Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

İzlemek İçin Tıklayın...  Apsiyon Akademi Yönetici Sohbetleri

"Dilediğiniz Zaman İzlemek İçin Yukarıdaki Görsele Tıklayınız... Apsiyon Yönetici Sohbetleri"

GECİKME CEZASI

Başlatan yılacar, Haziran 06, 2009, 01:20:01 öö

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bilindiği üzere ödentilerinde gecikme olanlardan aylık %5  oranında gecikme bedeli alınmaktadır. Bizim sitemizde aidat miktarı 35.-TL (otuz beşLira) dır. Bir aylık gecikme cezası dahi 150 kuruş olmaktadırki oldukça az bir tutardır. Bu nedenle Genel kurul kararı ile bu miktarı %10 a çıkarmak istiyoruz. Böyle bir kararın geçerliliği nedir? Yargıtayın hiç bir halde % 5 'i  (eski %10) geçemez kararı varmı.? Görüşlerinizi bekliyorum.Saygılar.
Linkback: GECİKME CEZASI Mesajı Paylaş


  • Gösterim 5,256 
  • Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Borçlarına İlişkin Konular
  • 1 Yanıt
AlıntıIII- Anagayrimenkulün genel giderlerine katılma :
Madde 20 - (Değişik fıkra: 13/04/1983 - 2814/9 md.) Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça:
a) Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak;
b) Anagayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma, güçlendirme (md:9) ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında;
Katılmakla yükümlüdür.
c) Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamaz.
(Değişik fıkra: 13/04/1983 - 2814/9 md.) Gider veya avans payını ödemeyen kat maliki hakkında, diğer kat maliklerinden her biri veya yönetici tarafından, yönetim planına, bu Kanuna ve genel hükümlere göre dava açılabilir, icra takibi yapılabilir. Gider ve avans payının tamamını ödemeyen kat maliki ödemede geciktiği günler için aylık yüzde beş (md:9) hesabıyla gecikme tazminatı ödemekle yükümlüdür.
Birinci fıkradaki giderlere, kat maliklerinden birinin veya onun bağımsız bölümünden herhangi bir suretle faydalanan, kişinin, kusurlu bir hareketi sebep olmuşsa, gidere katılanların yaptıkları ödemeler için o kat malikine veya gidere sebep olanlara rücu hakları vardır.Yukarıdaki kanun maddesinde altı çizili ve kırmızı yazılı alanları okuyunuz.
Kat malikleri olağan genel kurullarında tüm maliklerin salt çoğunluğu ile Kat Mülkiyeti Kanunu'nun belirlemiş olduğu gecikme tazminatından daha yüksek bir gecikme taminat oranı belirleyebilirler.

Genel kurul kararı ile bu miktarı %10 a çıkarabilirsiniz. Böyle bir karar geçerlidir.  Yargıtayın hiç bir halde % 5 'i  (eski %10) geçemez kararı yoktur. Mesajı Paylaş
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp