Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Site Yönetim Planı İle Yönetilen BlokYönetiminde Yönetici ÖzelYetki alabilir mi?

Başlatan ck0902, Şubat 29, 2016, 01:05:58 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Herkese iyi günler dilerim.

Kat Mülkiyeti Kanunu ve Toplu Konut Yönetim Planı ile yönetilen Blokta, Kat Mülkiyeti Kanununda ve Toplu Konut Yönetim Planında böyle bir yetki verilmediği halde;  Blok yöneticisi, Kabahatler Kanununu ya da başka bir kanunu referans alarak, bu kanuna muhalefet eden kat malikine, ortak alanları usulsüz kullanma (somut olayda konu yangın kapısını binaya giriş-çıkış olarak kullanmak) nedeniyle maddi ceza uygulayabilir mi?

Bunun için kat malikleri kurul kararı gerekir mi?

Yoksa yönetici, (özellikle bloka ait bir Yönetim Planı olmadan) yaptırım yetkisine sahip olması söz konusu değil midir?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür eder, sağlıklı ve başarılı günler dilerim.
Linkback: Site Yönetim Planı İle Yönetilen BlokYönetiminde Yönetici ÖzelYetki alabilir mi?


  • Gösterim 4,968 
  • Üyelerimizin Açılmasını İstediği Yeni Konu Başlıkları
  • 2 Yanıtlar
1. sorum: Mesela apartman yönetim toplantısına katıldım, alınan kararlardan bir tanesi veya birkaçına itirazım var. Karar defterini imzalamalımıyım, imzalamamalımıyım?
2. sorum: Apartman yönetim toplantısı yılda birkez değilde, 3 yılda bir kez yapılsa ne olur?
3.sorum: 30 daireden oluşan bir apartmanda 13 daire benimse, oy hakkım kaç olur ?
Cevaplarınızı bekliyorum. Teşekkürler

Sayın "edam" sorunuzu yanıtlamak istiyorum, ancak ben de sizin gibi bir kat malikiyim. Ayrıca profesyonellerden destek almanızı öneriyorum.

1. sorum: Mesela apartman yönetim toplantısına katıldım, alınan kararlardan bir tanesi veya birkaçına itirazım var. Karar defterini imzalamalı mıyım, imzalamamalı mıyım?
Cevap : (Hazirun Cetvelinde isminiz karşılığına geldiğinizi ispat eden imza atarak) Toplantıya katıldığınız halde toplantı kararlarına imza atmamanız "iyi niyete aykırı" bir davranış olur. Bunun yerine itirazda bulunmak için;

"Usulüne uygun çağrı ile yapılan Olağan Ya da Olağan Üstü Toplantılarda", toplantıya katılan kat maliki itiraz ettiği karar hakkında (karar defterine yazmak suretiyle) itiraz sebebini belirterek, toplantı tarihinden itibaren 1 ay içinde Sulh Hukuk Mahkemesine "Alınan kararın iptali" için başvuruda bulunabilir. 

Hem alınan karara itiraz ve sebebi belirtmeden imza atmak (yani kararı onaylamak) hem de sonradan mahkeme aracılığı ile itiraz başvurusunda bulunmak sizi olumsuz etkiler.

Yani burada alınan karara itiraz ettiğinizi karar defterine yazarak belirtmeniz gerekiyor.

Ayrıca toplantı çağrısının, olağan ya da olağan üstü olma niteliğine göre değişen kurallarının uygulanmaması sonucunda "Alınan Kararların İptali" davası açma hakkınızı doğurur. Yani toplantıda çoğunlukla bir karar alınsa bile toplantı çağrısı usulüne uygun yapılmadı ise "Alınan Kararların İptali" davası açılabilir.

Soru ve sorunlarınızı çok iyi takip etmenizi, haklarınız ve sorumluluklarınız hakkında bilinçlenmenizi ve özellikle profesyonellerden destek almanızı öneriyorum.


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler