Ana Menü Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

Sorunuzla İlgili Cevaba Ulaşmak İçin

Sayın Üyelerimiz, 
Biraz sonra soracağınız sorulara benzer bir çok soru www.KatMulkiyeti.Com içinde yanıtlanmış olabilir.
Lütfen beklememeniz adına sorunuz ile ilgili daha önce verilen cevaplar arasında küçük bir araştırma yapınız.
Arama sayfasına ulaşmak için ! BURAYA , ASAGIDAKI LINKE veya RESME TIKLAYINIZ !!! 
http://katmulkiyeti.com/index.php?action=search

"Kelime(ler)" : bölümüne sorunuz ile ilgili en fazla 1-2 kelime yazınız. Çıkan sonuçları inceleyiniz , sorunuzu bulamaz iseniz aynı konu içinde sorunuzu sorabilirsiniz.


Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız!

"Arama Sayfasına Ulaşmak İçin Resme Tıklayınız!"

Yönetim Belediye İsteğine Göre Çöp Odası Yapıyor Ama Dairemin Yanına!

Başlatan TASDELEN, Ocak 11, 2010, 08:39:48 ÖS

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Benimde bir sorunum var. Oturduğum sitede belediyenin isteği üzerine çöplerin toplanacağı bir çöp odası yapılıyor.Yönetim bu odanın oturduğum bloğun önündeki yeşil alana ve bloğa bitişik şekilde yapılmasına karar vermiş. Konuştuğumuzda ise buradan daha uygun bir yer olamdığını karardan vazgeçilemeyeceğini söylediler. Biz bu odanın; dairelerimizde yaratacağı değer kaybı ve yazın çöp kokusuna sebep olacağı nedeni ile belirlenen yerde yapılmasını istemiyoruz. Konuya ilişkin ne yapabiliriz. Yardımcı olabilirmisiniz.
Linkback: Yönetim Belediye İsteğine Göre Çöp Odası Yapıyor Ama Dairemin Yanına!


  • Gösterim 5,830 
  • Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Bağımsız Bölüm Ve Ortak Yerler Üzerindeki Haklarına İlişkin Konular
  • 1 Yanıtlar
Öncelikle Belediye'nin böyle bir talebi olmuş mudur? Bunu araştırın.
Sonra KMK Madde 42 doğrultusunda ;

Çöplerin bir noktada toplanması ve sağlığa uygun şartlarda ( örmeğin soğuk hava deposu) depolanması Ortak Faydaya Yönelik Yenilik ve İlaveler olarak kabul edilmesi gerekir.

Böyle kabul edilince de bu yeni ilave ortak tesisin yerinin Kat Malikleri Kurulu'nca belirlenmesi ve maliyetinin kabul edilmesi gerekir.
Faydanın çoğaltılmasına yarayacak bütün yenilik ve ilaveler, kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile verecekleri karar üzerine yapılır.
Netice de bence Site Yönetiminizin "Bu belediyenin talebi yapmalıyız, sizin bahçe ve duvardan uygun yer yok demesi" sadece işi sonuçlandırmaya yönelik bir girişimdir.

Kendilerine konunun ilgili KMK hükümleri gereğince Kat Malikleri Kurulu'nda görüşülmesinin zorunlu olduğunu, kuruldan onay alınmadan yapılacak tesis ile ilgili olarak mahkemeye başvuracağınızı ve eski hale getirme davası açacağınızı bildirin.

Belediye'ye de durumu özetleyen bir mektup yazarak, site yönetiminin yapacağı bu tesis ile ilgili olarak imar mevzuatı açısından kurum görüşünü sorun. Ayrıca uygun yerin Belediye tarafından belirlenmesinin daha uygun olacağını belirtin. Bilgi edinme yasası uyarınca bilgi isteyin.

Gelişmeleri bildirin lütfen.Alıntı YapYenilik ve ilaveler:
Faydalı olanlar:
Madde 42 - Kat malikleri, anagayrimenkulün ortak yerlerinde kendi başlarında bir değişiklik yapamazlar; ortak yerlerin düzgün veya bunları kullanmanın daha rahat ve kolay bir hale konulmasına veya bu yerlerden elde edilecek faydanın çoğaltılmasına yarayacak bütün yenilik ve ilaveler, kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile verecekleri karar üzerine yapılır.
Bu işlerin giderleri, yeniliklerden faydalananlar tarafından, faydalanma oranına göre, ödenir.

Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor Üye ol Veya Giriş Yap

traffic.gif


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Katmulkiyeti.com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.Katmulkiyeti.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.
Footer menü
Hakkımızda
Bize Ulaşın
Dost Siteler
Dost Siteler