Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

İzlemek İçin Tıklayın...  Apsiyon Akademi Yönetici Sohbetleri

"Dilediğiniz Zaman İzlemek İçin Yukarıdaki Görsele Tıklayınız... Apsiyon Yönetici Sohbetleri"

tesisattan kaynaklanan rutubet sorunları

Başlatan gelirer, Ocak 03, 2008, 08:43:16 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

üst kattan kaynaklanan ortak veya bir kişiye ait tesisatta oluşan bozulma,kırılma,patlama sonucunda sızıntı hatta akıntı yaparak alt katın tavanında ve duvarlarında oluşan rutubetten dolayı rahatsızlıklarda ne yapılmalıdır?
Linkback: tesisattan kaynaklanan rutubet sorunları Mesajı Paylaş


  • Gösterim 7,761 
  • Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Borçlarına İlişkin Konular
  • 4 Yanıt
Eğer rutubet üst katta dairenin içinde kalan tesisattan kaynaklanıyorsa ;

Üst kat malikinden rutubetin giderilmesi için tesisatının tamir edilmesi istenir. Sizin tavanınızdaki rutubetin tazmini de üst kat malikinden istenebilir. Masraflar üst kat maliki tarafından ödenir. Ödemez veya tamiratın ya da hasarın giderilmesi ile ilgili olarak ilgilenmezse ihtarname çekebilirsiniz. Eğer üst kat malikinin konut-ev sigortası varsa masrafları sigorta karşılar.

Eğer rutubet ğst katta ortak tesisattan kaynaklanıyorsa;

Yönetim veya Yöneticiden tesisatın tamir edilmesi istenir. Sizin tavanınızdaki rutubetin tazmini de yönetim veya yöneticiden  istenebilir.  Masraflar yöneticilik hesabından ödenir. Eğer yöneticilik tarafından ortak alanlarda sigorta yaptırılmışsa ve mesuliyet primi ödenmişse masrafları sigorta karşılar.
Mesajı Paylaş
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Türkiye de yaşadığımız için konunun farklı durumlarla değerlendirilmesini isterim.Üst malik sorun ondan  kaynaklandığı halde sorunun kendisinden kaynaklanmadığını belirtirse ya da ana tesisattan kaynaklanan bir sorunda. Mesela Yönetici atanmayacak yerlerde ya da atanması gerektiği halde apartmanda yönetici tayin edilmemişse nasıl çözümlenebilir.Bu konularda resmi kurumlara müracaat ve yükümlülükler hakkında da bilgilendirirseniz sevinirim.Özellikle mahkeme süreçleri, belediyeler , sağlık grup başkanlıkları.İlginize teşekkürler Mesajı Paylaş

Üst malik sorun ondan  kaynaklandığı halde sorunun kendisinden kaynaklanmadığını belirtirse ;  dava açılır. Dava sonucu mahkeme tesisatın ilgili malikçe yaptırılmasına karar verecektir. Zarar gören malike de ödenmesi için bir bedel belirleyecektir.

ana tesisattan kaynaklanan bir sorunda , yönetici atanmamış veya yönetici ataması yapılması mecbur olmayan 8'den az bağımsız bölümden oluşan binalarda ise ise diğer tüm kat maliklerinden talep edilecektir. Talep yerine getirilmezse ilk paragraftaki hali ile hepsine birden dava açılacaktır. 

Mahkeme süreci 4-12 ay sürer. İtirazlara bağlı  olarak erken ya da geç tamamlanır. Bilirkişi atması mahkeme taktirine bağlıdır.

Belediye ile ilgili bir durum söz konusu değil.

Olay gayrimenkul ve kat mülkiyeti  hukuku ile medeni kanun ile ilgililidir.

Anlaşmazlıkların giderileceği yer hukuk mahkemeleridir. Mesajı Paylaş
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yapPaylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp