Sayın Üyelerimiz ! Lütfen Beklememeniz Adına Forum'da Sorunuz İle İlgili Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız.!
Arama Sayfasına Ulaşmak İçin ! TIKLAYINIZ!!! Linkleri gorebilmeniz icin izniniz yok! Uye ol veya Giris yap

Reklam Alanı !

Gönderen Konu: Kullanmadığım Ortak Giderlerine Ait Ödeme Yaparmıyım ?  (Okunma sayısı 4451 defa)

  • yavuzkutuk
  • Üye
  • **
  • İleti: 1
  • 0

  • AKTIFLIK

    DENEYIM
    *
    SEVIYE
    **
  • Çevrimdışı
Kullanmadığım Ortak Giderlerine Ait Ödeme Yaparmıyım ?
« : Aralık 17, 2008, 07:22:13 ös »
 3 blokluk bir sitenin giriş katında ikamet ediyorum.

1.Sorum; Asansörü kullanmıyorum bu asansörle ilgili yapılan giderleri ödemem gerekiyor mu?
2.Sorum; Bloğa giriş kapısına ekstradan kartlı geçiş yaptılar.Yani saten anahtarla giriyoruz benim görüşüm biraz lükse kaçıldı.Ben son toplantıya işlerim nedeni ile gidemedim böyle bir karar alınıp alınmadığından haberim yok.
Bununla ilgili para topluyorlar benim herhangi bir ödeme yapmak gibi bir zorunluluğum var mı?

Teşekkürederim Kolay gelsin.


  • Okunma sayısı 4451 defa
  • 1 Yanıt



  • mete
  • Üye
  • **
  • İleti: 1
  • 0

  • AKTIFLIK

    DENEYIM
    *
    SEVIYE
    **
  • Çevrimdışı
Ynt: Kullanmadığım Ortak Giderlerine Ait Ödeme Yaparmıyım ?
« Yanıtla #1 : Aralık 18, 2008, 11:29:06 ös »
3 blokluk bir sitenin giriş katında ikamet ediyorum.

1.Sorum; Asansörü kullanmıyorum bu asansörle ilgili yapılan giderleri ödemem gerekiyor mu?
 
öncelikle 634 sayılı kat mülkiyeti kanunu ilgili maddesi itibarı ile ödemek zorundasın
 
III- Anagayrimenkulün genel giderlerine katılma :
Madde 20 - (Değişik birinci fıkra:13/4/1983 - 2814/9 md.) Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça:
a)      Kapıcı, kaloriferci,bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak;
b)      Anagayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım,koruma ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında; Katılmakla yükümlüdür.
c)      Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamaz. (Değişik: 13/4/1983 - 2814/9 md.) Gider veya avans payını ödemeyen kat maliki hakkında, diğer kat maliklerinden her biri veya yönetici tarafından, yönetim planına, bu Kanuna ve genel hükümlere göre dava açılabilir, icra takibi yapılabilir. Gider ve avans payının tamamını ödemeyen kat maliki ödemede geciktiği günler için aylık yüzde on hesabıyla gecikme tazminatı ödemekle yükümlüdür. Birinci fıkradaki giderlere, kat maliklerinden birinin veya onun bağımsız bölümünden herhangi bir suretle faydalanan, kişinin, kusurlu bir hareketi sebep olmuşsa, gidere katılanların yaptıkları ödemeler için o kat malikine veya gidere sebep olanlara rücu hakları vardır.




Paylas facebook Paylas linkedin Paylas twitter
 


Kullanmadığım Ortak Giderlerine Ait Ödeme Yaparmıyım ? Konusuna Ait Benzer Konular

Bir kira yılı içinde,sözleşmede belirtilen şekilde ödeme yapmayan kiracıya iki (
Kiracınız kirayı ödemiyorsa nasıl dava açabilirsiniz?Bir kira yılı içinde,sözleşmede belirtilen şekilde ödeme yapmayan kiracıya ... Devamı...

Gösterim: 9530 - Yanıt: 1 - Başlatan:Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
ORTAK YERLERİN TAPUYA KAYDI - Ortak yerler
ORTAK YERLERİN TAPUYA KAYDI Ortak yerlerMADDE 67 Toplu yapı kapsamında olup, bütünüyle bu kapsamdaki bağımsız bölümlerin ortak k... Devamı...

Gösterim: 8667 - Yanıt: 1 - Başlatan:Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
ORTAK GİDERLERDEN KACIS YOK - Ortak giderlere katılma
ORTAK GİDERLERDEN KACIS YOKOrtak giderlere katılmaMADDE 72  Toplu yapı kapsamındaki belli bir yapıya veya yapıların sadece birka... Devamı...

Gösterim: 8081 - Yanıt: 0 - Başlatan:Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
Aidat Ödeme Sorumluluğunuz Sahip Olduğunuz Bağımsız Bölümümün Arsa Payı Oranı ka
Aidat Ödeme Sorumluluğunuz Sahip Olduğunuz Bağımsız Bölümümün Arsa Payı Oranı kadardır.Arsa payı, sahip olduğunuz bağımsız bölüm... Devamı...

Gösterim: 2534 - Yanıt: 0 - Başlatan:ck0902
SGK Tahakkuk Fişi ile Ödeme Tutarı farklı.
Merhaba,SGK dan aldığımız tahakkuk fişi ile bankadan otomatik ödeme yapmak istedim. Fakat ekteki dosyalardan da görüldüğü gibi S... Devamı...

Gösterim: 7834 - Yanıt: 5 - Başlatan:chrome1235