Katmülkiyeti.Com


Apsiyon Yöneticinin Yanında

"Apsiyon Yöneticinin Yanında"

Gündem


İzlemek İçin Tıklayın...  Apartman ve Site Yaşamında Evcil Hayvan Beslenmesi...

"Apartman ve Site Yaşamında Evcil Hayvan Beslenmesi....Dilediğiniz Zaman İzlemek İçin Yukarıdaki Görsele Tıklayınız... Apsiyon Youtube"

Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Mülk sayısına göre söz hakkı

Başlatan OBenli, Nisan 11, 2016, 12:30:05 öö

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Herkese merhaba, 3 katlı bir binanın bahçe katında oturmaktayım. Ev bana ait. Üst katımda ise 1 dükkan ve 2 daire var. Binanın bulunduğu yer konum nedeniyle önden ana yola, benim evimin bulunduğu yerinden ise alt sokağa açılıyor. Bahçeye bağlı merdiven aracılığıyla üst kattakiler bahçeden geçerek alt sokağa iniyorlar. Benim evimin dışındaki 3 yer tek kişiye ait. Bu şahıs da bir süredir evimin arkasında kalan ara bölümü kapatarak dükkan yaptırmak istiyordu ancak bu alanın kapatılması yasal olarak mümkün olmadığından ve ayrıca evimin 2 odasını karanlık odaya çevireceğinden izin vermedim ve birçok kere tartıştık.

Geçtiğimiz aylarda bu şahıs beni sırf uğraştırmak ve yıldırmak için mahkemeye verdi. Mahkemede bahçe kullanımına izin vermediğimi(doğru değil) bahçeye sürekli çöp atılmasına ve bahçenin bütün bakımının tarafımca yapılmasına rağmen kimseyi engellemek aklımdan dahi geçmedi, bahçe duvarlarındaki demirlere ek yaptığımı(doğru) kaldı ki normal demirleri bile kendi paramla yaptırmıştım, bahçeye portatif duş alanı yaptırdığımı(doğru) söyledi. Sonuç olarak mahkeme  yaptığım ekleri kaldırmamı ve bunların yanında bizim itirazımız sonucunda bahçeye inen merdivenin planda geçmediğini fark ederek bu merdivenin de yıkılmasına hükmetti. Karar uygulanacaktır. Bu yaşıma kadar karakola bile işi düşmemiş olan beni, adliyeyle, mahkemeyle bu kadar uğraştırdığı için o merdivenin yıkıldıktan sonra yeniden yaptırılmasını istemiyorum. Benim sormak istediğim soru şu: Merdiven yıkıldıktan sonra tekrar inşa edilmesi için 3 mülkün sahibi olan bu şahısın yanında benim 1 mülkümün olması ona daha fazla mı söz hakkı vermektedir? Yoksa ikimiz de eşit derecede mi söz hakkına sahibiz? Teşekkürler.
Linkback: Mülk sayısına göre söz hakkı Mesajı Paylaş


  • Gösterim 3,907 
  • Kat Mülkiyeti ve Kat irtifakının Kurulmasına İlişkin Konular
  • 1 Yanıt
Nisan 25, 2016, 01:51:42 öö #1 Son düzenlenme: Nisan 25, 2016, 02:36:16 öö ck0902
Sayın Obenli,

Konu;

1. Kat Maliki açısından;
    Kat Maliki, Kat Malikleri Kurulunun (binada bağımsız bölüm sahiplerinin tamamamının) en az 4/5'inin izni olmadan bina ortak alanlarında tadilat yapamaz. Ortak alan sayılan balkon, pencere ve/veya evinizin giriş kapısının dış yüzeyi de bu kurala dahildir.
    Bu kurala uymadığınız takdirde her hangi bir kat maliki duruma itiraz ederek, yasal işlem başlatabilir. Ancak bu durumun Kat Malikleri Kurul Toplantısında alacağı bir kararı size tebliğ ederek aksi takdirde dava açılacağını belirtmek suretiyle yapabilir. Burada karar yetkisi Kat Malikleri Kurulunundur. Her hangi bir kat maliki karar veremez. Sanırım açılan davada bir usulsüzlük var. Usül yönünden dava itiraz etme hakkında bir araştırma yapmanızı öneriyorum.

2. Kat Malikleri Kurulu açısından,
    Kat Malikleri Kurulu, binanın mimari projesinde olmayan bir projeyi karar alarak uygulayamaz. Usulsüz olur. Örneğin asansör için binada boşluk bırakılmış ise ve bu boşluk mimari projede asansör için yapıldığı belirtilmiş ise bu boşluğa karar alarak sonradan asansör kurulumu yapılabilir. Ama asansör boşluğu karar alınsa bile eşya deposu olarak kullanılamaz.  Mimari projede olmayan bir yeniliğin uygulayabilmesi için mimari projenin değiştirilmesi (aynı zamanda yetkili kurumca onaylatılması için) bina yönetim planında değişiklik yapması gerekir. Örneğin bahçe alanının bir kısmının oto parka çevrilmesi kararı alınabilir. Tabi bu uygulmanın bir projesi olması ve bunun da tapudan onaylatılması gerekir. Bunun için de Kat Malikleri Kurulu üye sayısının en az 4/5 kabul oyu gerekir. Tabi bu oylar usulüne uygun Kat Malikleri Kurulu toplantısında karar için verilmeli ve toplantı tutanağına yazılmalıdır. Anket tarzı toplanan imzalar geçerli değildir.
    Ayrıca mimari projede önceden belirtilen alanlar amacı dışında kullanılamaz. Örneğin Sığınak alanı, kiraya verilemez, Çocuk bahçesi otoparka çevrilemez v.b. Yani sizin yanınıza dükkan açılması imkansız. (Mimari Projede yok.)

Yani Kat Maliki ya da Kat Malikleri Kurulu usulsüz bir iş yapamaz.

Eğer size karşı muhalefet ettikleri konularda yukarıda bahsedilen ve/veya buna ek olarak yapacağınız araştırmalarda belirtildiği gibi usulsüz hareket ettiyseniz mahkeme kararını beklemeden eski haline getirmelisiniz. Aksi takdirde mahkeme masrafları da sizden karşılanır.

Ancak benim bildiğim, bu itirazın her hangi bir kat maliki tarafından değil Kat Malikleri Kurulu tarafından ve Kat Malikleri Kurulu Toplantısında alınan kararın tarafınıza tebliğ edilmesi ve tebliğde karara uyulmadığı takdirde dava açılacağı hukuki sonucunun da belirtilmesi ile yasal işlem başlatılmış olur.

Sorunuza gelince, mahkeme tarafından yıkılmasına hükmedilen merdiven ileride, yönetim planı ve mimari proje yetkili kurumca onaylatılmadan yeniden merdiven yapılamaz. Yapılabilmesi için yetkili kurumun merdiven yapılmasında herhangi statik problem, çevre görüntü kirliliği vb. kusurların olmadığını onaylaması gerekir. Bunun için karar alınsa bile avans toplanamaz. Ayrıca eski haline getirme maliyeti de karara imza atanları bağlar. 

Manüplasyon bir yıldırma gayretidir. Bilmiyorsanız iyi bir şekilde araştırın. Bilmeden haklarınızı savunmanız kolay değildir. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmukiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.