Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Çatıya Teras Yapmak İçin İzlenmesi Gereken Usul Nedir?

Başlatan Taha Özdemir, Mayıs 30, 2020, 06:50:03 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Merhabalar, ben yaşadığım sitedeki bir soruna ilişkin sizlere kat mülkiyeti kanununa dair danışmak istiyorum.

2 bloktan oluşan ve toplam 40 bağımsız bölümü olan bir sitede en üst katta bulunan dubleks dairede yaşamaktayım ve sitede toplam 8 dubleks sahibi bulunmaktadır. Her dubleks dairenin üst katında bir dış kapı bulunmakta ve dairenin dışında küçük bir odaya açılmaktadır. Bu odada yer alan bir kapı da çatı aralığına geçiş imkanı vermektedir.

5 sene evvel alınan bir kat malikleri kurulu kararı ile söz konusu küçük odaların kullanım hakkı bir miktar para karşılığı dubleks sahiplerine devredilmiştir. Ayrıca kararda, dubleks kat maliklerine çatılarda balkon oluşturulmasına diğer maliklerin rıza gösterdiği yazılmıştır.

Söz konusu karar 24 kat maliki tarafından imzalanmış ve toplantıya katılan kat maliklerinin oybirliği sağlanmıştır. Ancak, daha sonradan 3 kat maliki kendi isimlerini de karar metninin altına eklemiş ancak imza atmamışlardır.


Sorularım;

1) 40 bağımsız bölümü olan sitede 24 kat maliki ile alınan ve bağımsız bölümün dubleks sahiplerinin kullanımına verilen ve çatıya balkon yapılmasına izin veren söz konusu karar bu haliyle karar nnisabı bakımından usule uygun mudur? Diğer ifadeyle, kanunda oybirliğini gerektiren hallerde illaki tüm kat maliklerinin onayı mı gerekir yoksa sadece toplantıya katılan kat maliklerinin oybirliği yeterli midir? Eğer yeterli değilse, aradan 5 sene geçmiş olmasına rağmen diğer kat maliklerinden ayrı ayrı muvafakatlarını almamız usule uygun olur mu? Nasıl bir yol tavsiye edersiniz?

2) Sonradan ismini ekleyen ancak imza atmayan 3 kat maliki bu eylemiyle karardaki oybirliğini bozmuş mudur? Bununla ilgili ne yapmayı tavsiye edersiniz?

3) Kat mülkiyeti anlamında balkon ve teras aynı şeyler midir? Kararda balkon ifadesi geçiyor ancak aslında yapılacak olan şey bir terastır.

4) Çatıya teras yapılması, KMK 44. maddesinde kat malikleri kurulunun oy birliğini gerektiren haller arasına giriyor mu?

Yardımınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
Linkback: Çatıya Teras Yapmak İçin İzlenmesi Gereken Usul Nedir?


  • Gösterim 1,312 
  • Teknik Bina Yönetimi Konuları
  • 1 Yanıtlar
Bugün belediyeye uğrayarak imar departmanındaki memurlarla görüştüm. Çatıya teras yapmaktan bahsettiğimde eski binalarda İstanbul İmar Yönetmeliği'ne göre böyle bir inşaat yapılamayacağı ve ruhsat alamayacağımızı söylediler. Kat malikleri rıza gösterdikten sonra belediyeden yana bir sorun olacağını hiç düşünmemiştim açıkçası. Bizim binamız 10 yıllık bir bina eski sayılmaz ama mevzuata göre eski kalıyor demekki. Bu konuda ne yapabiliriz acaba, yapı denetim firmasıyla anlaşıp onlara mı danışmak gerekir?


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler