Sayın Üyelerimiz ! Lütfen Beklememeniz Adına Forum'da Sorunuz İle İlgili Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız.!
 Her Sayfanın Sağ Üst Köşesindeki Ara... Kutusuna Konu İle İlgili Bir İki Kelime Yazarak Benzer Cevaplara Ulaşınız!

Reklam Alanı !

Gönderen Konu: Yönetim planı muamması, dükkanlar ve aidatlar  (Okunma sayısı 3672 defa)

 • cylnada
 • Üye
 • **
 • İleti: 6
 • -1
 • Katmulkiyeti

 • AKTIFLIK

  DENEYIM
  *
  SEVIYE
  **
 • Çevrimdışı
Yönetim planı muamması, dükkanlar ve aidatlar
« : Temmuz 16, 2016, 09:16:13 ös »
İyi günler
Özellikle dükkanların aidat durumuyla ilgili 4 sorum olacak cevaplarsanız sevinirim.

Siteyi yapan firma (firma demeye bin şahit lazım... Paranın gözü kör olsun) sanırım yönetim planı yapmamış çünkü bi örneği istedim "yönetim planı mı o da nedir" dediler. Site karar defterini istedim bana şirketin karar defterini verdiler :) o yüzden herseye şüpheli bakıyorum. Varsa eğer yönetim planı; Dükkanların durumu vs yönetim planında yazılmış mı? bu firma! bunun hakkından gelmiş mi bilmem.

O nedenle soruyorum.
1-en önemli soru: bahçıvan kapıcı güvenlikçi maaş-sgk dışında kalan tüm ama tüm giderler (bahce sulama, cevre aydınlatma, ara elektrik, asansör-jeneratör aylık bakım, jeneratör yakıt vs) kat malikleri arasında arsa payına göre midir?

2- sitenizdeki konu ve cevapları okuduğumda dükkan sahiplerinin de aidatlara katılacağı izlenimine kapıldım. Ben bugüne kadar mesela bi çatı problemi-dış cephe veya tesisat problemi olursa ortaklar diye biliyordum. Meğerse kapıcı-güvenlikçi vb personel giderleri ile bahce sulama, blok elektrik, asansör çevre aydınlatma gibi giderlere fiziki anlamda siteyle alakaları olmasa bile katılmaları gerekiyormuş yanlış mı anladım?

3-Dükkan sahipleri de site toplantısına katılır mı yoksa maliklerce toplantı yapılıp kararlar dükkanlara bildirilir mi?

4- Bu noktada bilindiği gibi her site çevresinde yol-kaldırım için boşluk bırakılır. Dükkanların önünde biraz fazla. Eğer dükkan önündeki boşluklar dükkana ait ise buranın ağaçlandırılması yeşillendirilmesi vb çalışmalar dükkana mı ait? Dükkana aitse özellikle yeni yapılarda dükkan önleri uzun süre çer çöp gibi bakımsız kalır. Dükkan sahibine "buraya el at" manasında birseyler dikte edilebilir mi? Eğer boşluk siteye ait ise bu durumda ne yapılır? Çünkü dükkana aidat çıkarsak o da diyecek gelin bu toprağı çimlendirin dükkanımın önü yeşersin. O zaman da suyu oraya bağlamanın yolunu bulmak lazım.


 • Okunma sayısı 3672 defa
 • 1 Yanıt • ck0902
 • Forum Gurusu
 • *****
 • İleti: 329
 • 22
 • Katmulkiyeti

 • AKTIFLIK

  DENEYIM
  *
  SEVIYE
  **
 • Çevrimdışı
Ynt: Yönetim planı muamması, dükkanlar ve aidatlar
« Yanıtla #1 : Ağustos 15, 2016, 11:18:31 öö »
Sayın <cylnada>

Mücadelenizde başarılar dilerim. Öncelikle hatırlatmak isterim ki; Hukuk Mücadelesinde konuya ait ayrıntılar çok önemlidir ve (mümkün olduğu kadar hukuki ifadelerle) buna odaklanmak gerekir.

Önsöz olarak;

(1) Yönetimin sizi (resmi evraklarla size imza karşılığı tebliğ ederek) doğru ve yeterli bilgilendirmemesi durumunda, Yöneticiye karşı, sorumlu olduğu bilgi ve raporları (makul bir süre vererek) size tebliğ etmesi husunda (Noter aracılığı ile) İHTAR göndermelisiniz. Bu ihtara rağmen yöneticiden cevap alamaz iseniz Sulh Hukuk Mahkemesinden "Görevi İhmal" iddiası ile "Hakim Müdahalesi" talep edebilirsiniz.
(2) Binaya ait Noter Tastikli Karar Defteri olması gerekir.
(3) Alınan kararların 634 Sayılı Kat Mülkiyeti Kanununda belirtilen usüllere uygun alınmış olması gerekir.
(4) Karar alınsa bile yine usulüne uygun bir şekilde İtiraz Hakkınız bulunmaktadır.
(5) Yönetici Kat Malikleri Kurulu adına bir vekildir. Kat Malikleri Kurulundan yetki almadan hiç kararı uygulayamaz.

Sorularınızı (teker teker) inceleyerek cevaplamaya çalışacağım.

Linkleri gorebilmeniz icin izniniz yok! Uye ol veya Giris yap
1-en önemli soru: bahçıvan kapıcı güvenlikçi maaş-sgk dışında kalan tüm ama tüm giderler (bahce sulama, cevre aydınlatma, ara elektrik, asansör-jeneratör aylık bakım, jeneratör yakıt vs) kat malikleri arasında arsa payına göre midir?

Yorum : Evet tüm harcamalar, kat maliklerinin arsa payı oranında borçlandırılması ile karşılanır.
Ancak, bu harcamalar hakkında kat maliklerini sorumlu tutabilmek için harcama kalemlerinde izah edilen (asansör, jenaratör gibi) unsurların;
(1) Binaya ait Mimari projede yer alması gerekir,     
(2) (Tapuda tescil edilmiş) Yönetim Planında bulunması gerekir.
     (Yönetim Planı Belediyeden ya da tapudan istenebilir.
      Blok Yönetiminin verdiği Yönetim Planı ile tapu ya da belediyeden aldığınız binanıza ait Yönetim planı farklı ise resmi kurumdan aldığınız yönetim planı geçerlidir. Bir başka deyişle, Yönetim Planı tapudan tescil ettirilmek zorundadır.
      Tapuda tescil ettirilmeyen Bina Yönetim Planı geçersiz olup, 634 Sayılı Kat Mülkiyeti Kanunununda belirtilen hükümler geçerlidir.)
(3)  Usulüne uygun yapılan Kat Malikleri Kurulu toplantısında ilgili konularda ihtiyaçların karşılanması için, (harcama kalemlerinin ayrıntılı tutarını raporlayan ıslak imzalı çizelge ile) İşletme Projesi sunulması gerekir.
      (a) Toplantı sırasında İşletme Projesi sunulmamış ise, Yönetici en kısa zamanda işletme projesi hazırlayarak Kat Maliklerinin onayına sunması gerekir.
      (b) Alınacak kararlarda 634 Sayılı Kat Mülkiyetinde yer alan Hükümler, Yönetim planında (Kat Mülkiyeti Kanununa ters düşmemek şartı ile) ilave maddeler önemlidir.
           Örneğin, Binaya sonradan ilave edilecek "Jenaratör" gibi faydalı yeniliklere her kat maliki katılmak zorunda değildir. Katılsa bile arsa payı oranında katılır. Katılmadı ise ileriki bir tarihte yararlanmak istediğini bildirerek, faydalı yeniliğe (bedelini ödeyerek) katılabilir.
           "Jeneratör" gibi, devletin ilgili kurumlarından onay alınması gereken konular, sadece kat maliklerinin salt çoğunluk ile aldığı karar ile uygulanamaz.
(4) Kapıcı, Güvenlik gibi hizmetler hakkında usulüne uygun daha önce karar alınmış olması gerekir ve bu hizmetlerin devletin hükmettiği kanunlar çerçevesinde (sigorta primi gibi konularda eksiksiz olarak) işletilmesi gerekir.


Not :
(1) Koyu yazılan (uyarıları) ifadeleri dikkate alınız. Bu ifadeler öncelikli yapılması gerekenler anlamındadır. Bu ifadeler öncelikli olarak yapılmamış ise, zaten ondan sonrası usulsüzdür. Usulsüz karar geçersizdir. Usulsüz alınan kararın iptali için zaman aşımı yoktur. Sulh Hukuk Mahkemesinde "Alınan Kararların İptali" davası açılabilir.
(2) Açıklamaları ilerleyen tarihlerde de takip edebilirsiniz.
« Son Düzenleme: Ağustos 15, 2016, 11:44:28 öö Gönderen: ck0902 »


Paylas facebook Paylas linkedin Paylas twitter
 


Yönetim planı muamması, dükkanlar ve aidatlar Konusuna Ait Benzer Konular

Örnek Apartman Yönetim Planı
APARTMAN YÖNETİM PLANI ÖRNEK APARTMAN ( BİNA ) YÖNETİM PLANI1. Bölüm GENEL HÜKÜMLERAna gayrimenkul'ün Yönetimi Madde 1- Kat mülk... Devamı...

Gösterim: 8003 - Yanıt: 0 - Başlatan:Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
Örnek Apartman Yönetim Planı -2-
DERYA APARTMANI YÖNETİM PLANIKadıköy, Caferağa mahallesi, Sazlık Sokak 389 Numaralı, ...pafta, ....ada, ....parsel sayılı taşınm... Devamı...

Gösterim: 20476 - Yanıt: 1 - Başlatan:Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
Yönetim Planı Değişikliği İçin Gereken Oy Oranı
Yonetim plani hazirlanirken noter kanaliyla itiraz etmemize ragmen Yonetim Plani degisikligi icin gereken oy oranin i 3/4 olarak... Devamı...

Gösterim: 9884 - Yanıt: 1 - Başlatan:Yasa
Yönetim Planı
Sayın Admin, sorular ve sorunlar bitmiyor.İyi ki bu formları açtınız.Yoksa böyle çabuk nereden bilgilenecektik.Şimdi yine bir ik... Devamı...

Gösterim: 20612 - Yanıt: 8 - Başlatan:mühendis
Yönetim planı dengesizliği ve aidat karmaşası
iyi günlerilk toplantimizi yapip yönetim seçecek kararlar alacağız. Yönetim planını tapudan aldim. Bana çok dengesiz geldi. Çünk... Devamı...

Gösterim: 2813 - Yanıt: 2 - Başlatan:cylnada