Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Eksik kalmış binanın tamamlanması için kat irtifakı sahipleri ne yapabilir?

Başlatan benjamin176, Ocak 20, 2018, 08:32:57 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

İyi günler arkadaşlar. Biz 8 kardeşiz. Arsamız üzerine bir müteahhitle yaptığımız kat karşılığı inşaat sözleşmesi, müteahhitin inşaatı tamamlamadan iflas edip kaçması neticesinde açtığımız dava ile ileriye etkili olarak feshedildi. Binanın tamamlanma oranı yüzde 65.

Sözleşmede, 3 dükkan ve 9 dairenin müteahhite, 8 dairenin arsa sahiplerine ait olması; müteahhite ait olacak bağımsız bölümlerin satış yetkisinin, inşaat ilerledikçe kademeli olarak müteahhite devredilmesi öngörülmüştü. Süreç içinde 3 dükkan ve 6 daire müteahhite devredildi, sözleşmenin ileriye etkili feshi neticesinde, son 3 daire arsa sahiplerinde kaldı.

Bu arada müteahhit, kendisine devredilen 3 dükkan ve 6 daireyi çeşitli kişilere satıp tapularını devretti. Yani şu an binada 3 dükkan sahibi + müteahhitten daire satın alan 6 kişi + kalan 11 dairenin sahibi olan 8 arsa sahibinin paylı mülkiyet hakkı mevcut.  Ayrıca binada kat irtifakı da kurulmuş durumda.

Şimdi biz arsa sahipleri olarak binanın yüzde 35'lik eksik bölümünü tamamlatmak istiyoruz. Bunun için, eski müteahhite devredilmeyen 3 dairemizi, yapılacak işin karşılığı olarak yeni yükleniciye devredeceğiz. Ancak ne yazık ki, müteahhitlerle yaptığımız görüşmelerde, bunun yetersiz olduğu ve üstüne 300 bin tl civarında para gerektiği belirtildi. Biz zaten 3 dairemizi vereceğimiz için, bu eksik kalan parasal kısmı da müteahhitin daire ve dükkan sattığı kişilerden almak istiyoruz. 5 daire sahibi, kişi başı 30 bin TL vermeye ikna oldu. Ancak binanın diğer pay sahipleri olan 3 dükkan sahibi ve 1 daire sahibi, para vermeye yanaşmıyor.

634 Sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu ne yazık ki kat irtifakı sahipleri için pek bir hükme yer vermemiş. Kat irtifakı sahiplerinin haklarına dair yegane hüküm olan 17'nci madde şu şekilde;

"Kat irtifakı sahipleri, ortak arsa üzerinde yapılacak yapının, sözleşmede yazılı süre içinde başlaması ve
tamamlanması için kendilerine düşen borçların yerine getirilmesini, karşılıklı olarak isteme ve dava etme hakkına sahiptirler.
Kat irtifakı sahipleri yapının tamamlanması için kendi aralarından veya dışarıdan
bir veya birkaç kişiyi yönetici olarak tayin edebilirler. Kat mülkiyeti yöneticisinin görev, yetki ve sorumluluklarına dair
hükümler, bu yönetici hakkında da uygulanır."

Bu durumda bizler, kat irtifakı sahipleri olarak, kat mülkiyetinde olduğu gibi bir genel kurul oluşturup, binanın eksik kalan bölümünün tamamlanması için, ilk arsa sahiplerinin 3 dairelerini yükleniciye devredeceği, diğer her bir pay sahibinin de 30 bin TL para vereceğine dair bağlayıcı bir karar alabilir miyiz? Veya genel kurul oluşturmak dışında, bu parayı pay sahiplerinden talep etmenin başka bir yolu var mıdır?

Bu konuda ne doğru düzgün bir içtihat, ne de mütalaa bulabildim. Binamızı çürümeye terk etmek istemiyoruz. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.
Linkback: Eksik kalmış binanın tamamlanması için kat irtifakı sahipleri ne yapabilir? Mesajı Paylaş


  • Gösterim 1,786 
  • Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Borçlarına İlişkin Konular
  • 0 Yanıt

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmukiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.