Katmülkiyeti.Com


Apsiyon Yöneticinin Yanında

"Apsiyon Yöneticinin Yanında"

Gündem


İzlemek İçin Tıklayın...  Apartman ve Site Yaşamında Evcil Hayvan Beslenmesi...

"Apartman ve Site Yaşamında Evcil Hayvan Beslenmesi....Dilediğiniz Zaman İzlemek İçin Yukarıdaki Görsele Tıklayınız... Apsiyon Youtube"

Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

herkesin oturma ruhsatı yok eski alanlar cezamı ödeyecek?

Başlatan harun45, Şubat 10, 2008, 06:18:09 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Yasa yürürlüğe girmeden önce kat irtifakı kurulmuş ve üzerindeki yapılar tamamlanıp yapı kullanma belgesi alınmış bulunan ana gayrimenkullerde, Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren en geç iki yıl içinde kat mülkiyetine geçmek zorunda olacak. Bunu yapmayanlara 1000 YTL idari para cezası verilecek.


232 konutlu bir sitede yöneticiyim.
7 koperatif ile tek ada üzerinde inşa edilmiş konutlardan oluşan sitemizde şu anda tüm koperatifler fesh olmuş durumdadir.bunlardan 2 koperatif fesh olurken aldıkları karar ile oturma ruhsatlarını üyelerine almış diğerleri ise hala almamıştır.Yeni kanuna göre bizlerinde 2 yıl süresimi vardır?

Öyleyse diğer üyeler 2 yıl içerisinde oturma ruhsatlarını almazlarsa ve geçiş yapılamazsa oturma ruhsatı almış olanlar cezalı durumamı düşecektir?Cezalı duruma düşülecek ise oturma ruhsatını alan üyelerin kanunen haklarını nasıl korumaları gerekir?

Linkback: herkesin oturma ruhsatı yok eski alanlar cezamı ödeyecek? Mesajı Paylaş


  • Gösterim 6,614 
  • Kat Mülkiyeti ve Kat irtifakının Kurulmasına İlişkin Konular
  • 1 Yanıt
Şubat 10, 2008, 11:51:43 ös #1 Son düzenlenme: Ağustos 21, 2008, 06:07:09 ös KatMulkiyeti.Com
Sayın Harun45,

Sizin yönetici olarak göreviniz yapı kullanma izi belgesi alınmayan binalarda alınması için gerekli girişimleri başlatmaktadır. Bunun için önce belediyeye gidiniz. Ve gerekli olan belgelerin listesini edininiz. Sonra yapı kullanma izin belgesini almanızı müteakip kat mülkiyeti için gerekli işlemlerin başlatılması için tapu dairesine ilk müraacatı yapınız.

Yapı kullanma izin belgesi alınan binalarda oturanlar kat mülkiyeti için gerekli girişimlerini ferdi olarak yapsınlar. Siz sadece yapı kullanma izni bulunan binalar için anayapının 3 cepheden çekilmiş fotoğraflarının- artık fotoğrafa gerek yoktur-  ve kat maliklerince imzalanmış olan yönetim planının oluşmasını sağlayın. - eğer kat irtifakı sırasında tapuya yönetim planı verilmiş ise ve tapuda kayıtlı bir yönetim plan varsa kat mülkiyetine geçişte yeniden yönetim planı verilmesine gerek yoktur-

Kat mülkiyetine geçiş işlemleri yapılmamış durumda olan binalarda yapı kullanma izin bilgesi dahi olan kat malikleri tabii olarak kat mülkiyetine geçmemişlerse ceza ödeyecekler. Kanunun bu maddesi yapı kullanma izin belgeleri ile ilgili değil. Kat mülkiyetine geçiş işlemleri ile ilgilidir. Kendi haklarını korumaları ancak tüm maliklerin beraberce kat mülkiyetine geçiş işlemlerini tamamlamak için ortak alanda ortaya çıkacak eksikliklerin giderilmesi ve itfaiye, belediye ve tapu müdürlüklerine başvurulması ve gerekli belgelerin sağlanması ile ilgilidir.

Yani yeni kanundaki değişiklik "hep beraber çalışın" "kat mülkiyeti tapu sorununu halledin"  demektedir.

İyi günlerş dilerim.

KONU İLE İLGİLİ DİGER YAZILAR ve SORULARIN BU LİNKTEN TAKİP EDİLMESİNİ RİCA EDERİZ..
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap


-----BU BAŞLIKTAKİ BİLGİLERİN BAZILARI GÜNCEL OLMAYABİLİR..... LÜTFEN  AŞAGIDAKİ AÇIKLAMAYI OKUYUNUZ!!!--

Ayrıca

5711 Sayılı Yasa ile 634 Sayılı YAsanın 12,13 ve 14. maddelerinde yapılan bazı değişiklikler yer almaktadır.

Buradan hareketle;

Lütfen Üyelerimiz Bu Başlıkta Yer Alan Bilgileri Aşağıda Belirttiğimiz Linklerdeki Bilgiler İle Karşılaştırma Yapsınlar. Zamanla 5711 Sayılı Kanunun Öncesinde Yazılan Bu Başlıktaki Aşağıda Yazılmış Bilgileri de Revize Edeceğiz.


Bu Linkte Yapı Kullanma İzin Belgesi (İskan Belgesi ) İle ilgili Tüm Bilgiler Bulunmaktadır. Ancak belgeler ile ilgili olarak öncelikle bağlı bulunduğunuz belediyeye başvurmakta fayda vardır. YAPI KULLANMA İZİN BELGESİ - LİNK -- BURAYA TIKLAYIN - Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Bu Linkte Kat İrtifakının Kurulması  İle ilgili Tüm Bilgiler Bulunmaktadır. Bilgiler 5711 Sayılı Yasa İle Yapılan Değişiklikleri de İçermektedir. KAT İRTİFAKININ KURULMASI ve GEREKLİ BELGELER - LİNK -- BURAYA TIKLAYIN - Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Bu Linkte Kat Mülkiyetinin Kurulması İle İlgili  Tüm Bilgiler Bulunmaktadır. Bilgiler 5711 Sayılı Yasa İle Yapılan Değişiklikleri de İçermektedir. KAT MÜLKİYETİNİN KURULMASI ve GEREKLİ BELGELER - LİNK -- BURAYA TIKLAYIN - Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

-----BU BAŞLIKTAKİ BİLGİLERİN BAZILARI GÜNCEL OLMAYABİLİR..... LÜTFEN  YUKARIDAKİ AÇIKLAMAYI OKUYUNUZ!!!--
Mesajı Paylaş
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmukiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.