Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Apartman bahçe kullanım izninin suistimal edilmesi

Başlatan Artu, Ağustos 29, 2017, 07:31:06 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Merhaba 60 daireli altında 60 dükkan bulunan bir sitede yaşamaktayız. Binanın bodrum katı da kapalı garaj olarak başka bir şahıs adına tapulu şekilde kullanılmaktadır. Yaklaşık 30 yıl önce kapalı garaga apartman yönetimince bahçeyi de kullanma izni verilmiş fakat işletmeciler apartman sakini bizlerden her ay otopark olarak kullandıkları bahçenize arabamızı parketmemiz için ödeme alıyorlar her ay 150₺ bahçemize araç parketmek için para ödemek zorundayız. . Sürekli kiracı değiştiren bu garaj otopark işletmesi son 2 yıldır bahçeye 2 adet yazıhane adı altında bina kondurdu Yetmedi balkonlarımızın altına binanın sığınağını da içine alır şekilde kapalı camelanlı çatısı olan bir kullanım alanı daha yaptı ve orayı yemekhane olarak kullandıklarını belirttiler. Belediyeye defalarca şikayet etmiş olmamıza rağmen bir sonuç alamadık.
Son 3 aydır kapalı otopark olan işletmede kaporta boya cila araç tamiri ve boyaması yapmaya başladılar yaşanılan gürültünün yanında gece gündüz sürekli kimyasal kokular evin içini kaplıyor nefes alamaz duruma geldik. . Yatak ve çocuk odalarımızın olduğu kısımda bu şekilde kullanılan bir işyeri ile ilgili ne yapmamız gerekir nasıl bir yol izlemeliyiz?
Bu kullanım izni iptal edilebilir mi ya da bu işletmenin bu işlerine nasıl bir yaptırım uygulayabiliriz?
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

Linkback: Apartman bahçe kullanım izninin suistimal edilmesi


  • Gösterim 3,742 
  • Üyelerimizin Açılmasını İstediği Yeni Konu Başlıkları
  • 3 Yanıtlar
#1
Sayın <Artu>

Aşağıda (1), (1.d.3), (2) gibi numaralardaki ifadeler "Eğer" kelimesi ile başlamadığı sürece, bir sonraki  madde numarasına göre öncelikli olması / yapılması gereken hususlar olup, gerçekleşmemiş olması halinde bir sonraki maddede ifade edilen hususun yasal bir değeri olmadığını belirtmektedir.

(1)  Tapuya giderek, anayarimenkulün (oturduğunuz evi kapsayan bina) Mimari projesi, Yönetim Planını edinmelisiniz.
(1.a) Tapuda belirtilmeyen hiç bir değişiklik (Karar Defterinde usulüne uygun karar alınarak yapılmış olsa dahi) geçerli değildir. Yani değişikliğin tapu yönetmeliği açısından da yasaya uygun olması gerekir.
(1.b) Mimari projede tanımlanan alan amacı dışında kullanılamaz.
(1.c) Mimari projede (SIGINAK gibi) özel alan olarak tahsis edilmiş bir ortak alan OYBİRLİGİ ile karar alınsa bile değiştirilemez.
(1.d) Mimari prode BOŞ ALAN veya söz konusu alan ile aynı isimde tanımlanmış (Örneğin OTOPARK) alan üzerinde, yine aynı isime uygun tesis kurulabilir.
       Örneğin, mimari projede Otopark olarak tanımlanan bir alan ancak bu amaçla kullanılabilir. (Tapuya şerh edilmek şartıyla)
       (1.d.1) Mimari projede tanımlanan "BOŞ ALAN" isimli ortak alan için (Kat Malikleri Kurulunun tamamının yarısından bir fazlası ve arsa payı bakımından yarısından fazlası anlamına gelen) SALT ÇOGUNLUK ile Faydalı Yenilik ve İlaveler kararı alınabilir. Bu Faydalı Yenilik ve ilaveler FİZİKİ bir değişiklik anlamına geliyorsa TAPUYA ŞERH düşülmelidir.
       (1.d.2) Eğer tapuda tanımlanan alandan (SIGINAK gibi özel alanlar hariç) başka bir alan tanımlanacaksa; Kat Maliklerinin (toplam mevcudunun beşte dördünün) NİTELİKLİ ÇOGUNLUK ile (usulüne uygun olarak) alınan bir karar ile Yönetim Planının değiştirilmesi gerekir.
       (1.d.3) Eğer Yönetim Planı Değişikliğine gidilmeyecekse, Kat Maliklerinin tamamı yani OYBİRLİGİ ile (usulüne uygun) alacağı  kararla yapılabilir.
       Her halukarda yapılan değişikliğin tapuya şerh edilmesi şarttır.
       Aksi takdirde geçerli değildir. Sadece karara imza atanları bağlar. Bağımsız bölümü sonradan devralan kat malikini bağlamaz.


(2) Usulsüz de olsa alınan bir karar (Hak Düşürücü Süre İçinde Dava Açılarak) iptal edilmediği sürece geçerlidir.
(Bakınız bu sitede (Hak Düşürücü Süre Hakkında) link : Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

(3) Usulsüz Yapıların eski haline getirilmesi için (Tesis ve/veya Tadilatı yapan kusurlu tarafa karşı) Yerel Sulh Hukuk Mahkemesinde "El Koymanın Engellenmesi ve Eski Haline Getirme" isimli dava açmanız gerekiyor.

Cevap için teşekkür ederim. Uzun yıllardır sitemizde bir yönetim kurulu ve yönetici yok eski yönetim karar defteri de yok. bu durumda benim bireysel olarak başvuruları yapma hakkım var mıdır?

#3
Evet.

(1) Eğer Kat Malikleri Kurulunca alınan bir karar yoksa bu durum "işgal" anlamına gelir. Doğrudan kusurlu kişiye dava açabilirsiniz.
(2) 8 ve daha fazla bağımsız bölümü bulunan anagayrimenkulde yönetim kurulmak zorundadır. Aksi takdirde Hakim Müdahalesi ile bu durumun giderilmesini talep edebilirsiniz.

Anlaşılan ihmal çok. Mutlaka Profesyonel Yardım Almalısınız. Bu kadar zaman kapıcılık hizmeti vb. ihtiyaçlar usulsüz karşılanmış sanırım. Kaçak çalıştırdığınız bir kapıcı varsa çok riskli olur.


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler