Sayın Üyelerimiz ! Lütfen Beklememeniz Adına Forum'da Sorunuz İle İlgili Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız.!
 Her Sayfanın Sağ Üst Köşesindeki Ara... Kutusuna Konu İle İlgili Bir İki Kelime Yazarak Benzer Cevaplara Ulaşınız!

Reklam Alanı !

Gönderen Konu: Tamirat için avans toplanması ve aidatlar neye göre toplanır? arsa payı / daire  (Okunma sayısı 15174 defa)

        Bina tamiratı  için , tamirata hazırlık olmak üzere  kişi başı aynı miktar avans  olarak toplanmak isteniyor. Her malikin ise arsa payı oranı farklıdır. Bende  kişi başı  eşit toplanmasına itiraz ediyorum.  Binamızda 8 adet işyeri, 5 adet konut mevcuttur.
        Toplantıda maliklerin hepsi bulunmadığından başka itiraz eden olurmu bilmiyorum.  Çoğunlukla karar alıp böyle bir avans  toplayabilirler mi , yoksa sadece benim  arsa payı oranında toplayabilirsiniz  şeklindeki itirazım  geçerli olur mu ?
       
« Son Düzenleme: Ocak 21, 2008, 02:02:52 ös Gönderen: KatMulkiyeti.Com »


  • Okunma sayısı 15174 defa
  • 4 Yanıt



  • Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
  • Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
  • Yönetici
  • Forum Gurusu
  • *****
  • İleti: 1211
  • Nerden: İstanbul
  • 1848
  • Kat Mülkiyeti İlişkileri ve Toplu Yapı Yönetimi

  • AKTIFLIK

    DENEYIM
    *
    SEVIYE
    **
    • KatMulkiyeti.Com - Apartman, Bina , Blok Yapı , Site , uydu Kent , Alışveriş Merkezi (AVM) , Toplu Konut ve Residence (Rezidans), Apart Otel, Devre Mülk ve Devre Tatil Gibi Yeni Yaşam Alanları Yönetimi ve Yöneticiliği Paylaşım Portalı
  • Çevrimdışı
Tamiratın niteliğini yazmamışsınız. Niteliğine göre karar sayısı değişebilir.
Bunun dışında alalade veya zorunlu  bir tamirat için karar gerekmeyebilir, Bu husus eksik kalmış.

Bina içi koridor boyaları tamiratı ortak gider ve avans paylarından, kirada olan daireler için iracılardan alınırken, örneğin bina dış cephe boyası yatırım olarak adlandırılarak sadece kat maliklerinden toplanır.

Bu hususlar karanlık kalmak koşulu ile ;

Eğer yönetim planınızda giderlerin arsa payına göre toplanması varsa , tüm diğer giderler gibi ilgili tamirat giderlerini de arsa payına göre toplanması esastır.

Bununla beraber Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 20 maddesi uyarınca;

Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça:

a) Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak;

b) Anagayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma, güçlendirme (md:9) ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında;

Katılmakla yükümlüdür.
 

Eğer yönetim planınızda yukarıdaki saydığım husus yoksa  ve kat malikleri kurulu kararı ile başka bir paylandırma oranı (örneğin eşit) belirlenmişse ve tüm ortak gider ve avans payları şu ana kadar eşit toplanmışsa , ilgili gidere eşit olarak katlanılması gerekir.


Dediğim gibi tamiratın özelliğine bağlı olarak karar yeter sayısı değişebilir , ancak bir çok tamirat (yeni bir fonksiyon yüklenmemesi koşulu ile) çoğunlukla alınan karar ile uygulanabilir.

Yukarıdaki açıklamalarımı kontrol ederek "arsa payı oranında  toplayabilirsiniz" teklifinizi gerekli kontrollerden sonra iletmenizi tavsiye ederim.

İyi günler dilerim.
« Son Düzenleme: Ocak 21, 2008, 02:03:11 ös Gönderen: KatMulkiyeti.Com »
Üyelerimiz ! Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız.! Linkleri gorebilmeniz icin izniniz yok! Uye ol veya Giris yap

  Öncelikle ilginize çok teşekkür ediyorum.
  Bizim binamız dediğim gibi 8 dükkanva 5 konuttan oluşuyor.Aynı zamanda iskanımızda yok. Kat irtifakı tapularıyla duruyoruz. Konut sahipleri anabinaya yapılan masrafları dükkanlar, konutlar diye  ikiye bölmek istiyorlar. Bazı dükkan sahipleride buna ses çıkarmıyorlar. Ben burada yalnız kalıyorum. Arsa payından hesap etmeniz gerekiyor dediğimde kabul etmedikleri gibi uyumlu davrandıkça  masrafları bizlere yüklemeye, dükkan başı avans diye tamirat parası toplamaya çalışıyorlar. İsteklerinin sonu gelmiyor.
     Yönetim planımız yok. Sadece karar defteri var, buna yazılıp  işler yapılıyor. Şu anda bodrumun tamiri ve düzenlenmesi söz konusu. Baharda da dış cephe badanası . Ancak bütün bu işler için eşit oranda avans toplamak istiyorlar. Ben katılmam ödemem demiyorum elbette ödeyeceğim, ancak  arsa payı üzerinden olmasını talep ediyorum. Kabul etmek istemiyorlar. Geçtiğimiz  yaz  Çatı tamiri yapıldı. Dükkanlar ve konutlar olarak yekünü ikiye böldüler karar defterine öyle yazıldı. Ve son madde olarak bende bundan sonra yapılacak işler " kanunlara göre yapılacaktır" diye ibare koydurdum.
  Yönetim planı olmadan, sadece karar defteri ile yapılan işler ne kadar yasaldır ?
   Onların istediği şekliyle ödemede bana ne kadar yaptırım güçleri olabilir ?
    Vereceğiniz  cevap beni gerçekten  rahatlatacak. Teşekkürler...
« Son Düzenleme: Ocak 21, 2008, 02:03:29 ös Gönderen: KatMulkiyeti.Com »

  • Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
  • Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
  • Yönetici
  • Forum Gurusu
  • *****
  • İleti: 1211
  • Nerden: İstanbul
  • 1848
  • Kat Mülkiyeti İlişkileri ve Toplu Yapı Yönetimi

  • AKTIFLIK

    DENEYIM
    *
    SEVIYE
    **
    • KatMulkiyeti.Com - Apartman, Bina , Blok Yapı , Site , uydu Kent , Alışveriş Merkezi (AVM) , Toplu Konut ve Residence (Rezidans), Apart Otel, Devre Mülk ve Devre Tatil Gibi Yeni Yaşam Alanları Yönetimi ve Yöneticiliği Paylaşım Portalı
  • Çevrimdışı
  Bizim binamız dediğim gibi 8 dükkanva 5 konuttan oluşuyor.Aynı zamanda iskanımızda yok. Kat irtifakı tapularıyla duruyoruz. Konut sahipleri anabinaya yapılan masrafları dükkanlar, konutlar diye  ikiye bölmek istiyorlar. Bazı dükkan sahipleride buna ses çıkarmıyorlar. Ben burada yalnız kalıyorum. Arsa payından hesap etmeniz gerekiyor dediğimde kabul etmedikleri gibi uyumlu davrandıkça  masrafları bizlere yüklemeye, dükkan başı avans diye tamirat parası toplamaya çalışıyorlar. İsteklerinin sonu gelmiyor.

Bu kısım için önceki cevaplarımı da dikkate alınız lütfen .... Bununla beraber eğer kat malikleri kendi aralarında yukarıdaki şekli ile br dağtım anlaşması yapıyorlarsa kanuna aykırı bir tarafı yok. Ancak böyle bir anlaşmanın kat malikleri genel kurulunda ayrıca görüşülmesi ve tüm kat maliklerinin oybirliği ile karar almaları gerekir.

Özet:! Bir önceki cevabımda belirttiğim usule ve kanunun 20. maddesine uygun olarak ; kural...! kat maliklerinin kendi aralarında anlaşmalarıdır. O halde , kat malikleri her çeşit giderler için farklı katılım oranları belirleyebilirler. Bunun için yönetim planında bir hüküm olabileceği gibi, Kat Mallikleri Kurulu'nun bütün kat maliklerinin oybirliği ile alacakları kararla da belirleyebilirler.

"Dikkat !!! Kat Mülkiyeti.Com Yeter Sayılarda Eğer Belirtme Yapmazsa Toplanıya Katılan Değil Tüm Kat Maliklerini İfade Eder..."
Kat malikleri kurulu kararı alınamazsa, kat maliklerinin hepsinin katıldığı bir "Sözleşme" ile de aynı sonuca ulaşılabilir.

Ancak bu  şekilde düzenlenen sözleşme , o sözleşmede imzası olan kat maliklerini bağlar. Bağımsız bölümlerin mülkiyetini sonradan alan (iktisap edenleri) kat maliklerini veya yeni kat maliklerini bağlamaz.

Yönetim Planı ve Kat MalikleriKurulu Kararı Niteliğinde olmayan ve genel giderlere katılma oranı kanundakilerden farklı düzenlenen sözleşmeye yeni kat malikleri uymak zorunda değillerdir.


Yani siz diğer kat maliklerinin paylandıma şekli hakkında kararlara katılmıyorsanız, kanunda belirtilen tarifle yapılan paylandırmayı zorla uygulayamazlar.

 
     Yönetim planımız yok. Sadece karar defteri var, buna yazılıp  işler yapılıyor. Şu anda bodrumun tamiri ve düzenlenmesi söz konusu. Baharda da dış cephe badanası . Ancak bütün bu işler için eşit oranda avans toplamak istiyorlar. Ben katılmam ödemem demiyorum elbette ödeyeceğim, ancak  arsa payı üzerinden olmasını talep ediyorum. Kabul etmek istemiyorlar. Geçtiğimiz  yaz  Çatı tamiri yapıldı. Dükkanlar ve konutlar olarak yekünü ikiye böldüler karar defterine öyle yazıldı. Ve son madde olarak bende bundan sonra yapılacak işler " kanunlara göre yapılacaktır" diye ibare koydurdum.


İlgili ibareyi koydurmanız iyi olmuş. Demekki kendileri de biraz önce anlatıklarımızın ve kanunun öngördüğü şeklin dışına çıkılmayacağını kabul etmiş olmuşlar.
 


  Yönetim planı olmadan, sadece karar defteri ile yapılan işler ne kadar yasaldır ?

Kat irtifakı dahi olsa yönetilen binalar için yönetim planı olmasa dahi Kat Malikleri Kurulunun aldığı kararlar yasaldır. Ancak bu kararlar yönetim planı varsa yönetim planına, yoksa kat mülkiyeti kanununa veya yargıtay kararlarına aykırı olamazlar.


   Onların istediği şekliyle ödemede bana ne kadar yaptırım güçleri olabilir ?

Yaptırım güçleri yoktur. Ancak icra takibi başlatabilirler. İcra takibine itiraz edersiniz. Sonuçta olay yargıya intikal eder, yukarıdaki açıklama ve gerekçeler ışığında kazanırsınız.

Ancak bütün bu işlerden önce gereksiz çekişmeyi sona erdirmek için bina yönetiminize noterden ilgili kararların ve fikirlerin yasalara aykırı olduğunu belirten bir ihtarname çekin. Ve bu uygulamalara son verilmesini isteyin. Yasaya aykırı kat malikleri kurulu kararları için de diğer kat maliklerine birer ihtarname çekin. Böylece yasaya uygun halde düşünmeye başlarlar.
 


    Vereceğiniz  cevap beni gerçekten  rahatlatacak. Teşekkürler...
« Son Düzenleme: Ocak 21, 2008, 02:03:51 ös Gönderen: KatMulkiyeti.Com »
Üyelerimiz ! Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız.! Linkleri gorebilmeniz icin izniniz yok! Uye ol veya Giris yap

Çok teşekkür ederim.  Gerçekten çok güzel aydınlattınız. Tavsiyelerinize uyacağım.


Paylas facebook Paylas linkedin Paylas twitter
 


Tamirat için avans toplanması ve aidatlar neye göre toplanır? arsa payı / daire Konusuna Ait Benzer Konular

Teras katın tam kata arsa payı değişmeksizin çevrimi
Satın almak istediğim dairede 5 yıl önce önemli miktarda tadilat yapılmış. Dairenin en üst katta olması, dairenin tavan yüksekli... Devamı...

Gösterim: 19401 - Yanıt: 6 - Başlatan:selami
dilim sayısına göre aidat toplanması (Yakıt Parasının Başka Usullere Göre Paylandırılması Mümkün Mü?)
oturduğum apartmanda 2 farklı daire tipi var ve yakıt parası dilim sayısına göre toplanıyor.oturduğum dairedeki dilim sayısı öde... Devamı...

Gösterim: 36068 - Yanıt: 12 - Başlatan:ramses820
yatırım için avans toplanması ve kiracılar
merhaba ben 120 haneli bir sitede kiracı olarak oturuyorum aylık 100 tl güvenlik, kapıcı hizmetleri elektrik gibi amaçlı aidat t... Devamı...

Gösterim: 3122 - Yanıt: 1 - Başlatan:neuro
Aidat Ödeme Sorumluluğunuz Sahip Olduğunuz Bağımsız Bölümümün Arsa Payı Oranı ka
Aidat Ödeme Sorumluluğunuz Sahip Olduğunuz Bağımsız Bölümümün Arsa Payı Oranı kadardır.Arsa payı, sahip olduğunuz bağımsız bölüm... Devamı...

Gösterim: 2534 - Yanıt: 0 - Başlatan:ck0902
Arsa Payı (Kat) Karşılığı İnşaat Sözleşmesinde Yeni Yapının Arsa Payı Paylaşımı
Merhabalar,Kentsel dönüşüm kapsamında Arsa payı ( kat karşılığı) Müteahhit firma ile yanımızdaki bina (2 bina) birleşerek sözleş... Devamı...

Gösterim: 948 - Yanıt: 2 - Başlatan:murattu