Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

İzlemek İçin Tıklayın...  Apsiyon Akademi Yönetici Sohbetleri

"Dilediğiniz Zaman İzlemek İçin Yukarıdaki Görsele Tıklayınız... Apsiyon Yönetici Sohbetleri"

Yöneticinin Sorumlulukları : Görev Sonunda Hesap Verme

Başlatan ck0902, Temmuz 27, 2016, 11:04:30 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ayrıntılarla görevin ihmal edildiği çok önemli bir konu hakkında;

İlgi (A) : KMK 35-g) : (Yöneticinin Görevleri) : Anagayrimenkulü ilgilendiren bir sürenin geçmesinden veya bir hakkın kaybına meydan vermiyecek gerekli tedbirlerin alınması;

Bir toplu konut içerisinde;

  . Site Yönetimi, Ada Yönetimi ve Blok Yönetimi mevcuttur.
 
Blok Yönetimi, Site Yönetiminin ve Ada Yönetiminin Bütçe Toplantısında belirlenen payları da ön görerek, Blok Bütçe toplantısı ile, Kat Malikinin ödemesi gereken Avans Tutarını karara bağlamaktadır.
   Örneğin her bir yönetim kendi bütçe toplantılarında bütçeyi karara bağlayarak,
   . Site Yönetimi her Kat Malikinden kendi payı için 10 TL.
   . Ada Yönetimi de her Kat Malikinden kendi payı için 40 TL.

avans miktarı belirlemiş ise; Blok Yönetimi, bu avans miktarlarını da ön görerek her Kat Maliki için 100 TL. avans miktarını karara bağlayabilir.
  Kat Maliki bu avansın,
  . 60 TL.'sini Blok Giderleri için,
  . 30 TL.'sini Kapıcı, Ada Ortak Alanları Giderleri ve Ada Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri Huzur Hakları için,
  . 10 TL.'sini Site Ortak Alanları Giderleri, Site Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri Huzur Hakları için
ödemiş olur. Kat Maliki belirlenen 100 TL. avans miktarını, Yönetim Planı gereği Site Yönetimi Banka Hesabına yatırmaktadır.

(Sonuç olarak Kat Maliki, 100 TL.'nin hesabını sorma yetkisine sahiptir.)

    Blok Yöneticisi, Görev Süresinin Sonunda, Faaliyet Raporunu (toplantı tarihinden en az 15 gün önce kat maliklerinin eline ulaşacağı şekilde göndererek) tebliğ eder. Kat Malikleri Kurulu Faaliyet Raporunu inceleyerek, her ay için ödediği (verilen örneğe göre) 100 TL.'den oluşan toplam tutarın (örneğin 1 yıl için 1,200.00 TL'nin) hesabını sorar.
   Burada yönetici, her Kat Malikinden, (Site Yönetimi ve Ada Yönetimi payları çıkarıldıktan sonra) blok hesabına Site Yönetimi tarafından havale edilen 60. TL.'yi harcamaktadır.

Ancak;
geriye kalan 40.TL.'nin harcamaları ile ilgili Denetim Raporunu, aynı zamanda bir üst Kurulda Temsilciler Kurulu üyesi olan Blok Yöneticisine, bağlı olunan Ada ve/veya Site Yönetiminin Denetim Kurulları tarafından verilmediği tespit edildiği düşünülürse, Blok Yöneticisi kendi harcadığı avans tutarı haricinde her Kat Malikine 40 TL.'nin hesabını verememiş olur.

Değerli arkadaşlar işte bu durumda;

Üst yönetimlerde sorumlulukları olan yetkililerin, daha önceden üst yönetimlerin kendi paylarını almak üzere, yatırılan 100 TL.'nin içinden kesmek suretiyle harcanan avans tutarı hakkında Denetim Raporu mevcut değilken; blok yöneticisinin Faaliyet Raporu eksik düzenlenmiş olur mu, olmaz mı?

Bu durumda Kat Malikinin, yukarıda İlgi (A)'da belirtilen KMK 35-g maddesi gereği yöneticiyi ibra etmemesi ve ardından Sulh Hukuk Mahkemesinde dava açması doğru olur mu? 

Değerli katkılarınız için çok teşekkür ederim.
Linkback: Yöneticinin Sorumlulukları : Görev Sonunda Hesap Verme Mesajı Paylaş


  • Gösterim 3,121 
  • Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Borçlarına İlişkin Konular
  • 0 Yanıt

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp