Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

YÖNETİCİ-KAPICI İLİŞKİSİ

Başlatan bayezit, Ocak 23, 2012, 07:32:16 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

merhaba

zannediyorum bir ilk yaşdıklarımız, sizlerinde fikrine itiyaç duyuyorum

ay başında yapılan seçimli yönetim toptısında; 2 yıl önce görevli olduğu apartmanımızdan daire alan ''hala görevli olan kapıcımız'' YÖNETİCİ seçilmiştir.

apartmanımız bitişik 3 bloktan ve 39 daireden oluşmaktadır. KAPICI kapıcı dairesinde kanuni hakkı gereği bedelsiz ikamet etmekte olup,  tüm konut giderleri yönetim tarafından karşılanmaktadır (fatura vs.)

yapılan işlem sonucunda KAPICI (işçi), YÖNETİCİ (iş veren / vekili) olmuştur

bu durum hukuka uygunmudur?

teşekkürler
Linkback: YÖNETİCİ-KAPICI İLİŞKİSİ


  • Gösterim 6,852 
  • Üyelerimizin Açılmasını İstediği Yeni Konu Başlıkları
  • 1 Yanıtlar
Sn. Bayezıt,
Bahse konu durum herşeyden önce 4857 Sayılı İş Kanununa aykırıdır. Yani bir kişi aynı iş yerinde hem işçi hem işveren olamaz. Eğer olursa söz konusu kanunun 2.md.uyarınca,işçi ile işveren arasında kurulması gereken iş ilişkisi kurulamaz ve  var ise İş Sözleşmesi geçerli olamaz veya İş sözleşmesi yapılamaz. Bu şekilde bir işçinin çalıştırılması ve de yaptığı işin karşılığı olarak  ödenen ücret,prim vb. ve diğer yardımların yapılması, gerek 4857 sayılı kanun,gerekse 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortasu kanununa aykırıdır.Ayrıca aynı kişi 634 sayılı yasa uyarınca hem kat maliki veya vekili ve aynı zamanda hizmet akdi yapılarak çalışan olamz.
Kapıcınız Yönetici seçildiği ve de kendisi de kabul ettiğine göre, kendisi için daha yararlı ve avantaj sağlıyacak işi tercih etmiştir (bak.yrg.içt.). Bu nedenle söz konusu kapıcının iş akdinin önelsiz ve  kıdem tazminatı ödenmeden diğer alacakları var ise ödenerek fesh edilmesi gerekirdi.
Ayrıca KMK. Kapıcı tüzüğü gereği olarak, kapıcı konutu tahliye etmesi ve yapılan diğer tüm yardımların kesilmesi ve söz konusu durumunda, ilgili ve yetkili mercilere (GSK, Çalışma Md. Muhtarlık vb.)  ivedi bildirilmesi gerekir.İlave bilgilere ihtiyaç duyarsanız gerekli yardımlara her zaman açığım.
Saygılarımla..


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler