Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Acil yönetim kafasına göre karar alabilirmi

Başlatan Nejdet, Haziran 06, 2022, 05:21:24 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçiler konuyu incelemekte.

208 darelik bir sitede ev sahibiyim.  Sitenin ortak kullanım alanı olan büyük bir bahçesi var. Bazen bahçede sandalyemize oturup bir kaç arkadaşla usulunce sohbet ediyoruz ama bahçeye bakan başka bir komşumuz bizim bu oturmamizdan rahatsız olarak yönetime şikayette bulunmuş.  SİTE yönetimi de whatsap üzerinden bahçede oturulmasinin yasak olduğunu yazmış.  Aldıkları bu karar yasal mıdır ? Bildiğim kadarı ile yönetim kararında böyle bir madde de yok.
Linkback: Acil yönetim kafasına göre karar alabilirmi


  • Gösterim 136 
  • KatMulkiyeti.Com'a İlişkin Tavsiyeler, Þikayetler ve Dilekler...
  • 2 Yanıtlar
Geceleri dışarıda oturanların konuşmaları gündüze göre daha çok yayılır ve duyulur. Muhtemelen komşunuz seslerden rahatsız olmuş diye düşünüyorum. Site yönetimine yetki verilmişse ortak kullanım alanları hakkında karar alabilir.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap208 darelik bir sitede ev sahibiyim.  Sitenin ortak kullanım alanı olan büyük bir bahçesi var. Bazen bahçede sandalyemize oturup bir kaç arkadaşla usulunce sohbet ediyoruz ama bahçeye bakan başka bir komşumuz bizim bu oturmamizdan rahatsız olarak yönetime şikayette bulunmuş.  SİTE yönetimi de whatsap üzerinden bahçede oturulmasinin yasak olduğunu yazmış.  Aldıkları bu karar yasal mıdır ? Bildiğim kadarı ile yönetim kararında böyle bir madde de yok.

Merhaba Sn. Nejdet,

Öncelikle Kat Mülkiyeti Kanunu 3. Bölüm Madde 16'ya bakmak gerekir.

II - Ortak yerler üzerinde :
Madde 16 – Kat malikleri anagayrimenkulün bütün ortak yerlerine, arsa payları oranında, ortak mülkiyet hükümlerine göre malik olurlar.
Kat malikleri ortak yerlerde kullanma hakkına sahiptirler; bu hakkın genel kömürlük,
garaj, teras, çamaşırhane ve çamaşır kurutma alanları gibi yerlerdeki ölçüsü, aksine sözleşme
olmadıkça, her kat malikine ait arsa payı ile oranlıdır.


Bu duruma göre ortak alan kullanımının neden yasaklandığını, yapılan gürültünün ÇEVRESEL GÜRÜLTÜNÜN DEĞERLENDİRİLMESİ VE YÖNETİMİ YÖNETMELİĞİ' nin hangi maddesine dayanarak yapıldığını yönetimden sorgulayabilirsiniz. Desibel ölçümü yapılmış mı? Ses seviyesi bina çevresinde ne kadar vb. ölçümler yapılıyor. Fakat bunlarla ne yönetim, ne de kat malikleri pek uğraşmazlar. Ayrıca ortak yerlerin kullanılması değil, işgali engellenebilir.
Murat Çetin
Metrekare Yönetim

Yazmış olduğum tüm cevaplar bilgi paylaşımı ve yardım amaçlıdır, hukuki geçerliliği garanti edilmemekte olup, hukuk danışmanlığı almanızı tavsiye ederim.


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler