Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Dükkan için aidat vermek zorunlumu?

Başlatan siyahinci298, Haziran 25, 2008, 01:47:23 öö

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Apartmanın bulvara bakan güney yönünde 35 metre karelik bir dükkan kiraladım apartmanın giriş kapısı kuzeye bakmaktadır benim dükkanımla hiç bir ilişkisi yoktur çevre düzenlemesi olarak apartmanın kuzeyini, dogusunu, batısını apartmanın güney sınırına kadar kilit taş döşenmiş onarım ve bakımı yapılmıştır. Ancak benim kiraladıgım dükkan ve yanındaki diğer dükkanların önü hala toprak olarak durmakta ve herhangi çevre düzenleme faaliyetinde bulunulmamıştır. Ayrıca apartman kapıcısının , kullanılan asansörün,  yapılan çevre temizliginin bana hiç bir faydası yoktur ve bu hizmetlerden faydalanmıyorum benden normal dairelerde oturan bütün hizmetlerden faydalanan daire kulanıcıları gibi 30 ytl aidat istiyorlar bu hizmetlerden faydalanmadıgım ve apatman ile hiç alaksı dükkan kiracısı olduğum halde bu aidatı kanuna göre ödemek zorunda mıyım? vereceginiz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim
Linkback: Dükkan için aidat vermek zorunlumu? Mesajı Paylaş


  • Gösterim 67,837 
  • Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Borçlarına İlişkin Konular
  • 1 Yanıt
Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Apartmanın bulvara bakan güney yönünde 35 metre karelik bir dükkan kiraladım apartmanın giriş kapısı kuzeye bakmaktadır benim dükkanımla hiç bir ilişkisi yoktur çevre düzenlemesi olarak apartmanın kuzeyini, dogusunu, batısını apartmanın güney sınırına kadar kilit taş döşenmiş onarım ve bakımı yapılmıştır. Ancak benim kiraladıgım dükkan ve yanındaki diğer dükkanların önü hala toprak olarak durmakta ve herhangi çevre düzenleme faaliyetinde bulunulmamıştır. Ayrıca apartman kapıcısının , kullanılan asansörün,  yapılan çevre temizliginin bana hiç bir faydası yoktur ve bu hizmetlerden faydalanmıyorum benden normal dairelerde oturan bütün hizmetlerden faydalanan daire kulanıcıları gibi 30 ytl aidat istiyorlar bu hizmetlerden faydalanmadıgım ve apatman ile hiç alaksı dükkan kiracısı olduğum halde bu aidatı kanuna göre ödemek zorunda mıyım? vereceginiz bilgiler için şimdiden teşekkür ederimApartmanın girişinin farklı bir yerde olmasının bir anlamı yok. Siz bu apartmanın zemin kotunda bulunuyorsunuz önemli olan bu. Dükkanınızın önünün düzenlenmesi için yöneticinize başvurunuz. Çünkü burası ortak alandır. Ancak siz bu bölgede tüm malikler onay vermedikçe veya yönetim planında bir tezgah açabileceğinize dair bir hüküm yoksa tezgah filan açamazsınız bilginiz olsun.

Dükkân önünde bulunan boşluklar kural olarak ortak yerlerdendir. Bu nedenle, dükkân sahibinin burayı tek başına tasarruf etmesi mümkün değildir. Ama, Onanmış Mimarî Projede bu boşluğun dükkâna ait olduğu ve onun eklentisi olduğu belirtilmişse, bu durumda dükkânın eklentisi olarak kabul edilir.

Apartmanın yönetim planını elde ediniz . Bu yönetim planında aidat ödemeleri konusunda hükümler bulunmaktadır. Örneğin bazı yönetim planlarında dükkan sahiplerinin ve/veya zemin katların asansör masraflarına katılmayacağı yazabilir. Yönetim planında ne yazıyorsa o uygulanmalıdır. Eğer ödemeyeceğiniz yazıyorsa neleri ödemeyeceğiniz de belirtilmiştir. ( apartman kapıcısının , kullanılan asansörün,  yapılan çevre temizliginin masraflarına katılıp katılmayacağınız belirtilmiştir.) Eğer asansöre katılmayacağınız yazıyorsa katılmayacağınız masraf sadece asansör masaraflarıdır. Diğerlerine katılmak zorundasınızdır.

Eğer yönetim planında katılıp katılmayacağınıza dair bir hüküm yoksa faydalanmasanızda tüm ortak giderlere katılmak zorundasınızdır.

Eğer yönetim planında ortak giderlere katılacağınıza dair bir hüküm varsa veya yazılmamışsa , tüm ortak giderlere katılmanız zorunludur. Kat malikleri kurulu ancak ve ancak tüm maliklerin onay vermesi ile sizlerin katılmayacağı yönetim giderlerini tespit edebilirler. Bu karar için tüm maliklerin tamamının yani %100'ünün olumlu oy vermesi ve karara yazdırması gerekir.

Aksi taktirde tüm ortak giderlere faydalanmasanız da katılmak zorundasınızdır.

Peki Yönetim Planı yoksa ne olacak?

Taraflar Kat Mülkiyeti Kanununu'nun uygulanmasını kabul ediyorlarsa, asansör giderlerinden sorumlu tutulmaları gerekir. Yönetim planının bütün kat malikleri tarafından imza edilmemiş ve binaenaleyh geçerli bir yönetim planının varlığından söz edilemez ise yani yönetim planı mevcut değilse dahi 634 sayılı Kanunun 20 nci maddesinin (kat maliklerinden her biri, anagayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, korunma ve onarım giderleriyle yönetici aylığı ve kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ücretleri gibi diğer giderlere ve ortak tesislerle işletme giderlerine "ve giderler için toplanacak avansa, kendi arsa payı oranında katılmakla yükümlü olup başka türlü anlaşma olmadıkça, ortak yer veya tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçerek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamaz) hükmüne göre dükkanlar tüm ortak giderlere aynı oranda katılırlar.(Y. HGK., 20.12.1972, E. 1969/5-1243, K. 1972/1494.)

İyi günler dilerim. Mesajı Paylaş
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmukiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.