Katmülkiyeti.Com

İzoder Forum


Dergiyi Okumak İçin İçin Tıklayın...  İZODERGİ 145. Sayısı Yayında! - İZODER

"Dergiyi Okumak İçin Yukarıdaki Görsele Tıklayabilirsiniz... İZODERGİ 145. Sayısı Yayında! - İZODER"

Katmulkiyeti

İzlemek İçin Tıklayın...  Apsiyon Akademi Yönetici Sohbetleri

"Dilediğiniz Zaman İzlemek İçin Yukarıdaki Görsele Tıklayınız... Apsiyon Yönetici Sohbetleri"

20 senelik bir bina ve yapı kullanma izin belgesi yok Ne yapmalıyız

Başlatan kkkk945, Ağustos 04, 2009, 06:17:49 öö

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mrhbalar.  Yaklaşık 20 senelik bir binada evim var. Evimin yapı kullanma izin belgesi ( İskan) Omadığını yeni farketttim.  Yapı ruhsatıda ilk tarifte alınan ruhsat, yani yaklaşık 15 yıl önce süresi dolmuş.
Yasaya göre bu tür yapıların herhangi bir cezai işlem görmesi mümkün gözükmüyor. Ayrıca bu tür yapıların iskan alması hususunda da herhangi bir baskı veya hüküm bulunmuyor.
Bu durumda biz ne yapmalıyız. Devlet ve kanunlar bizi yapı kullanma izin belgesi almamız hususda bizi yönlendirmiyor, aksine almamamız daha iyi, bu tür yapılara gerek yok gibi düşüncelere kapılmamıza yol açıyor.
Sizlerin bu tür yapılar için önerisini merak ediyorum. Sizce almalımıyız yada hiç başvurmamalı ve yeni bir yasa çıkarsa ona göre önümüzemi bakmalıyız.
Ayrıca almayı düşünsek bile, öncelikle yapı ruhsatımızın süresi dolduğu için yapı ruhsatımızı yenilememiz gerekiyor.  Yapı ruhsatımızı yenilememiz için bir fenni mesul bulmamız gerekiyor. 20 senelik, eski, hatta çoğu yerinde derin çatlaklar bulunan binamıza fenni mesul olabilecek bir mimar yada mühendis bulmamız imkansız deyilmidir. Bu durumunda bir yolu varmıdır.
Şimdiden açıklayıcı bilgileriniz için çok tşkler. Saygılarımla
Linkback: 20 senelik bir bina ve yapı kullanma izin belgesi yok Ne yapmalıyız Mesajı Paylaş


  • Gösterim 6,892 
  • Kat Mülkiyeti ve Kat irtifakının Kurulmasına İlişkin Konular
  • 0 Yanıt

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmukiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.