Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

KMK 35-g) Anagayrimenkulü ilgilendiren bir sürenin geçmesinden...

Başlatan ck0902, Haziran 11, 2016, 04:09:04 öö

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

İLGİ KMK 35-g) : (Yöneticinin Görevleri) : Anagayrimenkulü ilgilendiren bir sürenin geçmesinden veya bir hakkın kaybına meydan vermiyecek gerekli tedbirlerin alınması;

Kat Malikleri Genel Kurul Toplantılarında, genel giderler için, tamirat, Faydalı Yenilik ve İlaveler için kararlar alınarak toplam bütçe, kat maliki sayısına bölünmek suretiyle kat maliki aidat avans miktarı belirlenmektedir.

Ancak bazı kat malikleri, aidat ödeme sorumluluklarını yerine getirmemektedir. Aidat tahsilat yetkisi site yönetiminde olduğundan, söz konusu kat malikleri hakkında resmi nitelikte hukuki süreç blok yönetimi tarafından takip edilememektedir. Öyle ki, bu durumda olan kat malikleri aidat borçlarını ödediğinde, bloğa aktarılan aidat tutarının kimlere ait olduğu bilinmemektedir ya da takibi çok zor olmakla birlikte kesinlik göstermemektedir. 

Blok yönetimi, doğal gaz gibi ödenmemesi halinde gecikme cezası dışında, kesintiye ve büyük maddi yaptırımlara mümkün olduğunca yakalanmamak için, (örneğin bütçede çatı onarımı için ön görülen gider olsa da, toplanan aidatlar bu giderler için kullanılamayıp), doğal gaz faturasının ödenmesi için kullanılmaktadır.

Bu durumda gerekçesi gösterilerek  hazırlanan işletme projesi ile eşit miktarda borçlandırılan kat maliki, kesintiye uğratılamayacak (örneğin doğal gaz faturasını ödemek gibi) binanın bütününün sorumluluğunun karşılanması için  aidat borcunu ödemeyerek yükümlülüğünü yerine getirmeyen kat malikinin yerine de ödeme yapmış oluyor.

Yani işletme projesinde gider olarak planlanan bazı kalemler uygulanamadan, bu kaleme karşılık gelen aidat/avans miktarının bir kısmı acil ödemelere transfer edilerek kat malikinden haksız yere veya fazladan para tahsil edilmiş oluyor.

Bir başka deyişle aidatını ödeyen kat maliki, aidatını ödemeyen kat malikinin yerine giderleri karşılamış oluyor.

Bu durumda borcunu ödeyen kat maliki, borcunu ödemeyen kat malikinden dolayı alacaklı hale geliyor.

Sorularım :
(1) Blok yöneticisi aidat toplama yetkisi site yönetiminde dahi olsa, yasal olarak zorunlu bir şekilde alacaklı kat maliklerinin isim listesini ve alacak miktarını faaliyet raporunda belirtmek zorunda mıdır? Belirtmek zorunda olduğu halde belirtmedi ise, bunun hukuki sonucu ne olur?  İbra edilmesi mümkün müdür?
(2) Kat Malikinin Yöneticinin bu nedenlerle ibra edilmemesi halinde nasıl önlem alabilir?
(3) Yönetici ibra edilse bile, beş yıllık zaman aşımı kapsamında yeni yöneticiden bu alacakların tespiti ve geri ödemesi istenebilir mi?

Kıymetli katkılarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Tecrübe kazandıkça sitedeki sorulara cevap veremeye  çalışarak faydalı olmaya gayret ediyorum.
Linkback: KMK 35-g) Anagayrimenkulü ilgilendiren bir sürenin geçmesinden... Mesajı Paylaş


  • Gösterim 3,383 
  • Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Borçlarına İlişkin Konular
  • 0 Yanıt

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmukiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.