Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Yüzme Havuzu lüks mü?

Başlatan osman32, Şubat 24, 2018, 12:38:38 öö

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 24, 2018, 12:38:38 öö Son düzenlenme: Şubat 27, 2018, 11:11:03 ös Ozan ÖZEN - KatMulkiyeti.Com
Sitede yer  alan yüzme havuzu gereğinden çok masraflı hale geldi. Bu nedenle lüks harcama sınıfına girer mi? Girer ise masraflarına katılmama hakkı doğar mı?

Linkback: Yüzme Havuzu lüks mü? Mesajı Paylaş


  • Gösterim 2,788 
  • Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Bağımsız Bölüm Ve Ortak Yerler Üzerindeki Haklarına İlişkin Konular
  • 2 Yanıt
Onaylı projede bulunan hiç bir ortak tesis günün birinde dahi olsa "lüks" olarak tanımlanamaz.
Lüks kavramı sadece Kat Mülkiyeti Kanunun 43. maddesinde belirtildiği üzere "ilave yenilik ve yatırımlar" için değerlendirilebilir.

AlıntıMadde 43 - Yapılması arzu edilen yenilik ve ilaveler çok masraflı ise veya yapının özel durumu-na göre lüks bir nitelik taşıyorsa veya anagayrimenkulün bütün kat malikleri tarafından kullanılması mutlaka gerekli olan yerlerinde veya geçitlerinde bulunmıyorsa, bunlardan faydalanmak istemiyen kat maliki, gidere katılmak zorunda değildir; bu gibi yenilik ve ilavelerin giderini, onların yapılmasına karar vermiş olan kat malikleri öderler.
   Bununla beraber, başlangıçta giderlere katılmıyan kat maliki veya onun külli veya cüzi halefleri yenilik ve ilavelerin yapılması ve korunması giderlerine sonradan, kendi arsa payları oranında katılırlarsa, yapılan lüks yenilik veya ilaveden faydalanma hakkını kazanırlar.
Mesajı Paylaş
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Selamlar sayın Osman32,
Sorunuzda anlaşılan Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 43.cü maddesine atıf yapıyorsunuz. Ancak bu madde "Yapılması arzu edilen yenilik ve ilavelerden" söz ediyor ve "İlaveler çok masraflı ise ve yapının özel durumuna göre lüks bir nitelik taşıyorsa" şartlı olarak bunlara katılmamak hakkı veriyor.
Sizin durumunuzda ise, muhtemelen siz söz konusu bağımsız bölümü satın aldığınızda havuz vardı. Yani bu sonradan yapılan bir "yenilik" değil. Bu bakımdan bana göre havuz giderlerine katılmama gibi bir hakkınız yok. Ancak bu havuz giderlerinin azaltılmasına mütedair bir kısım önlemler alınabilir. Mesela: havuz kullanımından evvel ve özellikle de yaz aylarında güneş yağı kullandığınızda duş yapılırsa; havuz çevresinde yalın ayak gezerek ardından havuza girilmezse havuz suyu evsafını korumak için kullanılan kimyasalların miktarı ve böylece masraf azalacaktır. Konu tamamen bir eğitim ve disiplik meselesidir.
Umarım size yardımcı olabilmişimdir.
Saygılarla
Önder Tulgar Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

Yasal Uyarı

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmukiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.