Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Dış Cephenin Boyanması Masraflarını Ödemeyenler Hakkında Neler Yapılabilir? ...

Başlatan Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com, Temmuz 24, 2008, 12:14:19 öö

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

SAYIN ÜYELERİMİZ LÜTFEN ÖZEL MESAJLA SORU SORMAYINIZ!
SORULARINIZI FORUM İÇİNDE SORUNUZ!AlıntıNECATİ
Yeni Üye


Karma: 0
[applaud] [smite]
Offline

Mesaj Sayısı: 0    dış cepnin boyanması
« Gönderilen: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap : Temmuz 02, 2008, 02:09:15 pm » Alıntı Yanıtla Sil   

--------------------------------------------------------------------------------
45 kişilik bir apartmanda yöneticiyim.apartmanın dış cephesinin,otoparkının vebahçeye demir kapı yapımı için alınan karara uymayıp iki(2) kişi ödemiyeceğini söylemekte,diğer 43 kişi ile işi bitirmek üzereyiz.bunun yasal yaptırımı nedir?Açıklarsanız sevinirim.Saygılarapartmanın dış cephesinin,otoparkının ve bahçeye demir kapı yapımı için alınan kararın çoğunluğu nedir?
Karar alırken yaklaşık bütçe de kat malikleri tarafından onaylanmış mıdır?

Sözünü etttiğiniz tüm bu kararlar Faydalı Yenilik ve İlavelere girmektedir.
Bu tip kararlar tüm kat maliklerinin salt çoğunluğu (yarısından bir fazlası ile ) alınır.
-Dikkat ediniz! Toplantıya katılanların değil, tüm maliklerinin yarısının bir fazlasının kabulü-

Eğer kararınızın altında bu çoğunluk ile kabul edildiğini belirten imzalar var ise o halde ;

kat malikleri kurulu kararlarını tebliğ etmiş iseniz, tebliğ ediniz. Tebliğ sonasında her daireye düşen yatırım avans payını kat maliklerine bildirmedi iseniz bildiriniz. Son ödeme tarihini de bildiriniz.

Bu bildirimleri ya imza ile teslim tutanağı ile yapınız veya iadeli taahhütlü mektup ile yollayınız.

Tüm bu işlemleri yaptı iseniz son ödeme tarihinden itibaren aylık %5 gecikme tazminatı ekleyerek ödemeyen kat maliklerinden noter kanalı ile ödemenin yapılmasına dair ihtar ile bildiriniz . 7  günlük ödeme süresi koyunuz.

Ödemiyorlarsa o halde ilamsız icra takibi yapınız.

İlamsız icra takibine itiraz ederlerse sulh hukuk mahkemesinde dava açınız.

Bu noter - icra ve dava işlemlerini kendiniz yürütemeyecek durumda iseniz bir avukata danışınız.

İyi günler dilerim.
Linkback: Dış Cephenin Boyanması Masraflarını Ödemeyenler Hakkında Neler Yapılabilir? ... Mesajı Paylaş


Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
  • Gösterim 11,741 
  • Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Borçlarına İlişkin Konular
  • 3 Yanıt
Herkese slm, bu dış cephenin onarılması ile ilgili benimde bir sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim. Son yapılan KMK değişikliklerinden sonra gecikme faizi aylık net %5 olarak belirlenmiştir. peki bu faiz uygulamasını hem işletme projesindeki giderlere hemde bakım onarım giderlerine uygulayabiliyormuyuz?

Daha net soracak olursak; Bakım onarım bedeline faiz uygulamak yasalmıdır? Karar defterinde sadece gecikmeler için %5 gecikme cezası uygulanır şeklinde bir ifade vardır. teşekkürler şimdiden. Mesajı Paylaş

SLM KAT MALİKLERİ KURULUNDAN YETKİ ALMADAN,YAZILI HİÇ BİR ŞEKİLDE  KAT MALİKLERİNE TEBLİG ETMEDEN ,ÜSTELİK PİYASA FİYATLARI ÜZERİNDEN SİTEYE MANTOLAMA YALTIM YAPILIRMI? FİRMA SİTEYE YALITIMA BAŞLADI .SÖZLÜ UYARDIK,NOTERDEN İHTAR ÇEKTİK ,SAVCILIGA SUÇ DUYURUSU YAPTIK .FİRMA USULSUZLUGU BİLİYOR AMA BEN PARAMI ALIRIM ARKAM KUVVETLİ DİYOR .İŞ ÇOK ÇETREFİLLİ DİYE BİR İKİ AVUKAT ALMAK İSTEMEDİ SORUM ŞU SAVCILIKTAN CEVAP GELİNCEYE KADAR İŞİ DURDURAMAYIZ MI?LÜTFEN ACİL CEVAPLARSANIZ ,TEŞEKKÜR EDERİM  BÖYLE BİR SİTE  OLUŞTURDUGUNUZ İÇİN, HAKKIMI ÖGRENİP ARAMAYA BAŞLADIM
Mesajı Paylaş

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
Herkese slm, bu dış cephenin onarılması ile ilgili benimde bir sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim. Son yapılan KMK değişikliklerinden sonra gecikme faizi aylık net %5 olarak belirlenmiştir. peki bu faiz uygulamasını hem işletme projesindeki giderlere hemde bakım onarım giderlerine uygulayabiliyormuyuz?

Daha net soracak olursak; Bakım onarım bedeline faiz uygulamak yasalmıdır? Karar defterinde sadece gecikmeler için %5 gecikme cezası uygulanır şeklinde bir ifade vardır. teşekkürler şimdiden.


Gecikme faizi değil bizim uyguladığımız, "gecikme tazminatı" . Faiz ve tazminat ayrı terimlerdir.

Gecikme taziminatı tüm giderler için (yatırım dahil) uygulanabilir.Yani hem işletme projesindeki giderlere hemde bakım onarım giderlerine uygulayabilirsiniz.


Gerekçe Kat Mülkiyeti Kanunu Md: 20
III- Anagayrimenkulün genel giderlerine katılma :
Madde 20 - (Değişik fıkra: 13/04/1983 - 2814/9 md.) Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça:
a) Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak;
b) Anagayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma, güçlendirme (md:9) ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında;
Katılmakla yükümlüdür.
c) Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamaz.
(Değişik fıkra: 13/04/1983 - 2814/9 md.) Gider veya avans payını ödemeyen kat maliki hakkında, diğer kat maliklerinden her biri veya yönetici tarafından, yönetim planına, bu Kanuna ve genel hükümlere göre dava açılabilir, icra takibi yapılabilir. Gider ve avans payının tamamını ödemeyen
kat maliki ödemede geciktiği günler için aylık yüzde beş (md:9) hesabıyla gecikme tazminatı ödemekle yükümlüdür.
Birinci fıkradaki giderlere, kat maliklerinden birinin veya onun bağımsız bölümünden herhangi bir suretle faydalanan, kişinin, kusurlu bir hareketi sebep olmuşsa, gidere katılanların yaptıkları ödemeler için o kat malikine veya gidere sebep olanlara rücu hakları vardır.
. Mesajı Paylaş
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmukiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.