Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Eski borçlerı yeni malik ödeyecek mi

Başlatan kamiloglu, Nisan 26, 2016, 07:41:52 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

iyi günler,
2014 yılı sonunda bazı kapıcılarımız işten ayrıldılar. geçmişe dönük alacakları olduğu iddiası ile iş mahkemesine başvuru yaptılar. Site yönetimi olarak avukata vekalet verdik. 2015 yılı içerisinde siteye taşınan sakinler "biz yeni taşındık. avukat vekalet ücretine katılmayız, mahkemeyi kaybederseniz tazminat ödemek zorunda da değiliz" diye itiraz ediyorlar. 2015 yılında taşınan daire sakinleri avukat vekalet ücretini ve olası tazminatı ödemek zorunda mı ?
eski daire sakinlerine ulaşmamız mümkün değil
teşekkür ederim.
Linkback: Eski borçlerı yeni malik ödeyecek mi Mesajı Paylaş


  • Gösterim 6,294 
  • Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Borçlarına İlişkin Konular
  • 3 Yanıt
beyefendiciğim avukatı niye tuttunuz. size danışmanlık hizmeti versin diye. ona sordunuz mu. ne cevap verdi size. Mesajı Paylaş
Hakkından fazlasını isteyen elbet elindeki hakkını da kaybeder. Adalet vicdanınızın sesinde gizlidir.

Soruya soru ile karşılık verildi. Ama ben cevap verileceğini sanmıştım. Mesajı Paylaş

Mayıs 03, 2016, 01:35:05 öö #3 Son düzenlenme: Mayıs 03, 2016, 02:33:21 öö ck0902
Sayın "kamiloglu"

Sorunuza özet cevap : 2015 yılında taşınan daire sakinleri avukat vekalet ücretini ve olası tazminatı ödemek zorunda mı ?
Kat Malikleri Kurulunca usulüne uygun karar alındı ise; EVET/KESİNLİKLE. Öderler ancak borcu evlerinin eski sahibine rücu etmek için dava açabilirler. Eski daire sahiplerine ulaşması gereken siz değil yeni taşınan ev sahipleridir.

Yönetici Kat Maliki ile muhatap olur. Son ev sahibi Kat Maliki ünvanına sahip olduğundan yeni ev sahibi muhatabıdır.


. Bağımsız bölüm, ilk kez müteahhitten satın alındığında, satın alan bağımsız bölüm sahibi 1. el ev sahibidir. Müteahhidin kusurlarından ASLA sorumlu değildir. Hesap sorabilir. (Sonradan ortaya çıkan ancak olay sırasında kullanılan malzemenin ömründen daha kısa sürede deforme olan pis su tesisatının ağır masraf çıkarması halinde müteahhitten hesap sorabilir.)

. Bağımsız bölümün mevcut bir sahibi varken, sahibi tarafından bir başkasına satılması bağımsız bölümün devri anlamına gelir ve satın alan kişi bağımsız bölümü (evi) 2. EL olarak satın almış olur. Dolayısıyla evi satın alan (devralan) kişi bağımsız bölümü  borç ve alacakları ile satın (devir) almıştır.

(lehinize bir gelişme senaryosu : ) Örneğin eski ev sahibi sırasında binanın boş duvarına reklam aldıkları için ödenecek para kat malikine ödenir.  Ödeme tarihi sırasında sahibi siz iseniz bu para size ödenir. (veya Kat Malikleri Kurulunca alınacak bir karar ile, kat malikleri adına yine kat malikleri için kullanılmak üzere bankada muhafaza edilir)

(aleyhinize bir gelişme senaryosu : ) 
. Evin kusuru ile ilgili masraflar eski sahibini bağlamaz. Çünkü ev kusurları ve/veya tadil edilmiş hali ile 2. El olarak satılmıştır.

Burada 2. el bir araba satın aldığınızı düşünün. Bu araba neden yenisi kadar güçlü değil diyemezsiniz. (yani dememelisiniz)

. Evin eski sahibi zamanında Kat Malikleri Kurulunca alınan karar gereği ortaya çıkan avans, yeni toplanmaya başladı ise, yeni sahibi öder. Eski sahibine rücu edilemez. Çünkü avansın bağlantılı olduğu "Faydalı Yenilik ya da ilaveler" artık yeni sahibinin servetine eklenmiş olur. (Yani evin değeri artmış olur.)

Örneğin siz bir evi satın alırken o evin bağlı olduğu apartmana (hatta varsa apartmanın da bağlı olduğu sitenin) Yönetim Planı siz yeni geldiğiniz için size tebliğ edilmese bile, tebliğ edilmiş sayılır. Çünkü burada da muhatap kat malikidir. Kat malikinin yeni ya da eski olması O'nu sorumluluktan kurtarmaz.

Ancak evin eski sahibinden kaynaklanan bir sorumluluk (örneğin eski sahinin zamanında bir usulsüzlük nedeniyle ödenmesi gereken ceza) sizi bağlamaz. Siz ödersiniz, ancak eski sahibine borcu rücu edersiniz.

Örneğin, usulsüz kapıcı çalıştırdıkları için dava açılan ve kaybeden kat malikleri kurulu, davanın sonuçlandığı tarihte siz evi satın almış iseniz bu borcu siz ödersiniz, ancak eski sahibine rücu edebilirsiniz.


Evin eski sahibi varken ödenmeyen aidatlar sizden tahsil edilir, ancak bu borcu eski sahibine rücu edebilirsiniz. Çünkü bu borç eski sahibinin yararlandığı Faydalardır/Bir Tüketim kalemidir. Hatta Ödenmeyen elektrik borcu tahsili için, elektrik kurumu tarafından tutulan bir  tutanak ile eski sahibine icra gider.

Evinize gelince;  Ev/Daire/Bağımsız bölüm sahipleri birer kat malikidir.

Binanız Kat Malikleri Kurulu adına Yönetici tarafından yönetilir. Yöneticinin muhatabı kat malikidir.  Eski sahibi veya yeni sahibi diye bir muhatap olmaz. Son sahibi muhataptır.

Olayları; etkileyen ve etkilenen olarak incelemekte fayda var.

Usulsüzlük ve/veya (ek aidat hariç) (genel giderler için alınan) aidat vb. evin eski sahibi tarafından kullanımı sırasında; (yanan koridor lambası, kapıcı ücreti vb.) tüketim kalemi anlamına gelen masraflar dışında, eski sahibinin eski borçlardan sorumlu olacağını düşünmüyorum.

Kısaca usulüne uygun bir karar alındı ise, yeni ev sahipleri, avukat vekalet ücretine ve mahkemece dava sonrası bir ödeme emri çıkması halinde ödemeye katılmak zorundadır. Hatta karar alındıktan sonra makul sürede (1 ay ile 6 ay kuralına göre) karara karşı çıkıp Sulh Hukuk Mahkemesinde dava açılmadı ise, karar kabul edilmiş sayılır.

Faydalı oldu ise memnun olurum. Saygılar.
Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmukiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.