Katmülkiyeti.Com


Reklam Alanı !

ORTAK ALANA YAPILAN ÇARDAK

Başlatan tufankus, Haziran 24, 2019, 12:05:54 öö

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Merhabalar

8 bloktan oluşan sitede oturuyorum. Yatak odama çok yakın mesafede(yaklaşık 5mt)  çardak bulunmaktadır. Çardağın site duvarı ve bina duvarı arasına yapıldığından dolayı çok fazla ses gelmektedir. Bundan ve geçlerin uygunsuz şekilde kullanmasından dolayı rahatsız olmaktayım. Bina yötetimine defalarca konuyu iletmeme rağmen bina sakinlerinin çoğunluğunun istmesinden dolayı kaldırmak istemiyor. Site yönetimide bizim bloğun yaptığını onlarla çözüme gitmem konusunda bilgi veriyor. Diyalog yoluyla çözülemeyeceğini düşündüğüm için hem site yönetimine, hem bina yönetimine sıkıntım ile ilgili dilekçe yazdım. Gerekli cevabın olumsuz eleceğini düşünüyorum. Bu durumu mahkeme yoluyla çözmek istiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim?

Saygılarımla
Linkback: ORTAK ALANA YAPILAN ÇARDAK Mesajı Paylaş


  • Gösterim 160 
  • Üyelerimizin Açılmasını İstediği Yeni Konu Başlıkları
  • 1 Yanıt




Haziran 24, 2019, 11:53:14 ös #1 Son düzenlenme: Haziran 24, 2019, 11:57:57 ös krsdtryk
Ana gayrimenkulünüzde hem blok yönetimi, hem de site yönetimi olduğunu söylediğinize göre toplu yapı yönetimine geçmiş olduğunuzu anlamaktayım. Öncelikle blok dışı ortak alan, yapı, yer ve tesisler toplu yapı temsilciler kurulu kararları ile yönetilir. Çardak da blok dışı  alanda bulunduğundan sizin sorununuzun çözümüne yardımcı olacak site yönetimidir.

Öncelikle blok dışı alanda blok yönetiminin çardak yaptırması yasaya uygun değildir, blok dışı alanlarda yapılacak bir değişiklikte KMK madde 74 yollaması ile aynı kanunun 19/2'ye göre temsilciler kurulunun 4/5 çoğunluğunu almak zorundasınız. Eğer böyle bir karar olmadan blok yöneticiniz oraya bir çardak yaptırmış ise ortak alana müdahalenin menni ve eski hale getirme davası açabilirsiniz.

Ancak bunu yapmadan önce yine KMK madde madde 74 yollaması ile 32/3 "Anagayrimenkulün kullanılmasından veya yönetiminden dolayı kat malikleri arasında veya bunlarla yönetici ve denetçiler arasında veya denetçilerle yöneticiler arasında çıkan anlaşmazlıklar, kat malikleri kurulunca çözülür ve karara bağlanır." maddesi gereği konunun öncelikle temsilciler kurulunda görüşülmesi gerekir. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp