Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Kilerdeki petekler

Başlatan Salih Bütün, Ağustos 07, 2022, 11:49:54 ÖÖ

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kooperatif olarak yapılmış 40 daireli 4 bloktan oluşan, merkezi sistemli bir sitenin yoneticisiyim. Bloklarin altinda kiler olarak ayrilan, buyuklugu bir daire kadar olan yerler var. Bu bölümde bir daire sayisi kadar petek var. Isinma maliyetleri bu kadar cok degilken surekli yaniyordu. Bu dönem kapatma karari aldik. Bodrum katlar dava acarim acilsin diyor, besinci katlar dava acarim kapatilsin diyor. Bunun hukuki manada cevabi nedir.konuyla ilgili bir dava sonuc dosya numarasi bilginiz dahilindemidir. Tesekkur ederim.
Linkback: Kilerdeki petekler


  • Gösterim 1,607 
  • Teknik Bina Yönetimi Konuları
  • 2 Yanıtlar

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş YapKooperatif olarak yapılmış 40 daireli 4 bloktan oluşan, merkezi sistemli bir sitenin yoneticisiyim. Bloklarin altinda kiler olarak ayrilan, buyuklugu bir daire kadar olan yerler var. Bu bölümde bir daire sayisi kadar petek var. Isinma maliyetleri bu kadar cok degilken surekli yaniyordu. Bu dönem kapatma karari aldik. Bodrum katlar dava acarim acilsin diyor, besinci katlar dava acarim kapatilsin diyor. Bunun hukuki manada cevabi nedir.konuyla ilgili bir dava sonuc dosya numarasi bilginiz dahilindemidir. Tesekkur ederim.

Merhaba,

Bahsettiğiniz petekler ortak alanda diye anladım. Bu petekler bodrum kattaki dairelere tahsis edilmişse zaten giderlerine yalnızca bodrum kattaki daireler katlanacağı için onlar yanmasını isterse yakabilirsiniz. Fakat bodrum kattaki dairelerin kendi içlerinde petekleri varsa, ısınmak için sizin bahsettiğiniz peteklere ihtiyaç duymuyorlarsa, sonuç olarak bu petekler "yalnızca ortak alanı ısıtıp ortak alana tahsis edilmişse", çoğunluk olarak aldığınız kararı uygulayabilirsiniz. Bunlardan önce yönetim planınızda bu bölüm ve bu petekler ile ilgili ilave bir madde/açıklama var mı diye bakmanızı tavsiye ederim.

Saygılar...
Murat Çetin
Metrekare Yönetim

Yazmış olduğum tüm cevaplar yardımlaşma ve bilgi paylaşımı amaçlıdır.  Okuyucuya hukuki ve/veya kanunen herhangi bir sonuç vaat etmez.

Isı yönetmeliği ve enerji verimliliğine göre binaların daha verimli ısınması/soğutulması ve daha az enerji kullanılması için tüm ortak alanlar ve bina ısıtılmalı/soğutulmalıdır.
Sığınak, bodrum ve ortak merdiven alanları, koridorlarda ısıtılırsa binada daha az ısıtma için doğalgaz harcaması yapılacaktır.
ısıtma yönetmeliğinde hesaplamalarda  ortak alanların ısıtılması da hesaplanarak bu alanların ısıtma giderleri tüm daire sayısına eşit bölünmüştür.
Bodrum kat üstü yada sığınak üstü daire sakini doğalgaz ile ısınma yaparken alt kat boş olduğu gelen soğuktan dolayı daha fazla doğalgaz yada sıcak su çekeceğinden daha fazla fatura ödeyecektir. Kullandığı/ürettiği ısı ile bir üst katı/yan daireyi de ısıtacağından (ısınmak için önce soğuk olan zemin, tavan ve yan duvarların soğukluğunu gidermesi ve bunları normal oda sıcaklığına getirirken ısı duvar arkasına da bir miktar geçer) bitişikteki ve üst daireler daha kolay ısınır. Alt katı ısıtılmayan daire bunu hemen hissedebilir ve faturada görebilir.
Toplu yaşamda her hak eşit olduğundan ısınma hakkı da eşit olmalıdır. Ortak alanlar da ısıtılırsa tüm daireler aynı eşitlikte ısınma yapacağından, hem eşite yakın faturalandırmalar olur hem de binada ısı kaçakları en aza ineceğinden toplamda daha az doğalgaz kullanılacağından aslında tasarruf edilmiş olur.


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Biz Kimiz
Hizmetlerimiz
sag taraf reklam alanı
sol taraf reklam alanı