Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Aidatını Ödemeyen Kat Maliki İçin Ne Yapılabilir.?

Başlatan RKAVAKLI, Ocak 07, 2008, 10:04:49 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

SİTE YÖNETİMİ OLARAK AİDATINI ÖDEMEYEN KAT MALİKİNİ İCRAYA VEREBİLİRMİYİZ
Linkback: Aidatını Ödemeyen Kat Maliki İçin Ne Yapılabilir.? Mesajı Paylaş


  • Gösterim 14,537 
  • Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Borçlarına İlişkin Konular
  • 3 Yanıt
Tabiki verebilirsiniz. Hatta icra işlemini ilamsız icra olarak site yöneticisi veya yönetim kurulu başkanı avukatsız olarak da yürütebilir. Mesajı Paylaş
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Sayın admin; Kat maliki aidatlarının  ilamsız icra yoluyla tahsilinde senet gerekiyor mu, ya da kat malikleri kurulunca alınan karar metni bono yerine mi geçiyor ?  Çünkü Kat Mülkiyeti Kanununda mükerrer olarak Hakim ve Hakimden istemekten söz ediliyor.Bu konuda yargı kararı var mı? Kısa cevap selam ve saygılar. Toplu yapıyla ilgili soruma  yorum getirmeyişinizin nedeniyle ilgili açıklamanızı da bekliyorum Mesajı Paylaş

AlıntıKat maliki aidatlarının  ilamsız icra yoluyla tahsilinde senet gerekiyor mu, ya da kat malikleri kurulunca alınan karar metni bono yerine mi geçiyor ?


KMK Madde 37 Son Fıkrası : Kesinleşen işletme projeleri veya kat malikleri kurulunun işletme giderleri ile ilgili kararları, İcra ve İflâs Kanununun 68 inci maddesinin I inci fıkrasında belirtilen belgelerden sayılır.

Bu fıkraya göre; kesinleşen İşletme Projeleri veya Kat Mâlikleri Kurulu'nun anagayrimenkulün işletme giderleriyle ilgili kararlan İİK. md: 68/I'de yazılı belgelerden sayılır. Buna göre, genel gider borcunu ödemeyen kat mâlikine karşı "İlamsız İcra Takibi" yapılır.


Borçlu mâlik "Ödeme Emri"ne itiraz ettiği takdirde; takip kesinleşmiş bir İşletme Projesi'ne veya Kat Mâlikleri Kurulu kararma dayanıyorsa, İcra Tetkik Mercii'nde itirazın kaldırılması mümkün değildir.

KMK. uyarınca; Kat Mâlikleri Kurulu kararı ve kesinleşmiş işletme projesi, İİK. md: 68/1'de yazılı belgelerdendir. (Y. 18. HD., 17.05.1994, E. 1994/6622, K. 1994/ 6842.)

Kiracının, bağımsız bölüm mâlikiyle birlikte müte-selsilen/zincirlemesine sorumlu olduğu genel ortak giderler, Kat Mâlikleri Kurulu kararı, İşletme Projesi ya da İşletme Defteri kayıtlan esas alınarak hesaplanır. (Y. 18. HD., 25.04.1994, E. 1994/4794, K. 1994/5573.)

İİK. md: 68/1 —Talebine itiraz edilen alacaklının takibi, imzası ikrar veya noterlikçe tasdik edilen borç ikrarını muta-zammm bir senede yahut resmî dairelerin veya yetkili makamla-nn yetkileri dahilinde ve usulüne göre verdikleri bir makbuz veya belgeye müstenitse, alacaklı itirazın kaldırılmasını isteyebilir.

Varlığı ve kesinleştiği saptanamayan İşletme Projesi'ne dayanılarak icra takibi yapılamaz. (Y. 12. HD.,08.04.1975, E. 1975/691, K. 1975/3220.)

Hakim konuya sadece icra takibine karşı yapılan itiraz üzerine devreye giriyor.

Mesajı Paylaş
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmukiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.