Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Maketten , Projeden Ev Alırken Dikkat !!!

Başlatan Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com, Eylül 09, 2008, 06:13:58 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.


Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

Yeni projelerden maket görerek satın alınan bağımsız bölümlerin yer aldığı binalar konut ruhsatlı değil, apart otel ruhsatlı olabilir. Yüksek görünen binaların bazı katları veya bölümleri kaçak ve asıl projeye aykırı yapılabilir. Yeni projeden ev alanların bu hususlarda dikkatli olmasında fayda vardır. Çünkü çoğu zaman bu durumlar öğrenildikten sonra tapu sahibi olunabiliyor ve bir malik için sorun çözümsüz hal alıyor. Tabi tüm bina ve anayapı içinde.  Malesef bu hususlarda yerel yönetim belediyelerin denetim mekanizmaları yeterli olmayıp, aradaki rant bazı görevlilerin işlerini savsaklamasına yol açabiliyor.

Anayapıların ruhsatları apart otel ve /veya  çarşı ruhsatı  olarak alınıp , asıl projede  toplam inşaat metrekaresi belli bir rakam iken , bina sadece  apart otel ruhsatı ile rezidans olarak inşa edilmeyebilir, aynı zamanda belediyeye verilen resmi projenin dışında bulunan kimi  uygulamaları olabilir, bu uygulamaları  yasallaştırmak için Büyükşehir Belediyesi’ne müteahhid grup başvurarak, imarda ve projede tadilat teklifinde bulunabilir. Büyükşehir Belediyesi bu talebe red veya olumlu olarak yanıt verir. Eğer redyanıtı verilirse resmi değişiklik yolu tamamen kapanır.

Tüm bu yasal olmayan açmazlara rağmen müteahhid şirket projesini tadil ederek tamamlayıp satışa sunabilir. Bu genellikle yerel belediyenin katkısı ile olur.  Yerel belediyeler yapılan tüm usülsüzlüklere göz yumabilir ve hiçbir yasal dayanağı olmadan  imar durumu şartlarını gösteren resmi belgeye atılabilecek  parafla anayapının irtifasını arttırabilir. Tamamen usülsüz olan bu uygulamaların Büyükşehir Belediyesi’ne bilgi verilmeden yapılması muhtemeldir.

Tabi yapı irtifası artarken anayapıda binanın statiğinin değişmesine karşın, Yapı Denetim’den geçmemiş olur.  Bunun çok büyük bir kamu zararı doğurduğu da açıktır. Çünkü Büyükşehir Belediyesi’ndeki mimari projede bulunan irtifanın yasa dışı olarak yükseltilmesi halinde binanın statiği değiştiği için kanun gereği Yapı Denetim’den geçmesi gerekir.. Yapı Denetim kanununda mimari proje tadilatı yapılırken kat artışı ve benzeri emsal artırımlarında statik projelerin de değişmesi gerektiği açık hükmü bulunmaktadır. Dolayısıyla anayapının yapı denetim kanununa tabi tutulması gerekirken  yasal zorunluluktan kaçarak milyonlarca TL lik  kamu zararı oluşabilir.

Tabi neticede "SATIN ALANLARI ZOR GÜNLER BEKLER!"

Çoğu zaman tamamına yakınının satışının yapıldığı anayapıda yasal olmayan uygulamalarına göz yumulan bina yeni sahiplerini büyük sorun bekler. Çünkü, gerek Büyükşehir, gerekse Yerel  Belediyeler tarafından şikayet üzerine mercek altına alınır. Ancak bu tür binalara çoğu zaman bir yaptırım uygulanmaz, uygulansa da bu yaptırım şekli ve faturası değişebilir.
Linkback: Maketten , Projeden Ev Alırken Dikkat !!!


Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif
  • Gösterim 13,497 
  • Taşınmaz ve Sahipliğine İlişkin Konular...
  • 1 Yanıtlar


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler