edilmesini sağlamalısınız.
Tüketici mahkemeleri eksik ve ayıplı imalatlar için karara bağladıkları tazminatı bina yönetimlerine değil, sicildeki bağımsız bölüm sahiplerine arsa payı oranında ve davaya katılımlarına bağlı olarak ödenmesini esas alırlar. Dolayısı ile davaya iştirak sayısı çok önemlidir.
Öncelikle kat maliki yönetici olarak müteahhid ve toprak sahibine ihtarnamelerinizi gönderin . Eksik ve ayıplı hususları ihtar edin. Gönderdiğiniz ihbarnameleri diğer kat maliklerine ilan edin. Ortak bir avukat ile anlaşın. Tüm kat maliklerinin o avukata vekalet vermelerini sağlayın. Tabi sözkonusu ehliyet kat maliklerinde olunca her birinin ayrı ayrı avukat ile avukatlık ücreti hususunda anlaşması ve masrafların ödemeleri gerekiyor. Yönetici olarak avukatlık ücretinin kat malikleri için en asgari seviyede oluşmasını sağlayın.
Taahhüt edilen ancak yapılmayan ortak yer ve tesislerin, sözleşme, katalog, maket, yönetim planı, onaylı mimari proje veya hangilerinde taahhüd edildiğine göre karar ve hükmedilecek tazminat miktarı değişecektir. Örneğin onaylı mimari projede olmayan, yönetim planında atıf yapılmayan bir spor salonu ve çocuk oyun alanının tazminatının yüksekliği konusunda çok hevesli olmayın.

Aslında çok değişkenli bu denklemi bu kadar açıklayıcı bir şekilde yazmam doğru olmamakla beraber izlenmesi gereken yol konusunda bina yöneticilerinin genel bir bilgisinin olması gerektiğini düşünüyorum.

Ortalama 2016 yılı için avukat ile yapılacak iyi bir pazarlıkla bağımsız bölüm başına 1-2 bin TL ücret ve yine bağımsız bölüm başına 500 TL , bilirkişi tespitleri ile 1200-1300 TL masraf doğabilecek bir davanın kat maliklerine muhtemel getirisini tespit ederek, davaları sonra açmanın doğru olduğunu düşünmekteyim.

Yöneticiler iyi niyetleri ile hareket etmelerine rağmen kötü gidişattan sorumlu tutulabilirler. Yönetimler olarak Gayrimenkul Hukuku ve ilgili kanunlara vakıf olan vekiller ile anlaşma yapmaya gayret etmeliyiz. Bu konuda çok başarılı olduğumuzu düşünmemekle beraber bu tip özel konularda bilinen ve daha önce benzer davalarda deneyimlenmiş avukatlık bürolarını tercih etmemiz, yola çıkmadan evvel bir deneyimli bir bilirkişi veya avukattan danışmanlık almamız daha doğru olacaktır.

Bununla beraber bağımsız bölümün kendisinde olan eksikler ise bu davadan ayrı olarak kat maliklerince dava edilebilir. Mesajı Paylaş
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmukiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.