Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

ada etrafının tel örgü ile kapatılma konusu

Başlatan efur444, Şubat 09, 2011, 03:21:11 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ada olarak 3 bloktan ve 122 daireden oluşmaktadır. Adamızda ada yönetimi yoktur. Bu durumda 2 blok yöneticisi toplantı yapıp adanın etrafını tel örgü ile kapatılması konusunda karar almışlar. 
3. Blok bu konuya itiraz etmiş, itirazde bulunan blok yöneticisi tel örgü ile kapatma işinin hemen yapılmamasını, şuan için başka ve acil olarak yapılması gereken konu oldugunu buna şuan kaynak ayrılamıyacagını söylemiş.
Ama diger 2 blok yöneticisi biz 2 blok olarak cogunlugu saglamış durumdayız. Sizde katılmak zorundasınız demişler. Ayrıca katılmak istemeyen blok maliklerınin tamamına noterden ihtar çekeceklerini söylemişler.
İşin ilginci bu adada ada yönetimi diye bir yönetim bicimi yok ve ada yönetimi olarak da alınan bir karar yok. Ada yönetimi olmayan bir durum söz konusu. Hal böyleyken 2 bina yöneticileri biraraya gelipde diger bina sakinlerini,  aldıkları karar konusunda baskı yapmak ve yaptırımda bulunma hakları varmıdır. Bu işin hukuki yanı nasıl olmalıdır sizden acil olarak bilgi rica ederim.

Linkback: ada etrafının tel örgü ile kapatılma konusu


  • Gösterim 6,468 
  • Üyelerimizin Açılmasını İstediği Yeni Konu Başlıkları
  • 1 Yanıtlar
Konuyla ilgili öncelikle Yönetim Planınızın incelenmesi gerekmekte, yönetim planınızda bu hususa ilişkin özel bir maddenin olup olmadığının, kurulların gerçekten yetkili olup olmadığı hususunun değerlendirilmesi gerekmektedir.

Kat Mülkiyeti Kanunu 72. maddede;

"Toplu yapı kapsamındaki belli bir yapıya veya yapıların sadece birkaçındaki kat maliklerinin ortak kullanım ve yararlanmasına tahsis edilmiş ortak yer ve tesislere ilişkin ortak giderler, o yapılardaki kat malikleri tarafından, bütün bağımsız bölümlerin ortak kullanım ve yararlanmasına tahsis edilmiş tesis ve yerlere ilişkin ortak giderler ise bütün kat malikleri tarafından karşılanır.


Blok kat malikleri, toplu yapı temsilcileri ve geçici yönetim kurulu kararları, 2004 sayılı İcra ve İflas Kanununun 68 inci maddesinin birinci fıkrasında belirtilen belgelerden sayılır.


Kat malikleri, toplu yapı kapsamındaki ortak yapı, yer ve tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçmek veya bunların başka bir parselde veya kamuya ait alanlarda bulunduğunu veya bağımsız bölümlerinin veya kendilerinin durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle toplu yapı ortak gider payını ve toplanacak avansı ödemekten kaçınamazlar. " denilmektedir.

Bir diğer deyişle, kanuna uygun şekilde alınmış bir karar var ise, bu durumda maliklerin yukarıda verilen madde gereği ortak giderlere katılma yükümlülüğü mevcuttur.


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler