Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Tapuda Dükkan Olarak Görünen Gayrımenkulün Kiralanması

Başlatan selami, Kasım 26, 2007, 06:11:37 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Tapusunda "Bağımsız bölümün niteliği" kısmında "Dükkan" yazan gayrimenkulümü kiralamak istiyorum. Gayrimenkulüm ile genellikle yemek konusunda faaliyet göstermek isteyen kiracılar ilgileniyor. Daha önce gayrimenkulümü kiralamak isteyen bir köfteciyi, apartman sakinlerinin muhalefetleri nedeniyle geri çevirmek zorunda kalmıştım. Muhalefetin gerekçesi rahatsız edici koku yayılma ihtimali idi. Köfteci, kokuyu önlemek için yeni bir baca yapmayı önermiş fakat apartman sakinleri dükkanımda yemek ile ilgili herhangi bir faaliyet gösterilmesine karşı tavır koymuştu.

Şu anda ev yemekleri konusunda faaliyet göstermek üzere dükkanımla ilgilenen bir kiracıyı daha geri çevirmemek için konuyu etraflıca araştırdım. Anladığım kadarıyla ve belediye ile de görüşmemden çıkardığım kadarıyla, Sıhhı Ruhsat (Lokanta ruhsatı) alabilmek için, yalnızca tapuda "mesken" olarak kayıtlı olan gayrimenkulleri belirli alanlarda faaliyet gösteren müesseselere kiraya verebilmek için apartman sakinlerinin tamamından noterden onaylı bir muvaakatname almak gerekirken, tapuda "dükkan" olarak kayıtlı olan bir gayrimenkulü kiraya verebilmek için böyle bir muvafakatnameye gerek duyulmuyor. (Gayrı Sıhhi Ruhsat ve Umuma Açık İstirahat ve Eğlence Yerleri Ruhsatı hariç)

Bu konuda bilgi ve tecrübesi olan arkadaşlardan (özellikle avukatlardan), eğer yanlışım varsa beni düzeltmelerini ve dükkanımı, apartman sakinlerinden herhangi bir muvafakatname almadan, ev yemekleri konusunda faaliyet gösterecek olan bu kiracıya kiralamam durumunda, en kötü ihtimali düşünerek, apartman sakinlerine karşı kanunen nasıl bir durumda kalabileceğim konusunda beni aydınlatmalarını rica ediyorum. İlgilenenler ve yardımcı olanlar için şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Linkback: Tapuda Dükkan Olarak Görünen Gayrımenkulün Kiralanması


  • Gösterim 10,618 
  • Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Bağımsız Bölüm Ve Ortak Yerler Üzerindeki Haklarına İlişkin Konular
  • 1 Yanıtlar

Yönetim planınızda aksine hüküm yoksa, tapuda dükkan olarak tescil edilmiş olan taşınmazınızı, kat maliklerinin rızasına gerek olmaksızın kiraya vermenizde sakınca yoktur. (patlayıcı madde imalatı gibi bazı özel iş kolları hariç)
Kat maliklerinin, sayıları ne olursa olsun, taşınmazda lokanta açılmasına muhalefet etme gibi bir hakkı yoktur.
Işık, ses, koku, kir vs gibi rahatsız edici durumların ortaya çıkması hali hariç.
Böyle bir durumda da rahatsız edici unsurun giderilmesini talep edebilir, giderilmemesi halinde dava açabilirler.

Esenlikler,
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Biz Kimiz
Hizmetlerimiz
sag taraf reklam alanı
sol taraf reklam alanı