Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

5711 S.K. hakkında yardım lütfen

Başlatan Gezgin_06, Şubat 10, 2009, 03:43:42 öö

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 10, 2009, 03:43:42 öö Son düzenlenme: Şubat 10, 2009, 05:34:19 öö Gezgin_06
Bir parsel üzerinde bulunan arsanın sahibi, yapılacak olan 4 bloktaki toplam 80 dairenin %40’ı (32 daire) kendisinin olmak şartıyla bir kooperatif ile anlaşıyor.  Yapılan sözleşmeye ‘’ arsa sahibinin, yapı ruhsatı alınıncaya kadar da kendine ait 32 dairenin hiçbir masraf ve giderine katılmayacağı’’ maddesini de ekliyorlar. Kooperatif, 48 üye de kendi kaydediyor. Yıllar geçiyor, inşaat tamamlanıyor,  kat irtifakına geçiliyor, bağımsız bölümler kullanılmaya başlıyor ancak bazı sebeplerden yapı ruhsatı alınamıyor. Kat irtifakına geçildikten sonra arsa sahibi kendine ait 32 dairenin 20 adetini satıyor. Bu sırada kooperatif üyesi 48 kişi aidat ve diğer ödemelere devam ediyor. Koop. yönetimi, arsa sahibinin sattığı 20 dairenin maliklerinden, her ne kadar koop. üyesi olmasalar da, genel masraflara (koop. aidatı, çevre düzenleme, asfaltlama, otopark, çocuk parkı masrafı, bakım-onarım vs.) katılmasını istiyor. Yani 48+20=68 üyesi varmış gibi işlem yapmak niyetinde. Koop. yönetimi, arsa sahibi ile ilk yapılan sözleşmenin arsa sahibinin uhdesinden çıkan yani satılan ya da satılacak daireleri kapsamayacağı iddiasında. Ek bir bilgi olarak, bağımsız bölümlerin 2/3 den fazlası kullanımdadır. Şimdi sorularım şöyle:
1.   Arsa sahibinin artık sahip olmadığı 20 dairenin sahibi, koop. üyesi gibi masraflara ve aidatlara katılır mı?
2.   Kat irtifakı kurulmuş bir kooperatifte, kat malikleri kurulu oluşturulabilir mi, cevap evet ise bu kurul kaç kişiden oluşmalıdır?
3.   Kat malikleri kurulu oluştuğunda, mevcut koop. yönetimi bu kurulun altında yöneticiliğe devam edebilir mi ya da site yönetimi kurulabilir mi?
4.   Bağımsız bölümlerin 2/3 den fazlası kullanımda olduğundan, Kat Mülkiyeti Kanunu yönetim de dahil olmak üzere tamamen uygulanabilir mi?

Farklı bir sorum daha var. Kat malikinin eşi, toplantılarda ve karar almada eşini temsilen vekalet almalı mıdır? Gerek yoksa aynı anda bir başka malikin vekaletini alabilir mi?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.


Linkback: 5711 S.K. hakkında yardım lütfen Mesajı Paylaş


  • Gösterim 5,030 
  • Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Borçlarına İlişkin Konular
  • 0 Yanıt

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmukiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.