Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Alışveriş Merkezi Aidat Sistemi ve Ortak Alan Klima Yatırımı - işletme Gideri

Başlatan Salp, Ocak 15, 2009, 09:32:13 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Merhabalar,

Bir AlışverişMerkezinde mülkiyeti kendime ait dükkanım vede belediyeden kiracısı bulunduğum bir otoparkım vardır. Otopark AlışverişMerkezinin alt katında bulunmakta ve belediyeye tapuludur. Yönetim planımız klasik matbu yönetim planlarındandır ve ekstra hiçbir eklenti yoktur. Otoparkımızın arsa payı, toplam kullanılan arsa payının 3 te 1idir.

-İlk sorum şudur ki AlışverişMerkezlerine özel bir yönetim planı yada işletme sistemi bulunmamaktamıdır?

-AlışverişMerkezinde ortalam ayda 9000 lira aidat toplanmaktadır. Arsa payımızdan ötürü yaklaşık 3.000 liralık kısmı tarafımızdan istenmektedir, fakat en ufak bir hizmet almamaktayız. Bu sorunu yönetim planını değiştirmeden nasıl çözebiliriz.

-AlışverişMerkezinin ortak alanı olan yaklaşık 2.000 metrekaresini ısıtmak için 230.000 lira tutarında klima sistemi kurmak için 5te 4 çoğunluk ile yetki almış bulunmaktayız. Bu yatırımı malikler arsa payı üzerinden mi yoksa kapı adedi üzerinden mi  ödeyecekler? Aynı zamanda yemek kısmından dükkanların hiçbirinde kapı vitrin kepenk yok ve direkt açık bir şekilde bulunmakta. Ortak alan ısınmasından direkt yararlanacaklar. Bu konuda gerek yatırım kısmında gerek ise işletim masrafları konusunda hep arsa payı mı göz önünde bulundurulacak yoksa faydalanma durumlarına mı bakılacak?

-Klima kurulması ile aylık ekstradan gelecek olan 6000 liralık elektrik faturasına otopark ta 3te 1 oranında katılıp 2000 lirasını üstlenmek zorunda mı?

Çok teşekkür ediyor ilginizi ve katkılarınızı bekliyorum...
Linkback: Alışveriş Merkezi Aidat Sistemi ve Ortak Alan Klima Yatırımı - işletme Gideri Mesajı Paylaş


  • Gösterim 12,175 
  • Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Borçlarına İlişkin Konular
  • 3 Yanıt
Alıntı-İlk sorum şudur ki AlışverişMerkezlerine özel bir yönetim planı yada işletme sistemi bulunmamaktamıdır?

Tabiki alışveriş merkezleri müteahhidleri tapuya özel hazırlanmış yönetim planı tescil ettirmiş olabilirler. Özel yönetim planı veya işletme yönetmeliği tabiki vardır. Bunlar Kat Mülkiyeti Kanunu'na uygun olarak hazırlanırlar. Ancak sormak istediğiniz özel bir yürütme biçimi ise kanunda buna karşılık gelecek özel bir bölüm yoktur. Ancak alışveriş merkezleri de mülkiyet birliği oluşturduğu için kat mülkiyeti yasasına göre yönetilirler.

AlıntıAlışverişMerkezinde ortalam ayda 9000 lira aidat toplanmaktadır. Arsa payımızdan ötürü yaklaşık 3.000 liralık kısmı tarafımızdan istenmektedir, fakat en ufak bir hizmet almamaktayız. Bu sorunu yönetim planını değiştirmeden nasıl çözebiliriz.

Aidat ödüyorsanız ve yönetim planı var ise "hizmet alamadığınızı" öne süremezsiniz. Mutlaka bir masraf payını ödüyorsunuzdur. Bu her zaman hizmet olarak değil, bazen enerji faturaları veya zorunlu personel maaaşları şeklinde olabilir. Yönetim planı değişmeden bu durum değişmez. - Tabi konunun özünü bilemiyoruz. Yasal yönetildiğini ve masrafların KMK , Yönetim Planı ve yargı kararlarına uygun dağıtıldığını kabul ederek yazıyoruz.-Aksi durumlar olabilir. Her konuyu kendi şemasında incelemek için bir uzmandan yardım alınız.

Mesajı Paylaş
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

AlıntıAlışverişMerkezinin ortak alanı olan yaklaşık 2.000 metrekaresini ısıtmak için 230.000 lira tutarında klima sistemi kurmak için 5te 4 çoğunluk ile yetki almış bulunmaktayız. Bu yatırımı malikler arsa payı üzerinden mi yoksa kapı adedi üzerinden mi  ödeyecekler? Aynı zamanda yemek kısmından dükkanların hiçbirinde kapı vitrin kepenk yok ve direkt açık bir şekilde bulunmakta. Ortak alan ısınmasından direkt yararlanacaklar. Bu konuda gerek yatırım kısmında gerek ise işletim masrafları konusunda hep arsa payı mı göz önünde bulundurulacak yoksa faydalanma durumlarına mı bakılacak?


Aldığınız 5te 4 çoğunluk ile yetki genel kurul vasfında yapılmış veya maliklerden yazılı imza olarak alınmış ise yeterli yetki alınmıştır. Eğer tapuda kayıtlı yönetim planında başkaca bir usul yok ise arsa paylarına göre ödeyecekler. Faydalanma durumları önemli değil. Bu sebeple yemek kısmındaki mimari durumu vs. pek önemsemeyin.Mesajı Paylaş
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Alıntı-Klima kurulması ile aylık ekstradan gelecek olan 6000 liralık elektrik faturasına otopark ta 3te 1 oranında katılıp 2000 lirasını üstlenmek zorunda mı?Yazdıklarınızdan otoparkın ilgili belediyenin mülkiyeti olduğu anlaşılmaktadır. Eğer yönetim planınızda bu otopark ile ilgili özel bir durum yok ise otopark da bu masrafın kendine düşen kısmını ödeyecek.
Mesajı Paylaş
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmukiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.