KatMulkiyeti.Com Her Bininci Üyesine Tam İçtihatlı ve Açıklamalı Kat Mülkiyeti Kanunları Seti Hediye Etti. Sıra 13.000 Üyede!

Reklam Alanı !

Gönderen Konu: GİRİŞ (ZEMİN) KATINDA OTURANLAR ASANSÖR GİDERLERİNE KATILMAK ZORUNDA MIDIR?  (Okunma sayısı 29440 defa)

  • Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
  • Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
  • Yönetici
  • Forum Gurusu
  • *****
  • İleti: 1211
  • Nerden: İstanbul
  • 1848
  • Kat Mülkiyeti İlişkileri ve Toplu Yapı Yönetimi

  • AKTIFLIK

    DENEYIM
    *
    SEVIYE
    **
    • KatMulkiyeti.Com - Apartman, Bina , Blok Yapı , Site , uydu Kent , Alışveriş Merkezi (AVM) , Toplu Konut ve Residence (Rezidans), Apart Otel, Devre Mülk ve Devre Tatil Gibi Yeni Yaşam Alanları Yönetimi ve Yöneticiliği Paylaşım Portalı
  • Çevrimdışı
Kat Mülkiyeti Kanunu’na tabi binalarda ortak yerleri kullanmamaktan dolayı bunların masrafına iştirakten kaçınılamaz. Ancak bunun aksine hükümler yönetim planına konabilir ve böyle bir hüküm de geçerlidir. Çoğunlukla uygulamada gördüğümüz, bu tür bağımsız kat maliklerinin asansör giderlerinden muaf tutulduğudur. Eğer yönetim planında böyle bir madde yoksa, konuyu bağımsız bölüm malikleri toplantısında gündeme getirerek, yönetim planı değişikliği talep edebilirsiniz. Bu toplantıda adil bir karar alınmazsa, Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 33. maddesine göre, açıkça adalet kurallarına aykırı durumun değiştirilmesi ve adil bir hale getirilmesi için, bulunduğunuz yerdeki sulh hukuk mahkemesine başvurabilir, yönetim planındaki hükmün değiştirilmesini talep edebilirsiniz.
Üyelerimiz ! Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız.! Linkleri gorebilmeniz icin izniniz yok! Uye ol veya Giris yap


  • Okunma sayısı 29440 defa
  • 3 Yanıt



  • ayten
  • Üye
  • **
  • İleti: 3
  • 0

  • AKTIFLIK

    DENEYIM
    *
    SEVIYE
    **
  • Çevrimdışı

zemin katda oturanlar asansör parasını 5 lr eksik vereceklermi

  • ayten
  • Üye
  • **
  • İleti: 3
  • 0

  • AKTIFLIK

    DENEYIM
    *
    SEVIYE
    **
  • Çevrimdışı
zemin katda oturanlar asansör parasını eksik vereceklermi yeni yasaya göre

  • Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
  • Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
  • Yönetici
  • Forum Gurusu
  • *****
  • İleti: 1211
  • Nerden: İstanbul
  • 1848
  • Kat Mülkiyeti İlişkileri ve Toplu Yapı Yönetimi

  • AKTIFLIK

    DENEYIM
    *
    SEVIYE
    **
    • KatMulkiyeti.Com - Apartman, Bina , Blok Yapı , Site , uydu Kent , Alışveriş Merkezi (AVM) , Toplu Konut ve Residence (Rezidans), Apart Otel, Devre Mülk ve Devre Tatil Gibi Yeni Yaşam Alanları Yönetimi ve Yöneticiliği Paylaşım Portalı
  • Çevrimdışı
Ayten Hanım Sakın yanlış anlaşılmasın.

Bu bölümde açıkladığımız ana tema Kat Mülkiyeti Kanununa tabi binalarda ortak yerleri kullanmamaktan dolayı bunların masrafına iştirakten kaçınılamaz.  Yani Asansör giderlerinden zemin katta oturuyor diye ödemekten kaçınamaz.

Ancak bunun aksine hükümler yönetim planına konabilir ve böyle bir hüküm de geçerlidir. Çoğunlukla derken bu tür hükümlerin tersine uygulamalardan en çok gözümüze çarpanı ve  uygulamada gördüğümüz, bu tür bağımsız kat maliklerinin asansör giderlerinden muaf tutulduğudur. Ama tabi muaf tutulamayan binalar muaf tutulanların belkide binlerce katıdır.

Yeni ysada bunun aksine hüküm yok. Yani aynen ödemeye devam. ( Yönetim planında aksine bir hüküm yoksa.)

"Zemin katta oturanlar yönetim planında aksine hüküm yokosa asansör masraflarını ödemeye devam ederler. Ödememekten kaçınamazlar..."

  HUKUK GENEL KURULU KARARI
*   Taraflar KMK. 'nun uygulanmasını kabul ediyorlarsa, asansör giderlerinden sorumlu tutulmaları gerekir.

Dava, apartmanın müşterek giderlerinden olan asansör tamirvebakım masraflarından davalının payına düşen   liranın tahsili iste
ğinden ibarettir. Davalı vekili müvekkilinin dairesinin zemin katta olup asansörden yararlanmadığı nedeniyle ve apartman yönetim planının 6 ncı maddesindeki (dükkanlar ve zemin kat ile birinci kat asansör bakım masraflarından ve dükkanlar aynca kalorifer masraflan ile merdiven elektrik sarfiyatından muaftır) hükmüne dayanarak davanın reddini savunmuştur.

Mahalli mahkemesince verilen davanın kabulüne ilişkin karar, davalı vekilinin temyizi üzerine bozulmuş ise de mahkeme önceki kararda direnmiş, direnme kararı yine davalı vekili tarafından temyiz edilmiştir.

Hukuk Genel Kurulunda incelenen tarafların karşılıklı iddia ve savunmalarına, dayandığı gerektirici nedenlere ve özellikle 28.2.1988 '" günlü oturumda yönetim planının bütün kat malikleri tarafından imza edilmemiş ve binaenaleyh geçerli bir yönetim planının varlığından söz edilemeyeceğinin taraflarca beyan edilmiş olmasına ve 12.6.1968 tarihli oturumda olayda 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanununun tatbikinin davalı tarafça kabul edilmiş bulunmasına ve 634 sayılı Kanunun 20 nci maddesinin (kat maliklerinden her biri, anagayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, korunma ve onarım giderleriyle yönetici aylığı ve kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ücretleri gibi diğer giderlere ve ortak tesislerle işletme giderlerine "ve giderler için toplanacak avansa, kendi arsa payı oranında katılmakla yükümlü olup başka türlü anlaşma olmadıkça, ortak yer veya tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçerek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamaz) hükmüne göre, yerinde olmayan temyiz itirazlarının reddiyle direnme kararının onanması gerekir.

Sonuç: Davalı vekilinin temyiz itirazlarının reddine, direnme kararının yukarıda gösterilen nedenlerle onanmasına ... (Y. HGK., 20.12.1972, E. 1969/5-1243, K. 1972/1494.)
« Son Düzenleme: Temmuz 19, 2012, 01:36:47 ös Gönderen: Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com »
Üyelerimiz ! Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız.! Linkleri gorebilmeniz icin izniniz yok! Uye ol veya Giris yap


Paylas facebook Paylas linkedin Paylas twitter
 


GİRİŞ (ZEMİN) KATINDA OTURANLAR ASANSÖR GİDERLERİNE KATILMAK ZORUNDA MIDIR? Konusuna Ait Benzer Konular

OTURMADIĞIM DAİRENİN APARTMAN GİDERLERİNE İŞTİRAK ETMEK ZORUNDA MIYIM?
Dairenin maliki olduğunuz müddetçe; otursanız da oturmasanız da giderlere iştirak etmek zorundasınız. Ödemelerinizi yapmadığınız... Devamı...

Gösterim: 4503 - Yanıt: 0 - Başlatan:Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
DENETÇİNİN TUTMAK ZORUNDA OLDUĞU DEFTERLER VAR MIDIR?
Denetçi ( ya da denetim kurulu), tıpkı yönetici gibi, birden başlayan sıra numaraları taşıyan ve her sayfası noter mührüyle tasd... Devamı...

Gösterim: 6558 - Yanıt: 0 - Başlatan:Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
EVE ZORUNLU GİRİŞ
Kat malikleri, yapıların depreme karşı dayanıklı hale getirilmesi çalışmalarında evlerine girilmesine izin vermek zorunda.Eski y... Devamı...

Gösterim: 4691 - Yanıt: 0 - Başlatan:Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
Yöneticilik Seçimi Mecburi Midir.? Bir Anayapıda Yönetici Olması Mecburi Midir?
Bir Web sitemize gelen mesaj ve cevabını aşağıda bulabilirsiniz.ilk kez bir apartmanın yöneticiliğini yapacağım ama bu konuda hi... Devamı...

Gösterim: 9575 - Yanıt: 5 - Başlatan:Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
Giriş Katlarda Oturanlar İçin Asansör Aidatı ve Onarım Masrafları
Merhabalar. Ben 6 katlı  24 daireli bir apartmanın  giriş katında  oturmaktayım. Aylık asansör bakım ve elektrik giderlerini 7 y... Devamı...

Gösterim: 77834 - Yanıt: 1 - Başlatan:leyl