Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

DAVA -TARAF EHLİYETİ/ TOPLU YAPI OLMADIĞI/ ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ

Başlatan NACAR, Ekim 08, 2019, 01:39:20 öö

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Merhaba,

 Aidat alacaklarından dolayı, Yargıtay kararlarına göre Toplu Yapı Yönetimine geçilmediği için, site yönetimince; Asliye Hukuk Mahkemesine dava açıldı.

  Toplu Yapı Yönetim Planı ve Toplu Yapı Yönetimi olmadığı, Yargıtay tarafından tescil edildiği için, site yönetimi, temsilciler kurulu vb.Yok hükmünde olduğu aşikardır.
  Savunmamızı bu şekilde yaptığımız halde, asliye hukuk mahkemesi bu tespitleri irdelemeden Dava-Taraf Ehliyeti-Aktif Husumet yönünden talebimizi red etti..Davayı esastan inceleyip, şimdilik bilir kişiye iletti.

   Bu kapsamda aynı konuda Asliye Hukuk Mahkemesinde açılmış, Dava Ehliyeti-Aktif Husumeti onaylayan bir mahkeme kararına ihtiyaç duymaktayız.

   Bu yönde bir karar mevcut mudur?


Linkback: DAVA -TARAF EHLİYETİ/ TOPLU YAPI OLMADIĞI/ ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ Mesajı Paylaş


  • Gösterim 117 
  • Üyelerimizin Açılmasını İstediği Yeni Konu Başlıkları
  • 2 Yanıt
Merhaba,

Aktif husumet itirazı ile ilgili Sulh Hukuk Mahkemesi-Asliye Hukuk Mahkemesi ve-veya üst yargı organlarının bir kararı mevcut mudur?

İyi günler.. Mesajı Paylaş

Asliye Hukuk Mahkemesi ona bakmaz. Çünkü davanız Kat Mülkiyeti Kanunu çerçevesinde değil, genel hükümler çerçevesinde çözülecek. Kat Mülkiyeti Kanunu'na uygun olmasa da tapuda tescilli bir yönetim planı ve bu plana göre karar alıcı organlar mevcuttur. Uyuşmazlık, borçlar hukukunun sebepsiz zenginleşme ve vekaletsiz iş görme çerçevesinde çözülecek. Örneğin; kapıcı için bir aidat belirlenmiş ise, kapıcı varsa, giderleri bu aidattan karşılanıyorsa, sizin binanıza hizmet vermişse bu hizmeti almışsanız yöneticiler vekaletsiz iş görmüşlerdir. Diğer bir örnek ise binanızda bakım onarım için avans belirlendi ve bu onarımlar yapıldı siz de bu giderleri ödemediniz. Onarımdan payınıza düşen kadar sebepsiz zenginleşmeniz söz konusudur. Şimdiden söyleyebilirim ki, davalı iseniz geçmiş olsun... Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp