KatMulkiyeti.Com Her Bininci Üyesine Tam İçtihatlı ve Açıklamalı Kat Mülkiyeti Kanunları Seti Hediye Etti. Sıra 13.000 Üyede!

Reklam Alanı !

Gönderen Konu: Usulsüz Olağanüstü Genel Kurul Toplantısına İtiraz  (Okunma sayısı 3360 defa)

 • osm27
 • Üye
 • **
 • İleti: 1
 • 0
 • Katmulkiyeti

 • AKTIFLIK

  DENEYIM
  *
  SEVIYE
  **
 • Çevrimdışı
Usulsüz Olağanüstü Genel Kurul Toplantısına İtiraz
« : Ekim 18, 2016, 01:38:41 ös »
İyi günler İkamet ettiğim sitede kat malikiyim. Site yöneticimiz bazı yapacağı masraflar için ek aidat talep etti. Fakat yapılacak işler ve talep edilen ek aidat için Genel kurul kararı yoktur. Ben sitenin çok fazla toplayamadığı aidat olmasından, bu aidatların toplanması durumunda yapılacak işlerin bedelini fazlasıyla karşılayacak olmasından dolayı talep edilen ek aidatı vermeyeceğimi, zaten hukuken de bu aidatı toplayamayacağını bildirdim. Bunun üzerine site yönetimi olağanüstü genel kurul topladı. Fakat bu işlem için sadece ilan panosuna 15 gün öncesinden ilan asarak toplantıya çağrı yaptı, imza karşılığı tebligatta bulunmadı. Fakat ben yine de bu toplantıya katıldım. Salt çoğunluk 48 daireden 25 kişinin (vekaletler dahil) katılımıyla sağlandığı söylendi fakat ben bazı vekaletlerin geçerli olmadığı kanaatindeyim. Toplantıda konu ile ilgili yaptığım bazı itirazlar ve bilgi taleplerim dikkate alınmadı, ek aidat oylandı ve bir şekilde kabul edilmiş oldu, fakat yapılacak işler zaten yapıldığı için yapılmasına dair ayrıca bir karar alınmadı. Ayrıca toplantı kararları, karar defterine yazıldı mı bilmiyorum, toplantıya katılanlara imza attırılmadı ve toplantı kararları kat maliklerine imza karşılığında tebliğ edilmedi, ilan panosuna bile asılmadı. Benim bu konuyla alakalı sorularım şu şekilde :
1. Bu toplantının usulden geçersiz olması için neleri gerekçe göstererek itiraz etmem gerekiyor?
2. Sadece toplantıya katılmayan bir komşum mu toplantı çağrısının usulüne uygun yapılmamasını gerekçe göstererek itiraz edebilir?
3. Toplantıya katıldığım için itiraz sürem toplantının yapıldığı tarihten itibaren mi 1 ay dır yoksa Karar Defterine İmza atmadığım için bu sürenin başlaması için toplantı kararlarının tebliğ edilmesi mi gerekiyor? Zannederim toplantı katılım imza listesini karar defterine yapıştırarak işlem yapıyorlar.
4. Vekaletlerin geçersizliği ile ilgili itiraz etmek istersem, izleyeceğim usul ne olmalıdır? Toplantı karar defteri, katılım tutanağı, çağrı metni, vekalet yazıları ve diğer toplantı ile ilgili belgeleri incelemek üzere yönetimden istemem gerekiyor zannederim. (Bu toplantıda denetçi olmasına gerek görülmediği için denetçi yoktur) .Eğer yönetim bana bunları vermek istemezse ne yapmalıyım?
5. Genel Kurul kararı olmadan yeni demir baş işler yaptırmasında yönetimin sorumluluğu nedir? bu konuda kendisini dava edebilir miyim? Edersem ne tür bir yaptırımla veya ceza ile karşılaşabilir?
Yardımlarınız için teşekkür ederim.


 • Okunma sayısı 3360 defa
 • 1 Yanıt • ck0902
 • Forum Gurusu
 • *****
 • İleti: 329
 • 22
 • Katmulkiyeti

 • AKTIFLIK

  DENEYIM
  *
  SEVIYE
  **
 • Çevrimdışı
Ynt: Usulsüz Olağanüstü Genel Kurul Toplantısına İtiraz
« Yanıtla #1 : Şubat 07, 2017, 12:47:34 ös »
Sayın (osm27)İtiraz eden siz olduğunuzdan;

(1) Toplantı çağrısı, usulsüz de olsa toplantıya katıldıysanız; çağrı işlevini gerçekleştirmiş demektir ve açacağınız davada toplantı çağrısının usulsüz yapıldığından söz edemezsiniz. (itiraz eden ve davayı açan siz olduğunuz için. İtiraz eden ve toplantıya katılmayan bir kat maliki toplantı çağrısının kendisine usulsüz yapıldığını böylece toplantıya katılamadığını, olağan üstü toplantı usulleri gereği toplantı gündeminden haberdar olmadığını iddia ederek, toplantı çağrısının mutlak butlan / kesin batıl / usul şartının eksik / geçersiz olduğu iddiası ile Alınan Kararların İptalini hakimden talep edebilir.

Bu arada Yönetim Planında söz edilen olağan toplantı tarihinde/ayından önce, böyle bir tarih yoksa her yılın Ocak ayından önce yönetimden olağan toplantı tarihini ve çağrısını resmi yöntemlerle takip etmelisiniz.

(2) Evet.
(3) Evet Hak Düşürücü Süreniz 30 gündür. Siz toplantı çıkışı kararlara imza atmasanız da, toplantıya katıldığınız için, kararları tebliğ almış sayılırsınız. İmza atmamanız usulen doğru değil. Olumlu ya da olumsuz oyunuzu belirterek, olumsuz ise neden olumsuz olduğunu şerh düşerek imza atmalıydınız. Siz belgeler hakkında bilgi talep ebilirsiniz ancak belge isteyemezsiniz. Belgeler ancak mahkemede sunacağınız iddia neticesinde hakim tarafından istenebilir.
(5) Kararı olmayan harcama yapılamaz, yapılırsa da aidat talep edilemez.

İtiraz edilmediği ve mahkemece iptal edilmediği sürece karar geçerlidir.

Yok hükmünde ya da mutlak butlan niteliğinde alınan kararlara itiraz etmek için hak düşürücü süre yoktur.
Nispi butlan niteliğinde alınan kararlar için Hak Düşürücü Süre vardır.

Bu forumdan araştırabilirsiniz. (Hak Düşürücü Süre)
« Son Düzenleme: Şubat 07, 2017, 01:00:40 ös Gönderen: ck0902 »


Paylas facebook Paylas linkedin Paylas twitter
 


Usulsüz Olağanüstü Genel Kurul Toplantısına İtiraz Konusuna Ait Benzer Konular

GENEL KURUL KARARI GEREKLİ Mİ
SİTEMİZİN ÇATI ASANSÖR DAİRESİ ÜZERİNE WİFİ İSTASYONU DENİLEN (KET ) KISA MESAFELİ TELSİZ CİHAZLARI OLARAK ADLANDIRAN BİR YER Kİ... Devamı...

Gösterim: 4419 - Yanıt: 3 - Başlatan:umuterva
Genel kurul çağrısının e-posta ile yapılması.
Merhaba,Genel Kurulun olağan ve olağanüstü olarak toplantıya çağrılması için kullanılacak yöntemlere ilişkin KMK'da açık hükümle... Devamı...

Gösterim: 7507 - Yanıt: 4 - Başlatan:minhan
Denetleme Yapamama ve Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı
Öncelikle Merhaba ve eğer konuyu yanlış yere açmışsam affola  62 Dairenin olduğu bir sitede kat malikiyim. Ağustos 2016 yılında ... Devamı...

Gösterim: 2545 - Yanıt: 3 - Başlatan:WISHNE
SIK YAPILAN USULSÜZ OLAĞAN ÜSTÜ GENEL KURULLAR
Selamlar, kat maliki olarak site yönetimine dava açtık zira site yönetimi kanunsuz oluşturuldu üç adet mahkememiz devam etmekted... Devamı...

Gösterim: 989 - Yanıt: 0 - Başlatan:MEYMENULU
Usulsüz Olağanüstü Genel Kurulda gündem değiştirme yeni yönetici seçme
Değerli üyeler,11 mart 2018de olağanüstü genel kurul için çağrı süresinde yapıldı ancak, elden kapıcıyla çağrı yazısı dağıtılara... Devamı...

Gösterim: 962 - Yanıt: 2 - Başlatan:sardunyasitesi