Katmülkiyeti.Com


Katmulkiyeti

İzlemek İçin Tıklayın...  Apsiyon Akademi Yönetici Sohbetleri

"Dilediğiniz Zaman İzlemek İçin Yukarıdaki Görsele Tıklayınız... Apsiyon Yönetici Sohbetleri"

yaygın kat mülkiyeti ve ortak yerlerin kullanımı

Başlatan MERCAN16, Eylül 11, 2020, 12:34:38 ös

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

 
10 dublex daireli  yaygın kat mülkiyeti tesis edilmiş bir sitede oturmaktayım.Sitenin ortasında havuz ve yeşil alan mevcuttur ve burayı ortak alan olarak kabul etmekteyim. Ancak sorun daireler arasındaki mesafe.6 Mt civarında olup yan komşum ortak alan diyerek mutfak pencereme yarım metreye kadar yaklaşıp ,masa koyup gece yarılarına kadar  okey oynamakta ve rahatsızlık vermektedir.
Yaygın kat mülkiyetinde kıta sahanlıgı gibi dairelerin özel alanları yokmu veya var ise tesbitini kim yapmaktyadır.Bu konuda Yargıtay kararları varmı ?
İlginizi rica ediyuorum,saglıklı kalın
Turgay İŞLER

SM.Mali Müşavir
Linkback: yaygın kat mülkiyeti ve ortak yerlerin kullanımı Mesajı Paylaş


  • Gösterim 138 
  • Kat Malikleri ve Kat İrtifakı Sahiplerinin Bağımsız Bölüm Ve Ortak Yerler Üzerindeki Haklarına İlişkin Konular
  • 1 Yanıt
İfadenize göre yönetim planınızda ve mimari projenizde bağımsız bölüm önlerindeki bahçe alanlarda bağımsız bölümlere herhangi bir tahsis veya kullanım hakkı verilmediğini anlıyoruz.
Bu durumda bağımsız bölümün varsa bahçe terası dışında yoksa bağımsız bölüm dışında kalan alanlar ortak yer olarak değerlendirilir.

Her ne kadar ortak yerler varsa yönetim planındaki kısıtlar  dahilinde tüm maliklerin kullanımı için ayrılmış olsa da bir bağımsız bölümün önündeki alanı yan komşunun sürekli kullanması doğru olmayacaktır. Kullanımlarda ise her iki bağımsız bölümün komşu duvarlarının (sınır olan)  hizasının esas alınması doğru olacaktır.

Bunun tespitini belediyede bulunan mimari proje, tapuda kayıtlı yönetim planı ve varsa eklerine göre bir bilirkişi yapabilir. Tespitin delil niteliğinde olmasını isterseniz bu tespiti mahkemeye başvurarak "bilirkişi tespiti" talebi ile gerçekleştirebilirsiniz. Bu durum komşunuzu dava etmek anlamına gelmez.

Her halükarda kat malikleri ortak yerleri kullanırken doğruluk kaidelerine uymak, özellikle birbirini rahatsız etmemek, birbirinin haklarını çiğnememek ve yönetim planı hükümlerine uymakla, karşılıklı olarak yükümlüdürler. Dolayısı ile gece yarılarına kadar okey oynayan komşunuz ile gürültüden kaynaklanan bu rahatsızlığın giderilmesi hususunu görüşebilirsiniz.


Gürültü rahatsızlıkları ile Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap.

Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap
  Mesajı Paylaş
Forum'da Daha Önce Verilen Cevaplar İle İlgili Küçük Bir Araştırma Yapınız. Özel mesajların kamuya faydası yoktur! Arama için Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Uye ol Veya Giris yap


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter Paylaş whatsapp