Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Yeni Malikin Yönetim Planını Görmeden İşyeri Alması

Başlatan kazımatik, Nisan 06, 2019, 10:49:21 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Merhaba Arkadaşlar,
Tapu niteliği işyeri olan bir gayrimenkulu alan yeni malik, herhangi bir tapu şerhi olmadan gayrimenkulü ediniyor.
işyerini kiraya vermek istediğinde ise apartman karar defteri önüne sürülerek, bu işyerinde lokanta açılamaz ibaresi ile karşı karşıya kalıyor. kiraya vermek istediği bu gayrimenkulü kiralayamıyor.
Soru 1- Yeni maliğin, tapu devri esnasına tapu şerhi olmayan bir gayrimenkulü kiraya verememe durumu olabilir mi?

Soru 2- Apartman karar defterinde kendi imzası olmadığı için daha önceki sahibinin verdiği karar onu bağlayabilir mi?
Linkback: Yeni Malikin Yönetim Planını Görmeden İşyeri Alması


  • Gösterim 2,307 
  • Kat Mülkiyeti İle İlgili Soru ve Paylaşım Bölümü
  • 3 Yanıtlar
Sayın Kazımatik,

Konu başlığında, Yönetim Planından bahsetmenize rağmen, içerikte Yönetim Planı ile ilgili bir bilgi bulunmamaktadır.

Bu anlamda, aldığınız işyerinin bulunduğu ana binanın Yönetim Planı mevcut mudur?
Büyük ihtimalle mevcuttur.Bu durumda ilgili yönetim planında açıklama mevcuttur..Siz konu başlığında belirttiğiniz gibi; Yönetim Planının görmeden bu taşınmazı satın aldım deme hakkına
sahip değilsiniz..

Sayın Nacar'ın ifade ettiği üzere,
Öncelikli olarak tapu sicilinde kayıtlı yönetim planına bakmak gerekir. Orada bir yasaklama var ise zaten lokanta açılamaz ve bu amaçla kiraya verilemez.
Yönetim planında bu yönde bir kısıtlama yok ise kat malikleri kurulu tarafından alınan karar tartışmalı bir karardır. Daha önceki karar yeni bir karar ile ( eski kararın kabul edildiği sayı ve üzerinde) bir kararla düzeltilebilir. 
Kat Malikleri Genel Kurullarının bağımsız bölümlerin kullanımına ilişkin yönetim planı ve Kat Mülkiyeti Kanunu'nun da kısıtlamaları üzerinde kısıtlamalar koymaları tartışmalıdır.
Eski malikin genel kurulda kabul oyu da olsa bağımsız bölümlerden yeni malikin faydalanma ve semere etme hakkının kısıtlanması da tartışmalıdır. ( Yönetim planında ve Kat Mülkiyeti Kanununda bulunmayan bir kısıtlamanın bir tek bağımsız bölüme yöneltilmesi için)
Ayrıca tapu sicilinde bulunmayan bir hususta Kat Malikleri Kurulu kararı olarak alınan kararlar bağımsız bölümlere sonradan iktisap edenleri ( satış, bağış, intikal, miras vs) dolayısı ile bağlayamaz.
Sözkonusu kararın iptaline yönelik yeni malik tarafından dava açılması ise karar tarihi her ne kadar altı aydan fazla olmuş ise de "kat malikleri kurulu kararlarının yok veya mutlak butlanla hükümsüz sayıldığı durumlarda süre koşulu aranmayacağından" hareketle dava edilebilir.
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif

Yönetim planına baktığınızda böyle bir düzenleme yok ise kat malikleri kurulunun özel mülkiyete tabi olan bir bağımsız bölümün (işyerinin) kullanım amacına yönelik karar alamazlar. Bu nedenle bu kararı öğrendiğiniz tarihten başlayarak altı ay sürede kararın usul ve yasaya aykırı olduğunu ileri sürerek dava açmanız ve kararın iiptalini istemeniz sorunu çözecektir. Diğer yandan karar mutlak butlan hükmünde de değerlendirilebilir ise her zaman dava açabilirsiniz.
Yazdıklarım hukuki bilgi değil, tecrübe paylaşımından ibarettir.


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler