Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

AYNI BİNADA KONUT - EV / İŞYERİ - DÜKKAN AİDATI NASIL BELİRLENİR?

Başlatan Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com, Temmuz 24, 2008, 12:30:24 öö

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

YİNE YENİ ÜYEMİZ ÖZEL MESAJLA SORU SORMUŞ.
CEVABINI ÇOK GEÇ ALMAKTA.
ÜYELERİMİZ LÜTFEN SORULARINI FORUM İÇERSİNDE SORSUNLAR.
ADMİNLERİMİZ ÖZEL MESAJLARLA İLGİLENMEMEKTEDİRLER.


Alıntılevo
Yeni Üye


Karma: 0
[applaud] [smite]
Offline

Mesaj Sayısı: 0
    işyeri aidatı
« Gönderilen: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap : Mayıs 28, 2008, 02:11:15 pm » Alıntı Yanıtla Sil   

--------------------------------------------------------------------------------
merhaba
ben 56 dairelik bir apartmanın yöneticisiyim.
üyelerimizden birinin iki blok ortasında 4 dairelik bir işyeri (anaokulu)bulunmaktadır.üyelerimizden 50 ytl apartman aidatı,100ytl dış cephe boyası ve jeneratör aidatı olmak üzere 150 ytl toplamaktayız.bu üyemizin işyeri aylık aidatı ne kadar olmalıdır.Apartmanın yönetim planını elde ediniz . Bu yönetim planında aidat ödemeleri konusunda hükümler bulunmaktadır. Örneğin bazı yönetim planlarında dükkan sahiplerinin ve/veya zemin katların asansör masraflarına katılmayacağı yazabilir. Yönetim planında ne yazıyorsa o uygulanmalıdır. Eğer BAZI DÜKKAN SAHİPLERİNİN ödemeyeceği GİDERLER yazıyorsa neleri ÖDEMEYECEKLERİ de belirtilmiştir. ( apartman kapıcısının , kullanılan asansörün,  yapılan çevre temizliginin masraflarına katılıp KATILMAYACAKLARI belirtilmiştir.) Eğer asansöre DÜKKAN SAHİPLERİ KATILMAYACAK DİYE  yazıyorsa KATILMAYACAKLARI masraf sadece asansör masaraflarıdır. Diğerlerine katılmak ZORUNDADIRLAR.

Eğer yönetim planındaDÜKKAN SAHİPLERİNİN ( VEYA SİZİN ÖRNEGİNİZDE ANAOKULU TANIMLANMIŞ OLABİLİR)  katılıp katılmayacağınA dair bir hüküm yoksa ANAOKULU (DÜKKAN) FAYDALANMASA DA  tüm ortak giderlere katılmak ZORUNDADIR.

Eğer yönetim planında ortak giderlere KONUT VE DÜKKANLARIN NASIL KATILACAGINA dair bir hüküm varsa veya yazılmamışsa , YAZILAN ORTAK GİDERLERE VEYA tüm ortak giderlere KATILMALARI zorunludur. Kat malikleri kurulu ancak ve ancak tüm maliklerin onay vermesi ile DÜKKANLARIN  katılmayacağı yönetim giderlerini tespit edebilirler. Bu karar için tüm maliklerin tamamının yani %100'ünün olumlu oy vermesi ve karara yazdırması gerekir.

Aksi taktirde tüm ortak giderlere DÜKKAN SAHİPLERİ FAYDALANMASA DA  katılmak ZORUNDADIR

Peki Yönetim Planı yoksa ne olacak?

Taraflar Kat Mülkiyeti Kanununu'nun uygulanmasını kabul ediyorlarsa, asansör giderlerinden sorumlu tutulmaları gerekir. Yönetim planının bütün kat malikleri tarafından imza edilmemiş ve binaenaleyh geçerli bir yönetim planının varlığından söz edilemez ise yani yönetim planı mevcut değilse dahi 634 sayılı Kanunun 20 nci maddesinin (kat maliklerinden her biri, anagayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, korunma ve onarım giderleriyle yönetici aylığı ve kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ücretleri gibi diğer giderlere ve ortak tesislerle işletme giderlerine "ve giderler için toplanacak avansa, kendi arsa payı oranında katılmakla yükümlü olup başka türlü anlaşma olmadıkça, ortak yer veya tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçerek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamaz) hükmüne göre dükkanlar tüm ortak giderlere aynı oranda katılırlar.(Y. HGK., 20.12.1972, E. 1969/5-1243, K. 1972/1494.)


NETİCE !

YUKARIDAKİ METNİ OKUDUKTAN SONRA EGER YÖNETİM PLANINDA YAZMIYORSA VE KAT MALİKLERİ KURULUNDA TÜM MALİKLERİN %100 Ü İLE FARKLI BİR KARAR ALINMAMIŞSA BU İŞYERİ (ANAOKULU) KAÇ BAGIMSIZ BÖLÜMDEN OLUŞUYORSA O KADAR PAY GİDER ÖDEMELİDİR.

DAHA DA NETİCE!


ÖRNEGİNİZDE TÜM BAGIMSIZ BÖLÜMLERİN ARSA PAYLARI EŞİT İSE VE SİZ üyeleriNizden 50 ytl apartman aidatı,100ytl dış cephe boyası ve jeneratör aidatı olmak üzere 150 ytl toplamakta İSENİZ O HALDE 4 dairelik bir işyeri (anaokulu) DA   4 X50 = 200 ytl apartman aidatı, EGER ANAOKULU SAHİBİ AYNI ZAMANDA EV SAHİBİ İSE 4 X100= 400 ytl dış cephe boyası ve jeneratör aidatı olmak üzere 4X150 = 600 ytl ÖDEYECEKTİR. EGER ANAOKULU SAHİBİ AYNI ZAMANDA EV SAHİBİ DEGİL İSE 4 X50 = 200 ytl apartman aidatı ÖDEYECEK , 4 X100= 400 ytl dış cephe boyası ve jeneratör aidatı olmak üzere 4X150 = 600 ytl 'Yİ İSE ANAOKULUNUN 4 BAGIMSIZ BÖLÜMÜNÜN  KAT MALİKİ ÖDEYECEKTİR.

İyi günler dilerim.
Linkback: AYNI BİNADA KONUT - EV / İŞYERİ - DÜKKAN AİDATI NASIL BELİRLENİR? Mesajı Paylaş


Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
  • Gösterim 36,553 
  • Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Borçlarına İlişkin Konular
  • 1 Yanıt
Merhabalar,
Yeni yapılmıs 60 hanelik site de ikamet etmekteyiz. Henuz yapi kullanma izni de alinmamis. Çogunlugu bos olan site de daha herhangi bir hizmet verilmemesine karsılık (kapıcı, bahce duzenleme, bekçi gibi ) aidat istenmektedir. Aydat verilen hizmet karsiliginda odenmez mi? (sitenin ortak yakit sorunu yok yani kalorifer gibi) bu konuda bilgi alirsam sevinirim. Tesekkurler. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmukiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.