Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

TOKİ nin Yaptığı Binalar

Başlatan mustafa.c, Aralık 17, 2007, 06:52:09 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

TOKİ bir arsa üzerine 8 blok ve her blok 16 daireden oluşan aprtmanlar yapmış.Bu bloklardan 5 ini satışa çıkarmış ve her blokta 2 ile 4 dairearasında satılamamış daire var.
1.sorum :Bur da site yönetimi oluşturulabilir mi?Oluşturulabilir ise satılmayan blokların durumu ne olur?
2.Sorum:Her blok kendisi yöneticisini seçip yönetim planı hazırlarsa,satılmayan dairelerin durumu ne olur?Ortak giderler için TOKİ den para talep edilebilir mi?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler
Linkback: TOKİ nin Yaptığı Binalar Mesajı Paylaş


BİNDİK BİR ALAMETE
GİDİYORUZ KIYAMETE
  • Gösterim 7,649 
  • Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Borçlarına İlişkin Konular
  • 1 Yanıt
Sayın mustafa.c,

Öncelikle tapuda kayıtlı yönetim planını bir edinip okuyunuz. Orada yönetim teşkili ve yöneticilik seçimine ilişkin maddeler ile anagayrimenkul yönetimine ilişkin yönetim biçimini iyice kavrayınız.

Bu bilgiler ışığında olmadan size genel uygulamalara göre bir cevap yazıyorum.

1.  Satışa çıkmış olan 5 bloğun  her birinde Blok Olağan Genel Kurulları yapılabilir . Ve bina yöneticisi seçilebilir. Ortak gider ve avans payları her blok için tek tek tespit edilebilir. Satılmamış her bloktaki 2 veya 4 daireyi temsilen TOKİ gelecektir.

Ancak şu an için Site Yönetimi teşkili yapılabilmesi için TOKİ'nin de yardımı da  gerekibilir.

Site Genel Kurulu'nu toplamak için yasa gereği 128 kat malikinin 43 kişisinin bir dilekçe toplaması faydalı olur. Bu dilekçe ile kat maliklerinden biri konuyu üstlenerek tüm kat maliklerine çağrı yapar (TOKİ'nin 3 bloğunun 48 dairesi ve diğer bloklardaki toplam 10- 20 dairesi için de TOKİ'ye çağrı gitmeli)  Bu durumda genel kurulu gerçekleştirebilirsiniz. Yönetim planında genel kurul toplantı zamanı maddesine dikkat edin. Yoksa önümüzdeki Ocak ayını kaçırmayın.

2. dediğim gibi önce bir yönetim planlarını tapudan edinin. Eğer tapuda yönetim planı basit bir şekilde hazırlanmış dahi olsa da sitenin yönetime ilişkin temel kavramları edinmek gerekir.

Tapuda kayıtlı yönetim planı (site için) aynı zamanda tüm blokları da düzenlemiş olabilir. Bu durumda her blok yeni yönetim planı hazırlayamaz.

Eğer genel kurul yasal olarak toplanır ve yöneticiler (her blok için kastediyorum) seçilmiş ve bir düzgün bütçenin uygulanması konusunda bu yöneticilerin herbirine yetki verilmiş ise işletme projesi halini alır ve satılmayan daireler için de TOKİ'yi bağlar. TOKİ bu giderleri ödeyecektir.

İyi günler dilerim. Mesajı Paylaş
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmukiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.