Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Ortak kullanım olan çatı terasına geçiş sadece çatı katı dairesinden

Başlatan dussokagi22, Mart 17, 2018, 12:43:18 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Merhaba, 20 daireli bir bloğun çift daireli olarak çatı katı bulunuyor ve bu dairelerde site yöneticisi ve oğlu oturmaktadır. Çatı katının üstü açık olan teras kısmı ortak kullanım olarak geçmekte ve burada bir işlem yapıldığında ortak gider olarak gösterilmektedir. Ancak bu terasa diğer kat maliklerinin geçişi çatı katında oturan kişilerin bağımsız bölümünden yani dairelerinin içinden sağlanabilmektedir. Böyle bir durumda bu terası kullanmamız imkansız hale gelmektedir. Bu durumda bu terası kullanamaz iken yönetici tüm kat maliklerinden terasın üzerinin kapatılması için para talep etmektedir. Ben kendisine uygun bir dille ödemeyeceğimi belirttim o da uygun bir dille icra yoluna gideceğini belirtti. Yöneticinin bunu yapması yasal mı? Değilse benim ne yapmam gerekir? Yardımlarınızı bekliyorum.
Linkback: Ortak kullanım olan çatı terasına geçiş sadece çatı katı dairesinden


  • Gösterim 13,263 
  • Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Bağımsız Bölüm Ve Ortak Yerler Üzerindeki Haklarına İlişkin Konular
  • 3 Yanıtlar

Merhaba,

Önceki yazınızı da okudum.
Çözüm olarak öncelikle binanın yönetim planını ve üst kat da oturan komşunuzun tapusunu bakmak lazım.
Yönetim planında bahsetmiş olduğunuz alan daireye tahsis edilmiş alan olarak görünüyor ise ( bu biraz zor) bvu bedeli daire sakininin ödemesi gerekir.
Yönetim planında bahsetmiş olduğunuz alan ortak alan olarak görünüyor ise tüm binanın ödemesi gerekmektedir.

Genelde mütehitler rüşvet ile çatı aralarını dublex e çeviriyorlar.
Eğer böyle ise tapuda veya yönetim planında ortaya çıkar. Bu durumda daire sakini terasını kaybedebilir.

Yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim. Yönetim planını veya tapusunu görmedim ancak bu malûm katta oturan yönetici ortak kullanım olarak göründüğünü beyan etmişti. Ancak buraya oturulan daire dışında farklı bir geçiş olmadığı için ve her ne kadar ortak kullanım olarak görünse de ortak kullanım imkanı olmadığı için buraya yapılacak olan üst kapatma işleminin masrafına katılmayacağımı belirtmiştim, nitekim benim gibi bir kaç kişi daha buna karşı çıktı ve tekrar toplanan kurulda bu karar iptal edildi ve bu katlarda oturan yönetici ve oğlu buranın masraflarını kendileri karşılayarak yapacaklarını belirttiler ve bununla ilgili tüm kat maliklerinden imza aldılar. Ancak adam burada ortak kullanım alanı olan yeri kendine özel yer haline getiriyor bu da işin ayrı boyutu ama itiraz eden olmadı, hali hazırda zaten kullanılamayan bir alan olduğundan. İlginizden ötürü çok teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

Merhaba bizim apartman arsa tapulu daire tapusuna çevirmek için sadece mimarın çizimi kalmış ..biz 5.katiz müteahhit yaparken binanın merdivenini dairesinin içine alarak çıkılan birde teras yapmış oturduğu daireden çıkılan burayı alırken biz meteaahhitin sattığı kişiden aldık ortak alan olarak çizilmesini istiyor diğer dairelerde ki sakinler Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap alırken dubleks diye aldık onlarda burası ortak alan diyor makemeye vermek istiyorlar bu durumda dubleksimiz elimizden gidermi


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Biz Kimiz
Hizmetlerimiz
sag taraf reklam alanı
sol taraf reklam alanı