Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Fazla toplanan aidat hakkında.

Başlatan infiniti, Nisan 14, 2017, 07:08:07 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Merhabalar.

Apartmanın otopark, çevre düzenlemeleri ve benzeri kalıcı giderleri için aidatın fazla toplanması durumunda kiracının yapabileceği bir işlem var mıdır?

Toplanan aidat aylık 125 TL'dir. Apartmanda 54 daire bulunmaktadır.
Linkback: Fazla toplanan aidat hakkında.


  • Gösterim 7,647 
  • Kat Mülkiyeti İle İlgili Soru ve Paylaşım Bölümü
  • 12 Yanıtlar
Yönetici ortak giderler ile demirbaş giderleri için toplanacak parayı ayrı hesaplayacak. Topladığı ortak giderlere kiracı ortak olacak diğer demirbaş giderlerini mal sahibi ödeyecektir.

Karışık olarak aidat adı altında makbuz kesmeyecek

Cevabınız için teşekkür ederim. Yöneticinin bu şekilde hareket etmesi için nasıl bir yol izlemeliyim?
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap
Yönetici ortak giderler ile demirbaş giderleri için toplanacak parayı ayrı hesaplayacak. Topladığı ortak giderlere kiracı ortak olacak diğer demirbaş giderlerini mal sahibi ödeyecektir.

Karışık olarak aidat adı altında makbuz kesmeyecek

Cevaplarınızı bekliyorum sayın üyeler.

Aidat miktarı sene başında yöneticinin sunacağı işletme projesine göre kat malikleri kurulunda belirlenir ve kabul edilir. Bu projede ortak giderler için toplanacak parayı oluşturan kalemlerde değişiklik olması halinde yine kat malikleri kurulu kararıyla aidat yükseltilir. Yapılacak kalıcı değişiklikler (demirbaş) kat malikleri kurulunun 4/5 oyu ile kabul edilir. Kafasına göre bu değişiklikleri yapamaz bunun için para toplayamaz.

Siz bunların ne kadarının ortak giderleri kapsadığını sorun ve makbuzda belirtmesini isteyin. Aksi halde yargı yoluna gideceğinizi belirtin.

Cevabınız için teşekkür ederim. Yargı yolu olarak nasıl bir yol izlemem gerekli?

Sayın <Ohcoskun> ile bir tartışma açmak istiyorum izniyle;

Kat Malikleri Kurulunda alınan kararın iptalinin istemi için 2/3 çoğunluk, kararın yeniden görüşülmesi için de salt çoğunluk gereklidir.

İkinci seçenek ise alınan kararın Mutlak veya Nisbi Butlan halinde (mahkemece) iptalini talep etmek gerekir.

Bir çok Yönetim Planında, Yönetici seçildikten 15 gün sonra ve/veya Olağan Genel Kurul Toplantısından 15 gün sonra bütçe hazırlamalıdır. Hazırlamadı ise eski Bütçe işletilmeye devam eder. Bunun yerine Kat Malikleri Kurulu da karar defterine yazarak bütçeyi belirleyebilir. Yani karar defterine yazılan bütçe de usulüne uygun hazırlamışsa geçerlidir.

Tartışalım, (ben dahil) herkes kazansın.

Dediklerinize katılıyorum.
Farklı gördüğünüz tartışılacak konuyu anlayamadım.

#8
Alıntı YapYapılacak kalıcı değişiklikler (demirbaş) kat malikleri kurulunun 4/5 oyu ile kabul edilir. Kafasına göre bu değişiklikleri yapamaz bunun için para toplayamaz.

Böyle bir yasa hatırlamıyorum. Kalıcı değişiklikler kastınız Faydalı Yenilik ve İlaveler ise bu karar kat malikleri kurulunun salt çoğunluğuyla alınır. Faydalı Yenilik ve İlaveler için alınan her emtia "demirbaş"tır. Bunların tükettiği elektrik gibi ürünler de tüketim ürünleri (sair gider) dir.

Yönetim Planı Kat Malikleri Kurulunun 4/5'i ile değiştirilir.
Bir de , Kat Maliki ortak alanlarda bir tesis ya da tadilat yapmak için Kat Malikleri Kurulunun 4/5'inden onay alması gerekir.

Sorum : Kat Malikleri Kurulunun 4/5'i ile kabul edilen Kalıcı Değişiklikler nelerdir? Örneğin?
Tartışmaya devam edebiliriz. Kıymetli katkılarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Eksik ifade etmiş olabilirim.
Anlatmak istediğim örnek veriyorum üstü açık çatının komple kapatılması, var olan garaj giriş kapısının yeniden yaptırılması v.b. gibi kalıcı değişiklikler.

Sayın <Ohcoskun>

Son olarak saydıklarınız, "Faydalı Yenilikler ve İlaveler" kapsamındadır ve Kat Malikleri Kurulunun salt çoğunluğu ile kararı alınır. Ayrıca bu konuyu içeren KMK Madde 43'ün son paragrafına göre; kat maliki çok masraflı veya lüks veya tüm kat maliklerinin sürekli geçiş yolu üzerinde bulunmayan Faydalı Yenilik ve İlavelerin masrafına katılmak zorunda değildir. Bunların masraflarını kararı imzalayan kat malikleri karşılar. Masraflara şimdi katılmayan kat maliki ileri de masraflara katılarak Faydalı Yenilik ve İlaveden yararlanabilir.

Burada fikrinizi almak istediğim bir konu var; Örneğin çalışan bir bina giriş kapısı mevcutken, salt çoğunlukla alınan karar neticesinde değiştirilebilir mi? Hatta ihtiyaç olmadığı halde değiştirilebilir mi?

Sayın ck0902,

Benim izleyebileceğim yargı yoluyla ilgili bir fikriniz var mı?

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap
Yönetici ortak giderler ile demirbaş giderleri için toplanacak parayı ayrı hesaplayacak. Topladığı ortak giderlere kiracı ortak olacak diğer demirbaş giderlerini mal sahibi ödeyecektir.

Karışık olarak aidat adı altında makbuz kesmeyecek

Sayın Infiniti

(1) Kat Mülkiyeti kanunun 20. maddesi ve/veya Yönetim Planının ilgili maddesi; kat malikini ya da bağımsız bölümden yararlanan diğer kişileri borçlandırır.
(2) Aynı kategoride sizi (kiracı yani bağımsız bölümden yararlanan diğer kişi olarak) borçlandırdığından siz, kat maliki ile aynı haklara sahipsiniz. Ancak kat malikinden farklı olarak siz sadece tüketime yönelik giderleri ödemekle sorumlusunuz. Yatırım giderlerini kat maliki öder.
     Örneğin,
        - aydınlatma abajurunu kat maliki alır
        - bu abajurun lambasını siz alırsınız.
(3) Alınan kararlar konusunda siz kat maliki gibi usulsüz kararlara imza atmaktan dolayı kararı kabul etmiş sayılmazsınız. Daha avantajlı durumdasınız.
(4) Yönetim aidatları Kat Maliki adına toplar, ödenmemesi halinde kat malikine icra takibi başlatır.

ÖZET; Siz   aidat ile ilgili uğradığınız usulsüzlüklerin tarafınızdan giderilmesi için Ev Sahibine İHTAR çekerek, geriye dönük 5 yıllık (zaman aşımı) ıslak imzalı İŞLET PROJESİNİ  ve DENETİM RAPORLARININ bir örneğini isteyiniz. Bu işletme proje(ler)inde yer alan Yatırım Giderlerini toplayın ve bugüne kadar ödediğiniz aidat tutarından çıkarın. Ayrıca İşletme  projesinde ön görülen harcama tutarları ile Denetim Raporunda harcanan tutarları karşılaştırarak, Denetim Raporunu referans alıp yine harcanan Yatırım Giderlerini bugüne kadar ödediğinizden çıkartın. Çünkü yatırım giderlerini siz ödemeyeceksiniz. Ev sahibi ödeyecek.


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler