Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Sitenin Aidat Paylandırma Usulü Değiştirilirse

Başlatan cicekon, Ocak 06, 2016, 05:59:03 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 06, 2016, 05:59:03 ös Son düzenlenme: Ocak 13, 2016, 06:28:19 ös Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
Merhabalar,

Toplam 2 blok ve altta dükkanların yer aldığı 184 daire, 15 dükkanlı bir sitede oturuyorum (2+1 dairede). Site faaliyete geçeli yaklaşık 1 yıl oldu. Sitenin her bloğunda 2 adet 3+1, 24 adet 2+1, 54 adet 1+1 ve 12 adet 1+0 yer almakta. Bu 1 yıllık süre içerisinde dairelerden sırasıyla, 329, 308, 285 ve 270 TL gibi aylık aidat alınıyordu (yakıt giderleri bu rakamdan hariç ve pay ölçer sistemli). Şimdi siteyi yapan firma, yönetim planında aidat toplama şeklinin daha farklı yazdığını bu nedenle bundan sonra brüt metrekare bazlı aidat toplanacağı söyleniyor. Toplam giderler geçen yıla göre azaltılmasına rağmen yeni durumda 3+1 dairelerden 450 TL, 2+1 den 380, 1+1 den 200-230, 1+0 dan ise 139 tl aidat talep ediliyor. Şimdi normal şartlar altın kat malikleriyle daha önceden anlaşılmadığı sürece aidat paylaşımı güvenlik görevlisi, bahçıvan, temizlikçi vs gibi giderler daire sayısına bölünür, diğer bakım, onarım vs gibi giderler ise arsa payı oranında dağıtılır diyor. Siteyi yöneten inşaat firması 1 sene boyunca bu şekilde aidat toplarken birden yönetim planımız farklıymış şimdi buna göre toplamamız gerekiyor diyor. Normalde kat maliklerinden onay alınmadıkça yönetim planına böyle bir ibare eklenmesi mümkün müdür? Böyle bir aidat planın yasal dayanağı olur mu? Çünkü sitemiz m2 bazlı farklı hizmetin verildiği bir site değil. Küçük bir butik site ve güvenlik görevlisinden vs herkes eşit yararlanırken ben neden m2 bazlı fazla aidat ödeyeyim. Bu konuda ne yapa bilirim acaba?

Saygılarımla,
Linkback: Sitenin Aidat Paylandırma Usulü Değiştirilirse Mesajı Paylaş


  • Gösterim 4,810 
  • Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Borçlarına İlişkin Konular
  • 1 Yanıt
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Merhabalar,

Şimdi siteyi yapan firma, yönetim planında aidat toplama şeklinin daha farklı yazdığını bu nedenle bundan sonra brüt metrekare bazlı aidat toplanacağı söyleniyor. ................Şimdi normal şartlar altın kat malikleriyle daha önceden anlaşılmadığı sürece aidat paylaşımı güvenlik görevlisi, bahçıvan, temizlikçi vs gibi giderler daire sayısına bölünür, diğer bakım, onarım vs gibi giderler ise arsa payı oranında dağıtılır diyor. Siteyi yöneten inşaat firması 1 sene boyunca bu şekilde aidat toplarken birden yönetim planımız farklıymış şimdi buna göre toplamamız gerekiyor diyor. Normalde kat maliklerinden onay alınmadıkça yönetim planına böyle bir ibare eklenmesi mümkün müdür? Böyle bir aidat planın yasal dayanağı olur mu? Çünkü sitemiz m2 bazlı farklı hizmetin verildiği bir site değil. Küçük bir butik site ve güvenlik görevlisinden vs herkes eşit yararlanırken ben neden m2 bazlı fazla aidat ödeyeyim. Bu konuda ne yapa bilirim acaba?


Sayın üyemiz önce söylenenleri bir kenara bırakın, bağlı bulunduğunuz tapu müdürlüğüne gidin ve sicil servisinden yönetim planının bir nüshasını talep edin. Küçük bir harç ödemesi karşılığı yönetim planınızı alın. Planda masrafların paylaşımı kısmını okuyun. Orada ne yazıyorsa o uygulanmalıdır. Kat Malikleri kendi aralarında başka türlü anlaşmadıkça ( yani anlaşmadan kasıt yönetim planındaki paylaşım esasıdır ) bu uygulanmalıdır. Yönetim planında paylaşım esası bulunmuyorsa , Kat Mülkiyeti Kanunu'nda yazılı olan paylaşım esası uygulanır. Bunun dışında tabi ki kat malikleri yönetim planında yazmasa dahi Kat Malikleri Genel Kurulu'nun kararı ile ( katılanların salt çoğunluğu yeterlidir) paylaşım esasını belirleyebilirler, ancak bu karara itiraz etme imkanı vardır, itiraz edilmese dahi sadece ilgili bütçe dönemini bağlar . - Dikkat Yönetim planında yazmıyorsa , yazıyorsa halihazırda yönetim planı uygulanır-  Yönetim planında yazan dışında uygulama mümkün değildir. Kat Mülkiyeti Kanunundaki paylaşım esasında yönetim planında var olandan başka bir paylaşım biçimi yer alması da bir kusur değildir.

Özetle ! Yapımcı firmanın ifadesi ile geçtiğimiz yıl hatalı aidat paylaşımı yapılmış, o halde kendi namına haksızlık olduğunu düşünen malikler Site Yönetimi'nden kayıplarını talep edebilirler, dikkate alınmaz ise dava açabilirler. Mesajı Paylaş
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmukiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.