Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Şaibeye karışan toplu yapı yönetiminin olağanüstü seçim usulsüzlüğü

Başlatan Fatma Demiray, Ekim 16, 2017, 12:14:00 ÖÖ

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Merhaba sitenize yeni üye oldum. Toplu yapı yönetimi ile yönetilen bir sitede oturuyorum. Yönetim yatırım bütçesi yapmak için yedinci ayda temsilciler kurulunu topladı, yatırım butçesi ile ilgili karar alındı.
Fakat yönetimin yedinci ayda yapılan temsilciler kurulu kararından bir ay önce Başkan ve yardımcısı sadece iki kişinin 6 milyon tl'lik sözleşmeye imza attığı ortaya çıktı. Bu şaibelerin ortaya çıkmasından sonra yönetim 11 adadan oluşan toplu yapı yönetiminin "olağan üstü çağrısı oldu toplantı gündemi sitelerin ayrılması yönetim ve denetim kurulu üyelerinin seçilmesi"

Halihazırda yönetimde olan kişiler bir liste çıkardılar, yönetimde onlara muhalif olan yönetim kurulu üyeleri bir liste çıkardı, biz de dışardan muhalefet eden bir ekip olarak liste çıkardık.
4952 kat malikinin olduğu büyük bir site birinci turda
1. liste 1944
2. liste 1400
3. liste 800  aldı yüzde 51 saglanamadığı için ikinci tura kaldı.

ikinci turda
1. liste 2058
2. liste 1458
3 liste 1154 oy aldı

mevcut yönetimin başkan vekili, başkan yardımcısı, yönetim kurulu üyelerinin oldugu liste üçüncü liste olarak kaldı.

biz birinci liste olarak kaldık bizlerle liste birleşmesi pazarlığına girmek istediler yüzde 51 saglanamazsa devam edeceklerini oyları bölme amaçlı üçüncü listeyi çıkaracaklarını söylediler nitekim de yaptılar. Bizler şaibeli isimlerle olmak istemedik malesef yüzde 51 oy alamadık fakat iki turda da birinci liste olduk.

sorum su; 1-)mevcut yönetim kendi iradesi ile olağanüstü seçim çağrısı yaptığı için istifa etmiş sayılmaz mı?

2-)iki turda da en çok oyu alan liste bizim listemiz ve yönetimin şaibeleri var ve kendi içlerindeki anlaşmazlıklar sebebi ile seçim çağrısı yapan kendileri oluşturdukları toplama liste ise iki turda da sonuncu oluyor. Çoğunluk sağlanamayacak ve biz devam edeceğiz diyorlar malum alicengiz oyunları.

3-) Bu durumda üçte bir imza toplayarak tekrar olağanüstü seçime mi taşımalıyız?
4-) Yönetimin şaibeleri ve seçime çağrı yapması sistemin kitlendiği anlamına gelir. Mahkeme yolu ile nasıl bir yol izlersek mahkeme iki turda da birinci olan listemize yetki verir? bu konuda içtihat var mıdır

Linkback: Şaibeye karışan toplu yapı yönetiminin olağanüstü seçim usulsüzlüğü


  • Gösterim 4,035 
  • Kat Mülkiyeti İle İlgili Soru ve Paylaşım Bölümü
  • 3 Yanıtlar
(1) Yönetim Planı değişmeden "siteleri" ayıramazsınız.
(2) Temsilciler Kurulu mahkeme heyeti değildir, tüm usulsüzlükler için Yerel Asliye Hukuk Mahkemesinde (tek bir kat maliki bile) dava açabilir.
(3) Toplantı çağrısı usulüne uygun yapıldı ise ve alınan kararlar en kötü NİSBİ BUTLAN sayılacak karar(lar) ise ve HAK DÜŞÜRÜCÜ SÜRE İÇERİSİNDE ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDE  Alınan Kararların İptali davası açılmadı ise ALINAN KARARLAR GEÇERLİDİR.

Mevcut yönetim  08.07.2017'de yatırım bütçesi oylaması için olağanüstü toplantı yapmıştır ve yüzde 58 ile intercom, ip kamera, site kapılarının yenilenmesi ve jeneratör ile evlere elk verilmesine dair üç projeyi birlikte oylamaya sunmuştur.
Bizler bu konuna da mahkemeye verdik zira jeneratör lüx tüketimdir ve 5/4 oy çokluğu gerekir dedik dava açtık.

Bu esnada yönetimin şöyle şaibeli bir sözlermesi ortaya çıktı yatırım bütçesi kurul toplantısından 1 ay önce bir intercom girması ile 6 milyon tl'lik bir sözleşme yapmışlar.

Tüm bu şaibelerden ötürü yönetim kendi içinde de anlaşmazlıklara düşmüştür ve olağanüstü seçime gitmiştir.

Tüm bu veriler ve belgeler ışığında sulh hukuk mahkemesine başvursak kayyum ya da olağanüstü seçimde en çok oyu alan elip yönetime atanır mı?
Süreç ne kadar sürer.

Yönetim hesaplarının incelemesi için, ancak yönetimi dönem sonunda İBRA ETMEYEREK hesapların mahkemde incelenmesini HAKİM MÜDAHALESİ ile talep edebilirsiniz.

Yönetimi görev süresi sonunda ibra etti iseniz o dönem hakkında hesap soramazsınız. Sadece varsa usulsüz harcamalara itiraz edebilirsiniz.

(1) Lüks tüketim olduğundan bahisle alınan kararın iptalini isteyemezsiniz. Ancak kat maliki olarak KMK MADDE 43 kapsamında bu faydalı yenilik ve ilaveden yararlanmak istemediğiniz yönünde alınan karara hak düşürücü süre içinde şerh düşebilirsiniz.

Böylece KMK Madde 42 ve Madde 43 kapsamında bu yeniliğin masraflarına karara olumlu oy kullananlar katılır.

Kararın 4/5 ile lüks olması yönünde ilgisi yok. Mimari projede tahsis edilmiş alanların değiştirilmesi için yönetim planı değişikliği ile bunun da 4/5 ile oylanması yani kabulü gerekir.

Örneğin çocuk parkının oto park alanına yeniden tahsis edilebilmesi için yönetim planının 4/5 ile değiştirilmesi gerekir.

Sığınak gibi özel alanlar OY BİRLİGİ İLE BİLE değiştirilemez.

Dava dilekçenizi doğru hazırlamalısınız.

(2) Aynı anagayrimenkulün kat malikleri kendi aralarındaki husumetleri SULH HUKUK MAHKEMESİNDE giderirler.

Toplu konut yönetimi ile ilgili ya da aynı toplu konutta ama farklı anagayrimenkulde kat malki nin arasındaki husumet ASLİYE HUKUK MAHKRMESİNDE giderilir.

Yanlış mahkemede dava açmayınız.


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler