Katmülkiyeti.Com


Reklam Alanı !

Apartman yöneticisi ve oylama

Başlatan ahmet_hcl, Aralık 01, 2017, 04:17:17 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Öncelikle merhabalar.
yaklaşık bir senedir apartman yönetimine sahibiz ve sitemizin çoğu kiracılardan oluşmakta. 1'i kapıcı dairesi olmak üzere toplam 28 dairelik bir siteyiz. sitede sadece 1 yada 2 kez toplantı yapıldı ve bu toplantıda yönetici toplantıya katılmayan 15 dairenin ev sahibini temsil ettiğini söyleyip her oylamada oy kullandı ve oy çokluığuna sahip oldu. Neticede geri kalan daire sahiplerinin kullandığı oyların bir etkisi olmadı. ve şuan da geldiğimiz konum ise istediğini toplantı yapmadan uygulamaya koyuyor söz hakkı yada herhangi bir fikir alışverişinde bulunmuyor. bu durum hakkında neler yapabiliriz? bunu hakkı yapmaya var mıdır? yoksa biz yasal olarak neler yapabiliriz?
şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ederim..
Linkback: Apartman yöneticisi ve oylama Mesajı Paylaş


  • Gösterim 1,912 
  • Kat Mülkiyeti İle İlgili Soru ve Paylaşım Bölümü
  • 4 Yanıt




III - Oya katılma:

Madde 31 - Her kat maliki, arsa payı oranına bakılmaksızın, bir tek oy hakkına sahiptir.
Anagayrimenkulde birden ziyade bağımsız bölümü olan kat maliki, her bağımsız bölüm için ayrı bir oy hakkına sahiptir; bununla beraber onun malik olduğu bağımsız bölümlerin sayısı ne olursa olsun, sahip olacağı oy sayısı bütün oyların üçte birinden fazla olamaz, oy hesabı yapılırken kesirler gözönüne alınmaz.

Bir bağımsız bölümün birden ziyade maliki varsa, kat malikleri kurulunda bunları içlerinden vekalet verecekleri birisi temsil eder. Kat maliklerinden biri ehliyetsiz ise onu kanuni mümessili temsil eder.

Alınacak karar doğrudan doğruya kendini ilgilendiren kat maliki görüşmelerde hazır bulunabilir, fakat oya katılamaz.

(Değişik fıkra: 14/11/2007-5711 S.K./16.mad.) Kat maliklerinden biri, oyunu yetkili vekil eliyle kullanabilir. Bir kişi, oy sayısının yüzde beşinden fazlasını kullanmak üzere vekil tayin edilemez. Ancak, kırk ve daha az sayıdaki kat mülkiyetine tâbi taşınmazlarda bir kişi, en fazla iki kişiye vekâlet edebilir. (md:16)
Mesajı Paylaş

Aralık 05, 2017, 12:50:05 ös #2 Son düzenlenme: Aralık 05, 2017, 12:53:38 ös Murat Atlamaz
Serkan Özdemir'in yazdığı gibi, sizin siteniz 40 bağımsız bölüm altında olduğu için bir kişi en fazla 2 bağımsız bölümün vekaleti ile oy kullanabilir. (kendisi ile 3) Toplantı yeter sayısı 14, yönetici seçimi için 15 oy ve arsa payı çoğunluğu gerekir.  Sizin sitenizde; vekaletler (3) hariç 11 kişi olmadan toplantı açılmaz, yönetici de seçilemez. Hakim müdahalesi isteyin. Dilerseniz özelden yazabilirsiniz. Mesajı Paylaş

peki bu vekalet dediğimiz şey yazılı bir belgeye dayandırlmalı mıdır? yoksa sözlü olarak ifade edilen vekalet geçerli sayılır mı? Mesajı Paylaş

Belgeye dayandırmalı hatta noter onaylı olmalıdır. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp