Katmülkiyeti.Com


Apsiyon Yöneticinin Yanında

"Apsiyon Yöneticinin Yanında"

Gündem


İzlemek İçin Tıklayın...  Apartman ve Site Yaşamında Evcil Hayvan Beslenmesi...

"Apartman ve Site Yaşamında Evcil Hayvan Beslenmesi....Dilediğiniz Zaman İzlemek İçin Yukarıdaki Görsele Tıklayınız... Apsiyon Youtube"

Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Kiraciya Açilan Tahliye Davasi • Dava Sirasinda Kiralanan Yerin Mülkiyetinin Dev

Başlatan Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com, Kasım 28, 2007, 05:00:45 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kiraciya Açilan Tahliye Davasi • Dava Sirasinda Kiralanan Yerin Mülkiyetinin Devrinin Davaci Sifatina Etkisi


YARGITAY 6. HUKUK DAİRESİ

E: 2006/6679 K: 2006/8989 T: 25.09.2006

Kiraciya Açilan Tahliye Davasi • Dava Sirasinda Kiralanan Yerin Mülkiyetinin Devrinin Davaci Sifatina Etkisi

Özet: Kiralayanın kiracıya karşı açmış olduğu tahliye davası sırasında, kiralanan yerin mülkiyet hakkının devir edilmesi duru­munda davacının kiralayan sıfatının sona ereceği dikkate alınarak karar verilmelidir.

Mahalli mahkemesinden verilmiş bulunan yukarıda tarih ve numara­sı yazılı tahliye davasına dair karar davalılar tarafından süresi içinde temyiz edilmiş olmakla dosyadaki bütün kâğıtlar okunup gereği görüşü­lüp düşünüldü.

Dava, temerrüt nedeniyle kiralarının tahliyesine ilişkindir. Mahkeme­ce kiralananın tahliyesine karar verilmiş, hükmü davalılar vekili temyiz etmiştir.

Davacı vekili dava dilekçesinde, davalıların 12.09.1994 başlangıç ta­rihli sözleşme ile aylık 3.000.00 YTL' den kiracı olduğunu, 2005 Mayıs ayı kirasını ödemediğinden sözleşmedeki muacceliyet şartının gerçekleştiği­ni, ödenmeyen ve muaccel olan aylar kirasının ödenmesi için ihtar keşi­de ettiklerini, yasal süresi içerisinde Ödemede bulunmadıklarından te­merrüt olgusunun gerçekleştiğini belirterek temerrüt nedeniyle davalıla­rın kiralanandan tahliyesini istemişlerdir. Davalılar vekili ise ek sözleşme ile sözleşmenin taraflarının değiştiğini, ek sözleşmenin yeni bir sözleşme olduğunu önceki sözleşmeden sorumlu tutulamayacağını belirterek dava­nın reddini savunmuştur.

Dava, kiralayan davacı tarafından ihtara konu aylar kirasının verilen yasal süresinde ödenmediğinden bahisle kiralananın tahliyesi için 08.07.2005 tarihinde açılmıştır. Yapılan yargılama sırasında davalı 28.02.2006 tarihinde davaya konu taşınmazın davadan sonra satıldığını belirterek yeni malikle yaptıkları 01.01.2006 başlangıç tarihli ve bir yıl süreli sözleşmeyi ibraz etmiştir. Davacıda temyiz dilekçesinde kiralana­nın satıldığını dolaylı olarak kabul etmektedir. Bu nedenle mahkemece yapılacak iş kiralanana ait tapu kaydının istenmesi davacı tarafından ta­şınmazın devir edilip edilmediği üzerinde durulması, mülkiyet hakkı de­vir edildiği anlaşıldığında mülkiyet hakkının devir edilmesi ile birlikte ki­ralayan sıfatının sona ereceği de nazara alınarak, davacının dava hakkı

bulunup bulunmadığı üzerinde durulması ve sonucuna göre bir karar ve­rilmesi gerekirken yazılı şekilde karar verilmesi hatalı olduğundan hük­mün bozulması gerekmiştir.

SONUÇ: Yukarıda açıklanan nedenlerle temyiz itirazlarının kabulü ile HUMK’un 428.maddesi uyarınca hükmün BOZULMASINA, istek halinde peşin alınan temyiz harcının temyiz edene iadesine, 25.09.2006 tarihin­de oybirliğiyle karar verildi.Linkback: Kiraciya Açilan Tahliye Davasi • Dava Sirasinda Kiralanan Yerin Mülkiyetinin Dev Mesajı Paylaş


Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
  • Gösterim 5,930 
  • Kiralama ve Kiracı- Evsahibi Sorunlarına İlişkin Konular
  • 0 Yanıt

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmukiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.