Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

zemin kattaki daireme kat maliklerine sormadan drenaj yaptırdım

Başlatan emriye, Şubat 28, 2010, 01:37:33 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

merhaba ekim 2008 de zemin katta bulunan bir daire aldım,.aldığım günden itibaren sürekli zeminden su aldığı için  sorunlar yaşamaya başladım,sorunu çözmek için devamlı bir yerlerde tadilat yapmak zorunda kaldım.tadilat yapılan yerlerden kesilen su başka bir yerden çıkmaya devam etti.7 daireli apartmandaki diğer kat malikleri hiçbir şekilde bana bu sorunumdan dolayı destek olmadı.kedilerininde farklı sorunlar yaşadığını ve herkesin sorununu kendisinin çözmesi gerektiğini vurgulayarak benimle ortak çalışmaya yanaşmadılar.müteaahhit yaptığı binayı öyle itinayla yapmışki  :) giderlerin bağlantılarını bile boşta bırakmış.yaklaşık 1,5 senede ben nerdeyse evi yeniden inşa ettim.en sonunda yaptırdığım tadilatlarda yeterli gelmedi zemindeki su parkelerin üstünde havuz oluşturdu.bundan dolayı kiracılarımda evi boşaltmak zorunda kaldılar.çaresiz bir şekilde araştırma yaparken gelen bir firma yetkilisi bu suyun topraktan gelen yağmur suyu olduğunu ve drenaj yapılması gerektiğini söyledi.bende bu firmayla sözleşme yaparak işe başlattım.aynı esnada sigorta şirketinide çağrıdım ve tutanak tutturdum. yapılan drenaj çalışması sonucunda su alan bölümün altından  gelen suyu bir lögarda toplayarak motor bağlayıp gidere verdiler.suyu tahliye edecek motoru apartman elektiriğine bağlatmak istediğim esnada kat malikleri şiddetle karşı çıktılar elektriğinide kendi dairemden vermem gerektiğini söylerek bağlatmama engel oldular.sonuç olarak ben bu drenajın birtek benim dairem için değil apartmanın temeli içinde yapılan bir şey olduğunu anlatmaya çalıştıysamda anlatamadım. yaptırdığım su ıslahı ve drenaj için 3250 lira masraf ettim,ve bu masrafın kat malikleri tarafından karşılanması gerektiğini öğrendim.fakat sulh hukuk mahkemesi tarafından bilirkiş getirip tutanak tutturmam gerektiğini bilmiyordum kaldıki bilsemde bilirkişi gelene kadar suyun parke üstünde açaçağı hasar daha fazla olacaktı ve benim dairem boş kalacaktı o süre zarfında.sigorta şirketinin tutmuş olduğu rapor mahkemede delil sayılmazmı.kat maliklerine noterden ihtarname çektim bir sonuç alamadım.şimdi ben bu masrafımı ve motorun elektrik bağlantısını apartmandan almak için dava açtığım takdirde kazanma şansım nedir.bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.
Linkback: zemin kattaki daireme kat maliklerine sormadan drenaj yaptırdım


  • Gösterim 9,496 
  • Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Bağımsız Bölüm Ve Ortak Yerler Üzerindeki Haklarına İlişkin Konular
  • 1 Yanıtlar
Alıntı Yaptarafından karşılanması gerektiğini öğrendim.fakat sulh hukuk mahkemesi tarafından bilirkiş getirip tutanak tutturmam gerektiğini bilmiyordum kaldıki bilsemde bilirkişi gelene kadar suyun parke üstünde açaçağı hasar daha fazla olacaktı ve benim dairem boş kalacaktı o süre zarfında.sigorta şirketinin tutmuş olduğu rapor mahkemede delil sayılmazmı.kat maliklerine noterden ihtarname çektim bir sonuç alamadım.şimdi ben bu masrafımı ve motorun elektrik bağlantısını apartmandan almak için dava açtığım takdirde kazanma şansım nedir.bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.

Bu kısım benim için önemli idi. Öncelikle geçmiş olsun. Anneannem hep "ev alma komşu al" olum derdi. Haklı imiş. Tamamı ile apartman ile ilgili bir husus için para harcamışsınız.

Çünkü temeller ve su basman tartışmasız ortak alandır. Değiştirilemez.

Yalnız yaptığınız işlemleri için sıra biraz yanlış olmuş.

Bu sorunu keşfettiğiniz zaman eğer kat maliklerine durumu bildirdiğinizde ilgisiz kaldıklarını hissettiğiniz an varsa yöneticiye  (olmayabilir. çünkü bina 7 malikten oluşuyor) yoksa tüm maliklere birer iadeli taahhütlü mektupla durumu bildirip bir de noter tebligatı yapsa idiniz tamamı ile haklı olacaktınız.

Bunu yapmayıp sulh hukuk mahkemesine başvurup bilirkişi yolu ile karar verilse zatan sorun olmayacaktı.

Ama olsun diyoruz.

"Çünkü temeller ve su basman tartışmasız ortak alandır. Değiştirilemez. " hükmü gereği buraya yapılan harcamaları siz yaptınız ve diğer maliklere rücu edebilirsiniz. Davayı yaptığım masrafı ödemiyorlar diyerek şimdi açınız. Davada sigorta şirketinin evrak ve tutanakları da delil olacaktır. Açacağınız dava gördüğünüz zararlardan dolayı diğer maliklere rücu davası olup, ayrıca  yapılmşış olan temel suyunu toplayan rogarda toplanan suyu gidere veren motırun da ortak tesis sayılması gereğini dilekçede belirteceksiniz.

Kolay gelsin diyorum.

Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler