Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Apartman altındaki dükkan

Başlatan henimex, Eylül 16, 2017, 11:19:34 ÖÖ

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 11 Ziyaretçiler konuyu incelemekte.

arkadaslar 5 katlı bir binamız var. zemin kat apartman sakinlerinin kullandıgı depo kiler gibi kullanılıyor aynı zamanda kalorifer dairesi elektrik paneli vs var. onun ustunde yani zemin katta 2 adet dukkan var (1 i boş) onların ustunde de 5 kattan 10 daire var.

en alttaki dukkanı su deposu olarak kullanıyor. damacana su satıyor. apartamn sakinleri olarak bu dukkandan cok sikayetciyiz. fortliftlerle palet palet su indirirken apartman onundeki doseme taslar hep kırıldı catladı ve altındaki toprak çökme yaptı her yer oyuk çökük dolu. asıl korkumuz ise dukkanın icine tonlarca damacana su indiriliyor ve bu yukler kirişlerin üzerinde. sonucta dukkanın altı bos zemine sıfır degil yani. bütün apartma sakinleri bu dukkandan sikayetci ve asırı yuklenme gibi korkuları var.

biz dukkan sahibiyle konustuk dükkan kiracısı ile konustuk bi yere varamadık yasal yollarla derdimize care arayacagız. aidat vermiyor komur almıyor. benim kalorifere ihtiyacım yok diye sacma sapan bi savunması var. bu yasal surec icin bizim  oncelikle ne yapmamız gerekiyor. bu kiracının extra bir ruhsata veya rapora vs ihtiyacı varmı. nereye basvurmamız lazım.

yardımlarınız icin simdiden tesekkur ediyorum.

Not: En son dükkanda değişik türlerden bir çok su olmasına ragmen bugun 75 palet 19 litrelik su indirildi dükkana bir palete 12 yada 16 damacana alıyor diye dusunuyorum.

75x16 = 1200 Damacana   1200x19 = 22.800 Litre Su Yapıyor. 12 li isede 17.100 Litre.
Linkback: Apartman altındaki dükkan


  • Gösterim 19,689 
  • Kat Mülkiyeti İle İlgili Soru ve Paylaşım Bölümü
  • 1 Yanıtlar
#1
Sayın henimex;

(1) 634 s Kat Mülkiyeti Kanununun 20. Maddesine göre; Anagayrimenkule ait ortak yer genel giderlerine kat maliklerinin katılma yükümlülüğü veya zorunluluğu olduğu gibi ortak yer veya tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamaz.

Aksi durumda;

Gider ve/veya avans payını ödemeyen kat maliki hakkında, diğer kat maliklerinden her biri veya yönetici tarafından, yönetim planına, 634 s Kat Mülkiyeti Kanununa ve genel hükümlere göre dava açılabilir, icra takibi yapılabilir. Gider ve avans payının tamamını ödemeyen kat maliki ödemede geciktiği günler için aylık yüzde beş hesabıyla gecikme tazminatı ödemekle yükümlüdür.

İstisnasız yapmanız gereken;

Aidat ve avans paylarını ödemeyen kat maliklerine, makul bir süre de vererek aidat ödemesi yapmaları için ödeme yazısı veya noterden ihtarname gönderiniz. Buna rağmen ödeme yapılmaması halinde ilamsız icra takibine başlatın. Böylelikle aidat toplamakla ilgili yönetiminizin yaşadığı veya yaşayacağı sıkıntıları ortadan kalktığı gibi aidatını düzenli ödeyen kat maliklerinin de hakkını korumuş olursunuz.

(2) 634 s Kat Mülkiyeti Kanununun 18. Maddesine göre; Kat malikleri, gerek bağımsız bölümlerini, gerek eklentileri ve ortak yerleri kullanırken doğruluk kaidelerine uymak, özellikle birbirini rahatsız etmemek, birbirinin haklarını çiğnememek ve yönetim planı hükümlerine uymakla, karşılıklı olarak yükümlüdürler.

Kat maliklerinin borçlarına dair olan hükümler, bağımsız bölümlerdeki kiracılara ve oturma (Sükna) hakkı sahiplerine veya bu bölümlerden herhangi bir suretle devamlı olarak faydalananlara da uygulanır; bu borçları yerine getirmiyenler kat malikleriyle birlikte, müteselsil olarak sorumlu olur.

634 s Kat Mülkiyeti Kanununun 19. Maddesine göre; Kat malikleri, anagayrimenkulün bakımına ve mimarı durumu ile güzelliğini ve sağlamlığını titizlikle korumaya mecburdurlar.

Her kat maliki anagayrimenkule ve diğer bağımsız bölümlere, kusuru ile verdiği zarardan dolayı diğer kat maliklerine karşı sorumludur.

Yapılması gereken;

İşyerinin faaliyeti nedeniyle bina önünde meydana gelen hasarlar ile ilgi durum tespiti yaptırın, söz konusu hasarın giderilmesi, yaptırılması, aksi takdirde yasal yollardan tespitin yaptırılarak icra ve dava haklarınızın kullanılacağını yazılı veya noter aracılığı ile ihtarname ile bildirin. Yasal haklarınızı sonuna kadar kullanın. Bina önü ortak alan değilse kaldırıma verilen zarar ve rahatsızlık ile ilgili olarak belediyenin ilgili birimine müracaatta bulunabilirsiniz.

(3) Su satış yerlerinin açılması esnasında alınması gereken belgelerden en önemlisi İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı'dır. Ayrıca bağlı maliyeden kaydını yaptırarak Vergi Levhası alması gerekir. Bu belgeler faaliyet gösteren tüm işyerlerinde bulunması gereken belgelerdendir. Su satış yerlerinin özelliği nedeniyle ayrıca Halk Sağlığı Müdürlüklerinden Ambalajlı Su Satış Yeri İzin Belgesi ek olarak alması gerekir.

Ayrıca bu yerler Halk Sağlığı Müdürlüğü görevlileri tarafından denetlenebilmektedir. Bu işyerini Halk Sağlığı Müdürlükleri ve Belediyeleri kendi açılarından denetlenmesini sağlayabilirsiniz. Su satış yeri ile depoların aynı mekanda mı.? veya farklı mekanlarda mı.? olması gerektiğini yine Halk Sağlığı Müdürlüğünden öğrenmeniz doğru bilgi alma adına uygun olacağını düşünüyorum.

(4) Su satı yerinin aynı zamanda su depolama yeri olarak kullanılmasının kat maliklerinde yarattığı huzursuzluğu ortadan kaldırmak veya gerçekten bina statiğini etkileyebilecek durumun olup olmadığın anlamak adına iş yerinin bu yükü kaldırma kapasitesinin olup olmadığı konusunda inşaat mühendisliği aracılığı ile tespit ettirmeniz mümkündür. Çıkan sonuca göre değerlendirme yapılması daha uygun olur düşüncesindeyim.

Saygılar.
Yazdıklarımın hukuki bir geçerliliği yoktur. Bilgi paylaşımıdır. Doğruluğu tartışılır.
Hak ve Sorumluluklarınızı ''Yönetim Planı'' ve ''634 s KMK'' nu inceleyerek öğrenebilirsiniz.


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler