Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Asansore kırmızı etiket vurulması ve giderinin kim tarafından ödeneceği

Başlatan cevatyerlikaya, Aralık 03, 2016, 11:48:52 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçiler konuyu incelemekte.

Değerli Kat Mülkiyeti Üyeleri öncelikle yanlış yerde yanlış konu açtıysam affınıza sığınıyorum
Size sormak istediğim konu asansorlere yapılan TSE tarafından kontrollerde 2 adet asansore kırmızı etiket vurulmasıdır, bu eksikler için fiyat teklifi aldığımızda yaklaşık 9.000 TL gibi bir masraf çıkartıldı, ancak ben verilen  rapora göre panonun değişmesi ve elektronik aksamlarda bozukluğun giderilmesi gerektiğini ve binanın asansör dairesi ve boşluklarında yapılacak tadilatların yapılarak kusurların giderilmesi geerektiğini söylüyor
Benim asıl sormak istediğim soru şudur;
bizim sitemiz henuz 2 yıllık bir apartmandır 2 bloktan ve 14 daireden oluşmaktadır apartman 2014 yılınının kasım ayında tamamlanmış, 2014 ve 2015 ve 2016 yılında kismi satışlar gerçekleştirilerek satım tamamlanmıştır ben 2015 yılının mayıs ayında daireyi satın aldım yalnız iskan raporu çıkmadı hala daha çıkmasını bekliyoruz  Müteahhit firmaya bu eksikleri sen gidereceksin dediğimizde benim yaptığım yılda böyle bir kanun yoktu benim asansörüm mevzuata uygundu siz giderin ben iskan raporunu alayım dedi,  ben belediyeye gittiğimde asansor ruhsatını2014 yılında aldığını belirttiler, peki Müteahhitin bu yeni mevzuatın gerekliliklerini tamamlamaları gerekmezmiydi ? iskan raporunu almamasının nedeni ise projeye aykırı olarak 2 adet bodrum kat yapmasının olduğunu öğrendik belediyeden bir af çıkartarak afa girmiş şimdi iskan raporunu alacağını söylüyor (ak parti yönetim kurulunda ilgili Müteahhit) iskan raporunu alması içinse asansörün eksikliğin giderilmesini yoksa iskan raporunu almayacağını belirtiyor biz iskan raporunu 2 yıldır çıkartamadığı için ve asansörle alakalı maddi manevi tazminat için  sizce hukuk mücadelesi başlatsak kazanırmıyız ? yada bakanlığın hangi ilgili birimine şikayette bulunalım
Bu konuda bizi aydınlatırsanız sevinirim.
Teşekur Ederim
NOT: eminim ki bu konuda mağdur olan çok sayıda vatandaş var
Linkback: Asansore kırmızı etiket vurulması ve giderinin kim tarafından ödeneceği


  • Gösterim 5,501 
  • Üyelerimizin Açılmasını İstediği Yeni Konu Başlıkları
  • 5 Yanıtlar
merhaba,
bizde de kırmızı etiketli 4 asansör var.
kim yaptıracak belli değil. yönetime adayım.
eski yönetici eğer yönetimi alırsan asansör için sözleşme imzalama,
böylelikle ceza almanız sözkonusu olmaz diyor.
fakat ortada bir sorun var, can kaybı olabilir Allah muhafaza.
birisi elini taşın altına koymalı.

Aynı sorunu yaşayan yüzlerce yönetici olduğuna eminim.

Müteahhit asansörleri yaptırdığında var olan mevzuat ile şimdiki arasında farklılıklar olabilir. Önceden tamam olan sistem yeni mevzuata göre eksik olabilir. Siz tamamlayın seneye çıkacak mevzuata göre yine eksikliler çıkması muhtemeldir.

İskan belgesi, söz konusu yapının inşaat çalışmaları bittikten sonra alınıyor. İskan belgesinin alınabilmesi için taşınmaz malın, yapı ruhsatı alındığı tarihten 2 yıl içinde inşaatına başlanmış olması ve inşaat çalışmalarının 5 yıl içerisinde bitmiş olması gerekiyor. Aksi takdirde inşaat ruhsatını yeniletmek için belediyeye tekrar müracaatta bulunmak durumunda.

Anladığım kadarıyla teslim edilmemiş binanın sorumluluğu hala müteahhitte. Siz yaptırmayın, belediyeye binanın asansörlerini yeni mevzuata göre denetlenmesi ve ruhsatın iptali dilekçesi verin. Olmaz ise mahkeme kanalı ile bu işi yaptırın.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap
merhaba,
bizde de kırmızı etiketli 4 asansör var.
kim yaptıracak belli değil. yönetime adayım.
eski yönetici eğer yönetimi alırsan asansör için sözleşme imzalama,
böylelikle ceza almanız sözkonusu olmaz diyor.
fakat ortada bir sorun var, can kaybı olabilir Allah muhafaza.
birisi elini taşın altına koymalı.

Malesef belirtmek isterim ki yaptıracak olanlar kat malikleridir. Eğer süresi içinde yapılmaz ise kullanıma kapatılmalıdır. Aksi takdirde oluşabilecek bir aksilikte sorumluluk yöneticidedir.

2016 mayıs ayında belediyenin yaptıgı kontrol sonucu asnsör mevzuata uygun değil revizyon yapın dedi yönetici kara defterine onay almadan firmayla anlaşma yapmış daire başı 2000 tl 2016 ağustos ayında evi sattım satmadan önce asansör yapılmadı sadece anlaşma yapıldı.aradan 8 ay geçti asansör 2017 yılı mart ayında yapıldı 8 ay önce sattığım kişi evi satmadan önce anlaşma yapmışsınız sen ödeyeceksin dedi bende anlaşma var ama evi sattıktan 8 ay sonra yapıldı firmaya olan borç ta mart ayında ödendi ben ödemem dedim bu ödeme kimin hakkı

Alıntı YapYeni kat maliki, evi aldığı tarihten itibaren evin tüm giderlerinden sorumludur. Satış tarihinden eski olan borçlar ise eski kat malikine aittir.
Ancak;
1. Yaptırılan iş ile ilgili olarak genel kurulda karar alınmış olması, ödeme miktarının, aylık gecikme faizi oranının ve özellikle ödeme takviminin belirlenmiş olması gerekir.
2. Karar alındığını varsayarak, ödeme def'aten yapılacaksa son ödeme tarihinin, daire satış tarihinden önce olması durumunda borcun tamamı size aittir.
3. Ödemeler taksitle ve her ayın belirli bir gününe kadar yapılacaksa, daire satış tarihine kadar olan vadelerdeki taksit ödemeleri size, satış tarihinden sonraki vadelerde ödenmesi gereken taksitler yeni kat malikine ait olacaktır.  Alıntıdır

Karar defterine yazılmamış ve onayınız alınmamış bir karar sizi bağlamaz. Bu konuda mahkeme karar defterine kayıtlı olanları dikkate alır. Sizde böyle bir karar yok.


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler