Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Site içi gürültü hakkında bir soru ?

Başlatan wasp, Mart 17, 2011, 03:06:23 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

merhabalar;
2 blok 42 daireden oluşan bir sitede oturmaktayım
site içinde bir çocuk par alanı birde hertarafı çitle kaplı mini futbol sahası var.
yaşları 14 üzerinde oldugunu tahmin ettiğim gencler diyim artık öyle bir top oynuyorlarki sanki bagda bayırda stadyumda oynuyorlar işten evimize geliyoruz yemeğimizi yiyecegiz oturuyoruz masaya hopppp bam güm bagırmalar topun sesi inanın illallah dedirtiyor.
tamam 14 yaş altı çocuklar oynası lakin üstü çocuklarınki çekilmiyor.inanın salondan odaya tasınmak zorunda kaldım kaldıki mutfakta durmak zor.
sorum şuki ;
gürültü sınırında bir yaş varmı ? 14 yaş üstü çocukları şikayet edebilirmiyiz ? nereye edebiliriz ?
sanki 14 yaş üstü bi sınır var diye biliyorum yoksa yanılıyormuyum baş agrılarına devammı Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
şimdiden tesekkür ediyorum iyi günler
Linkback: Site içi gürültü hakkında bir soru ? Mesajı Paylaş


  • Gösterim 28,689 
  • Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Borçlarına İlişkin Konular
  • 3 Yanıt

Fprumda arama yapabilirsiniz. Detayları da mevcut.
Aşağıdaki linklerden de faydalanabilirsiniz.

Önce bu mini futbol sahası onaylı proje de var mıdır ? İnceleyin.

Meselâ, anayapıdan arta kalan arsa boşluğu Mimarî Proje'de "bahçe" olarak gösterilmişse, oraya otopark yapılması veya çocuk oyun alanı  (mini futbol sahası) veya basketbol sahası yapılması ancak oybirliğiyle alınacak kararla mümkün olur.

Bununla beraber yapılacak yenilik ve ilâvenin diğer bağımsız bölüm mâliklerinden herhangi birini sürekli rahatsız edici bir nitelikte olmaması, onun bağımsız bölümünden hakkı olduğu şekilde yararlanmasına engel olmaması da gerekir.

Bu tür yenilik ve ilâve yapılırken, muhtemel rahatsız edici durumları önleyici tedbirlerin alınması gerekir.

a)   Yapıda otopark yeri varsa, ortak yerlerdendir. Otopark Yönetmeliği'nin 4/c maddesine göre;  bina otoparkları KMK.'da belirtilen ortak alanlardan olup bu hali ile yönetilir. Bu otoparklar bağımsız olarak otopark amacıyla da olsa satılamaz, kiralanamaz, devredilemez ve otopark amacı dışında kullanılamaz.

b)   Onaylı Mimarî Proje'de olmayan otoparkın yapılabilmesi için proje değişikliği şarttır. Bunun için de KMK. md: 19 gereğince bütün kat mâliklerinin rızâlarının alınması gerekir.Diğer taraftan , yeniden yapılacak bu otopark faydalı ilâve niteliğinde olduğu için, KMK. md: 42'ye göre, bütün kat mâliklerinin pay ve paydaş çoğunluğu ile karar alınması gerekir.

Özel bir ortak amaca tahsis/edilmiş olan bahçe, kapıcı dairesi, kalorifer dairesi, sığınak gibi yerlerin otopark haline getirilebilmesi için, KMK. Imd: 19 uyarınca, bütün kat mâliklerinin rızâsı şarttır.

Özel amaca tahsisl edilmemiş ortak yerlerin otopark haline getirilmesi için, KMK. md: 42 uyarınca bütün kat mâliklerinin pay ve paydaş çoğunluğu ile karar almaları gerekir

KMK'nun 42. maddesine göre; ilke olarak, bahçe olarak tahsisi bulunmayan bu yere otopark yapılmasına kat mâliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile karar verilebilir. Ancak, arsa boşluğununotopark olarak kullanılması halinde ona yakın bağımsız bölüm sakinlerinin rahatsız olmamaları da gerekir. (Y. HGK, 09.06.1993, E.1993/18-64, K. 1993/425.)

Dikkat! Mevcut ve sonradan yapılan otoparkın KMK. md: 18 uyarınca kat mâliklerini rahatsız etmemesi gerekir. Bunun için, otoparka giriş yolunun yaya geçidine engel olmaması, ekzos dumanı, far ışıkları gibi unsurların — kat mâliklerinin tahammül etmesi beklenebilecek ölçüden fazla   — rahatsızlık vermemesi gerekir.

Netice olarak;

Yapılan basketbol sahası (mini futbol sahası)  eğer onaylı projede "özel bir amaca tahsis edilmiş ise " tüm kat maliklerinin (toplantıya katılan veya katılmayan tüm kat maliklerinin onay vermesi gerekir.

Anagayrimenkulün ortak yerlerinin düzgün olmasına ya da bunların kullanımının daha rahat ve kolay bir hale konulmasına veya bu yerlerden elde edilecek faydanın çoğalmasına yarayacak bütün yenilik ve ilâveler, kat mâliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile verecekleri kararla olur.
Ancak, proje veya yerleşim plânı ile özel bir amaca tahsis edilmiş ortak yerlerde bu kural uygulanamaz. Ayrıca, yeni oluşturulacak kullanım, bağımsız bölüm mâliklerinden herhangibirinin kendi bağımsız bölümünden yararlanmasına engel teşkil etmemelidir.

Kat Mülkiyeti Kanununun 42. maddesi hükmüne göre, anagayri menkulün ortak yerlerinin düzgün veya bunların kullanımının daha rahat ve kolay bir hale konulmasına veya bu yerlerden elde edilecek faydanın çoğaltılmasına yarayacak bütün yenilik ve ilaveler kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile vereceklerleri karar üzerine yapılır. Bu Yasa hükmünün uygulanabilmesi için, sözkonusu ortak yerin proje ile veya yerleşim planı ile özel bir amaca/özgülenmemiş olması gerekir. Örneğin, ortak yer "bahçe" olarak/ozgülenmiş ise bu madde hükmü uygulanamayacak, proje değişikliği söz konusu olduğu için tüm kat maliklerinin oybirliği gerekecektir.

Bu sebeple belediyede bulabileceğiniz onaylı mimari projeye bakınız. Eğer basket sahasının (mini futbol sahası) yapıldığı alan "bahçe" gibi özel bir amaca yönelik görünüyorsa tüm kat maliklerin bu iş için onay vermesi gerekir.

Bu amaçla bir yargıtay kararında bu konuda örnek bir kararı inceleyebiliriz.


AlıntıDosya içerisinde bulunan mimari proje incelendiğinde, anagayrimenkulün yapıdan artan kısmının boş arsa niteliğinde olduğu, "bahçe" olarak özgülenmediği anlaşılmaktadır. O halde, bu yerin (tüm apartmanın ortak) otopark olarak kullanılabilmesi için dosyada örneği bulunan 17.10.1996 günlü kat malikleri kurulu kararı, pay ve paydaş çoğunluğu ile alınmış ise yeterli olacaktır.

Ancak, bu konuda özel olarak dikkate alınması gereken bir husus, bu tür kullanımın bağımsız bölüm maliklerinden herhangi birinin kendi bağımsız bölümünden yararlanmasına engel teşkil etmemesi zorunluluğu vardır. Boşluğun otopark olarak kullanılması ana bina dışında bağımsız bölümü bulunan davacının bağımsız bölüme gidiş gelişini engelleyecek ise, engel olan unsurların ne olduğu saptanmalı ve otopark kullanımının bu suretle alınacak tedbir ve kısıtlama ile kullanımı sağlanmalıdır. Bu husus da mahkemenin bilirkişiden alacağı mütalâa uyarınca hüküm altına alınacak tedbirlerle sağlanacaktır. (Y. 18. HD., 09.07.1997, E. 1997/5980, K. 1997/7300.)


Dolayısı ile onaylı projede bulunmadığı halde yapılmış ise basket sahası , mini futbol sahası gibi yapılar kat maliklerinin tümünün kararı ile yapılması gerekirken siz de yapılmamış ise bu halde Yönetiminize başvurun , durumu izah edin , gürültünün sınırlandırılmaması halinde, oyun saatlerinin sınırlandırılmaması halinde (örneğin sabah 11:00 akşam 19:00 gibi saha açık olabilir, bu saatler dışında kilitlenir) tarafınızın mahkemeye başvuracağını ve onaylı projede bulunmayan bu alanın onaylı projeye uygun hale getirilmesini sağlayacağınızı , bu konuda haklı olduğunuzu gerekirse belediye ye de başvuracağınızı ve yapı tatil tutanağı düzenleteceğinizi sözlü, yazılı en son noter kanalı ile ihtar edin.

Sonra  bu mini futbol sahası onaylı proje de var ise !

Bu taktirde "gürültü" konusuna gireceğiz.


Gürültüler akşam 22.00 den sonra devam ediyorsa aşağıda ayrıntıları da verilen durumlarda yine binanın yönetimine konuya müdahale etmesi için başvurabilir,  ihtar veya kat malikleri kurulunda benzer kararlar alınması için girişimlerde bulunmasını talep edebilirsiniz.

Gürültüler gece 24:00'den sonra devam ediyorsa Çevre Bakanlığının Gürültü Kontrol Yönetmeliğinin uygulanması için kaymakamlığa dilekçe ile veya olay anında kolluk kuvvetine ihbar da yapabilirsiniz.

Gürültüler gün boyu  gürültü kontrol yönetmeliği - aşağıda var- ne aykırı olarak  KONUTLAR KISMINDAKİ DÜZEYLERİ OKUYUNUZ- ediyorsa o halde mini futbol sahası ile evinizin arasındaki bölüme ses duvarı , akustik ve ses izolasyonu çalışmalarından birinin yapılması için binanın yönetimine konuya müdahale etmesi için başvurabilir,  ihtar veya kat malikleri kurulunda benzer kararlar alınması için girişimlerde bulunmasını talep edebilirsiniz.

Yönetici ve/veya kat malikleri mini futbol sahası ile evinizin arasındaki bölüme ses duvarı , akustik ve ses izolasyonu çalışmalarından birinin yapılması için karar almaz iseler  konuyu sulh mahkemesine taşıyabilirsiniz. Ancak bu tespitin de bilikişi yolu ile yapılması gerekecektir.

Gelelim Gürültü ile İlgili hukuki ve teknik kısma!

Konununuz KMK Madde 18 ile ilgilidir. Hukuk genel kurulu kararları ve mahkeme kararları neticesinde bir yorum yapacağım.

İlgili bağımsız bölümü  yönetiminiz bir yazı ile uyarsın. KMK'nın 18. maddesine göre "  Kat malikleri, gerek bağımsız bölümlerini, gerek eklentileri ve ortak yerleri kullanırken doğruluk kaidelerine uymak, özellikle birbirini rahatsız etmemek, birbirinin haklarını çiğnememek ve yönetim planı hükümlerine uymakla, karşılıklı olarak yükümlüdürler" açıklaması ve kuralı bulunmaktadır.


Maddenin bir kısmı BİRBİRLERİNİ RAHATSIZ ETMEMEK üzerine kuruludur : Kat mâlik lerinin, apartmandaki diğer sakinlerin huzur ve rahatını bozacak şekilde gürültü yapmamaları; çevreyi rahatsız edecek şekilde bağırıp çağırmamaları, yüksek sesle şarkı söylememeleri, dans etmemeleri, her türlü çalgı âletini, radyo, televizyon, müzik seti gibi cihazları yüksek sesle çalmamaları; çamaşır makinesi, elektrik süpürgesi ve benzerlerini gürültülü bir şekilde çalıştırmamaları; uygun olmayan saatlerde tamirat yapmamaları özellikle saat 22.00'den sonra sessizliği bozacak ve başkalarının uykusuna engel olacak şekilde harekette bulunmamaları gerekir.

RAHATSIZLIK NEDİR?Rahatsızlık, sübjektif bir kavram olduğu için kişiye, zamana ve yere bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu nedenle rahatsızlık verdiği ileri sürülen davranışın, niteliğinin "Uzman Bilirkişi" tarafından belirlenmesi gerekir.

Bakın size gürültü ile ilgili net bir örnek veriyim.

Kat mâlikleri, "Gürültü oluyor!" diye çocukların bahçede oynamalarını yasaklayamazlar!!!—   Oynamak, çocukların hakkıdır ve bu haklarının
tamamen ellerinden alınması doğru değildir. Bundan dolayı, kat mâlikleri gürültü oluyor diyerek çocukların bahçeye çıkıp oynamasını günboyu önleyecek bir karar alamazlar ve bu konuda dâva açamazlar. Ancak, apartman sâkinlerinin öğle uykusu saatlerinde çocukların bahçede oynamaları yasaklanabilir.

GÜRÜLTÜ SINIRI NEDİR? Gürültü Kontrol Yönetmeliğine göre gürültü sının, evler için otuma odalarında 60, mutfak ve banyoda 70 desibeldir.

Şimdi Net Reçeteniz...

Kanun gece 22:00 'den sonrasını sınırlamıştır.

Ayrıca  11 Aralık 1986  tarihinde , 19308  Sayılı Resmi Gazete'de Yayınlanarak Yürülüğe Giren  Gürültü Kontrol Yönetmeliği şunları der!


ve Ayrıca Tablo 5'de Tablo 5.

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap[/quote]

GÜRÜLTÜ SINIRI NEDİR? Gürültü Kontrol Yönetmeliğine göre gürültü sınırı, şehirdeki evler için oturma odalarında 60, mutfak ve banyoda 70, yatak odalarında 35 desibeldir.

Ancak "rahatsızlık" subjektif bir kavram olduğu için kişiye, zamana ve mekana bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu nedenle rahatsızlık verilen davranışın uzman bilirkişi tarafından belirlenmesi gerekir.

Gürültü Konntrol Yönetmeliği'ne Bu Linkten Ulaşabilirsiniz.
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap


Hukuk yolu ile değil, polis veya savcılık yolu ile çözmeyi de deneyebilirsiniz. Şikayetlerinizi onlara iletebilirsiniz.

Bu arada Gürültü Konusunun POLİS VAZİFE VE SELAHİYET KANUNU (ilgili maddeler) ilgili kısmı

POLİS VAZİFE VE SELAHİYET KANUNU (ilgili maddeler)

Madde 14 – Şehir ve kasabalarda gerek mesken içinde ve gerek dışında saat 24 ten sonra her ne suretle olursa olsun civar halkının rahat ve huzurunu bozacak surette gürültü yapanlar polisçe menolunur.Bu yasağı dinlemeyenler hakkında ceza kanununun 546 ncı maddesine göre takibat yapılır. Zabıtadan izin alınarak yapılacak düğün ve müsamere ve balolar bu kayıttan müstesnadır.


Gürültü Konusu Kısa Özet!!!

1. Başkalarını rahatsız etme konusu KMK. Md 18 ve Md 19 dadır.
2. Rahatsızlık subjektif bir kavramdır. Kimin neden rahatsız olacağına rahatsız eden dahi karar veremez. Bu sebeple rahatsızlığın bir ölçüsü yoktur.
3. Konu sulh mahkemesine gittiğinde ses düzeyi  bilirkişi tarafından dikkate alınır.
4. Akşam 22:00'ye kadar Gürültü Kontrol Yönetmeliği nin altındaki sesler normal seslerdir.

Şimdi bu konuda diğer yorumlarımın linkini vereyim.

Alt Komşunun enstrüman sesinden şikayetçi olması-Gürültü
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Koşu Bandı Aldım. Komşum Gürültüden Şikayetçi .Tahammül ve hoşgörü sınırı nedir
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Gürültü Yapan (Rahatsızlık Veren) Sakinler ve Yapılabilecekler.
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

GÜRÜLTÜ KONTROL YÖNETMELİGİ
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Ortak alana yapılan basket sahası (Sonradan yapılan faydalı yenilik ve ilaveler)
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Site Yönetimi Çocukların Oyunlarını Engelleyebilir mi?
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

apartman dairesinde parti vb toplantılar düzenlenmesi???
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

KAZAN DAİRESİNDEN GELEN HİDROFOR SESİ
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Hem Resmi Nikahları Yok , Hem De Feci Gürültü
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap Mesajı Paylaş
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Gürültü Yapan Komşular ile İlgili Yapılabilecekler veya Gürültünüzden Rahatsız Olduğunu İfade Eden Komşular ile İlişkiler İçin Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap, Videoyu İzleyebilir, Aşağıdaki linkteki konuya bakabilirsiniz.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap


Mesajı Paylaş
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmukiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.